Noqonuniy ishdan bo‘shatilgan direktor qayta ishga tiklandi, xodim foydasiga 20 mln so‘m undirildi
Farg‘ona viloyati Quva tumanidagi 14-davlat maktabgacha ta’lim tashkilotida 20 yildan buyon ishlab kelayotgan Shahzodaxon Jalilova Farg‘ona viloyati maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi boshlig‘ining buyrug‘i bilan ishdan olinadi.
Xodim bilan tuzilgan mehnat shartnomasi kutilmaganda Farg‘ona viloyati maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasining buyrug‘i bilan Mehnat kodeksining 157-moddasiga binoan, ya’ni taraflarning kelishuviga ko‘ra, bekor qilib yuboriladi.
O‘z-o‘zidan savol tug‘iladi, haqiqatan ham ish beruvchi va xodim o‘rtasida tegishli ravishda kelishuv bo‘lgan edimi?
O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasining Farg‘ona viloyati kengashi mutaxassislari tomonidan Sh.Jalilovaning avvalgi lavozimiga ishga tiklashga amaliy yordam so‘rab qilgan murojaati sinchkovlik bilan o‘rganib chiqildi.
O‘rganish davomida bog‘cha mudirasi ishdan bo‘shash to‘g‘risidagi arizani o‘z xohishiga ko‘ra yozmagani ma’lum bo‘ldi.
Ish sudda ko‘rib chiqildi. Unga ko‘ra Sh.Jalilova 14-davlat maktabgacha ta’lim tashkiloti direktori lavozimiga ishga tiklandi. Majburiy progul kunlari va ma’naviy zarar uchun uning foydasiga salkam 20 million so‘m undirib berildi.

11:17 / 05.10.2024 1.61k
Shahzodadan Jalilova, who has been working for 20 years at the 14th state preschool educational organization in the Kuva district of the Fergana region, was dismissed by order of the head of the Fergana regional department of preschool and school education.
The employment contract concluded with the employee is unexpectedly terminated by order of the Fergana Regional Department of Preschool and School Education in accordance with Article 157 of the Labor Code, that is, by agreement of the parties.
The question is, was there really an agreement between the employer and the employee?
Specialists of the Fergana Regional Council of the Federation of Trade Unions of Uzbekistan carefully studied Sh. Jalilova's appeal for practical assistance in restoring her to her previous position.
During the study, it was found that the kindergarten headess did not write an application for dismissal on her own will.
The case was heard in court. According to it, Sh.Jalilova was reinstated as the director of the 14th state preschool educational organization. Almost 20 million soums were recovered in his favor for forced days of absenteeism and moral damage.