09:58 / 17.10.2024 1.37k
Ma’lumki, o‘qituvchilarni qo‘shimcha rag‘batlantirish maqsadida umumta’lim fanlari bo‘yicha tegishli darajadagi sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga har oylik qo‘shimcha ustama to‘lash tizimi joriy qilingan. Undan tashqari malaka toifasiga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga ham qo‘shimcha haq to‘lab boriladi.
Malaka toifasi uchun haq to‘lashda esa, mazkur toifani olganlik to‘g‘risidagi sertifikat asos bo‘ladi. Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mas’ul xodimi Sardor Rahimboyevning xalqtaliminfo.uz'ga ma’lum qilishicha, hozirgi turli xil sertifikatlarni soxtalashtirayotgan o‘qituvchilar ham uchrab turibdi.
“Avval tizimga kiritilmagan malaka toifasi sertifikatlarini platformaga kiritish jarayonida ayrim qalbaki sertifikatlarga ham duch kelmoqdamiz. Ming afsuski, pedagoglarimiz orasida boshqa bir o‘qituvchining sertifikatini qalbakilashtirib, turli xil dasturlar orqali o‘zining nomiga rasmiylashtirib olganlar ham uchrab turibdi.
Bu harakatlari bilan ayrim pedagoglarimiz o‘zlarini noqulay ahvolga solib qo‘ymoqda. Chunki, tizimga joylangan sertifikatlarni platformaga qayta yuklanganida, u qalbaki sertifikat ekanligi ma’lum bo‘lib qoladi. Ya’ni, platformaga qalbaki sertifikatni joylashning imkoni yo‘q.
Barchasi mukammal tarzda ishlab chiqilgan. Ayrim o‘qituvchilar esa, bila turib qalbaki sertifikatni olib kelib, mening sertifikatim “ERP bazasi”dan chiqmayapti deb, uyalmay shikoyat qilmoqda”, - deydi Sardor Rahimboyev.
Ayrim hollarda “uddaburon” shaxslar tomonidan mazkur sertifikatlarni soxtalashtirib, o‘qituvchilarga ma’lum bir mablag‘ evaziga pullash holatlariga ham guvoh bolishimiz mumkin.
Buning uchun qanday javobgarlik bor?
Shuni unutmaslik lozimki, o‘qituvchilar tomonidan taqdim etilgan sertifikatlarning haqqoniyligiga sertifikat egasi shaxsan mas’ul hisoblanadi.
Agar qalbaki sertifikatlar aniqlanadigan bo‘lsa, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 228-moddasiga asosan sudga murojaat qilishi va aybi isbotlangan holatda eng kamida ushbu xodimlar bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilishi mumkin.
Muhim eslatma: Jinoyat kodeksining 228-moddasiga ko‘ra, hujjatlar, shtamplar, muhrlar, blankalar tayyorlash, ularni qalbakilashtirish, sotish — bazaviy hisoblash miqdorining ellik baravaridan yuz baravarigacha, ya’ni 18 mln 750 ming so‘mdan - 37 mln 500 ming so‘mgacha jarima yoki uch yuz oltmish soatgacha majburiy jamoat ishlari yoxud uch yilgacha axloq tuzatish ishlari bilan jazolanadi.
Hujjatning qalbaki ekanligini bila turib, undan foydalanish — bazaviy hisoblash miqdorining yigirma besh baravaridan ellik baravarigacha, ya’ni 9 mln 375 ming so‘mdan - 18 mln 750 ming so‘mgacha jarima yoki uch yuz soatgacha majburiy jamoat ishlari yoki ikki yilgacha axloq tuzatish ishlari yoxud ikki yilgacha ozodlikni cheklash yoki ikki yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.

09:58 / 17.10.2024 1.37k
Известно, что в целях дополнительного стимулирования учителей внедрена система ежемесячной дополнительной надбавки педагогическим кадрам, имеющим сертификат соответствующего уровня по общеобразовательным предметам. Кроме того, педагогическим кадрам, имеющим квалификационную категорию, будет выплачиваться дополнительная плата.
Основанием для оплаты квалификационной категории является сертификат о присвоении данной категории. Ответственный сотрудник Министерства дошкольного и школьного образования Сардор Рахимбоев сообщил xalqtaliminfo.uz, что в настоящее время встречаются учителя, которые фальсифицируют различные сертификаты.
"В процессе ввода на платформу сертификатов квалификационной категории, ранее не включенных в систему, мы сталкиваемся с некоторыми поддельными сертификатами. К сожалению, среди наших педагогов есть и те, кто подделал сертификат другого учителя и оформил его на свое имя через различные программы.
Этими действиями некоторые наши педагоги ставят себя в неловкое положение. Потому что, когда сертификаты, размещенные в системе, загружаются на платформу, выясняется, что это подложный сертификат.
То есть невозможно разместить поддельный сертификат на платформе. Все идеально разработано. Некоторые учителя, привезшие заведомо поддельный сертификат, без стыда жалуются на то, что мой сертификат не выходит из базы ERP," - говорит Сардор Рахимбоев.
В некоторых случаях могут наблюдаться случаи фальсификации этих сертификатов и продажи учителями за определенную сумму.
Какова ответственность за это в законодательстве?
Следует помнить, что владелец сертификата несет персональную ответственность за достоверность представленных учителями сертификатов.
В случае выявления поддельных сертификатов Министерство дошкольного и школьного образования может обратиться в суд на основании статьи 228 Уголовного кодекса Республики Узбекистан и в случае доказанности вины, по меньшей мере, прекратить трудовой договор с этими работниками.
Важное напоминание: Согласно статье 228 Уголовного кодекса, изготовление, подделка, продажа документов, штампов, печатей, бланков - наказывается штрафом от пятидесяти до ста базовых расчетных величин, то есть от 18 миллионов 750 тысяч сумов до 37 миллионов 500 тысяч сумов или обязательными общественными работами до трехсот шестидесяти часов либо исправительными работами до трех лет.
Использование документа, заведомо ложного, наказывается штрафом от двадцати пяти до пятидесяти базовых расчетных величин, то есть от 9 млн 375 тысяч сумов до 18 млн 750 тысяч сумов, или обязательными общественными работами до трехсот часов или исправительными работами до двух лет либо ограничением свободы до двух лет или лишением свободы до двух лет.