15:30 / 24.09.2024 1.58k
Mahalla raislari ham pul tikib, targ‘ib qilayotgan HNK media kompaniyasi ta’lim muassasalari, xususan, maktablar va bog‘chalarga qadar kirib borgan. Bu haqda Kun.uz nashri ma’lum qildi.
“Faoliyati shubhali bo‘lgan va moliyaviy piramida ekani aniq ko‘rinib turgan HNK kompaniyasi imkon qadar ko‘proq odamni “to‘riga ilintirish” uchun arzimagan “saxiylik” bahonasida hatto ta’lim maskanlariga borib, targ‘ibot ishlarini amalga oshirmoqda. Ta’lim va tarbiya maskanlarining rahbarlari esa bunga ochiqchasiga yo‘l qo‘yib bermoqda”, deyiladi Kun.uz nashri bergan xabarda.
Masalan, HNK vakillari turli hududlardagi maktablarga borib, go‘yoki xayriya tadbiri o‘tkazgan. Lekin shu bahonada o‘quvchilarga kompaniya logotipini ushlatib, targ‘ibot ishlarini olib borgan.
Shundan so‘ng, holatni Bolalar ombudsmani batafsil o‘rganib, holat bo‘yicha rasmiy bayonot berdi.
Aniqlanishicha, holatlardan biri Chust tumanidagi 69-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabida sodir bo‘lgan bo‘lib, Namangan viloyati maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi tomonidan ta’lim maqsadlariga zid ravishda maktabda ta’lim jarayoni bilan bog‘liq bo‘lmagan tadbirlar tashkil etganligi uchun maktab direktori J.T. ga intizomiy chora qo‘llanilib, u lavozimidan ozod etildi.
Shuningdek, yana bir holat Surxondaryo viloyati Qiziriq tumanidagi 11-sonli maktabgacha ta’lim tashkilotida ham yo‘l qo‘yilgan bo‘lib, Surxondaryo viloyati maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi tomonidan bunga yo‘l qo‘ygan maktabgacha ta’lim tashkiloti mudirasi v.v.b. A.Z. ga ham tegishli intizomiy chora ko‘rilib, u vazifasidan ozod etildi.
“Maktab va maktabgacha ta’lim tashkilotlarida turli media tijorat kompaniyalari targ‘ibotining o‘tkazilishi ta’lim muassasalarning maqsad va vazifalariga nomuvofiq bo‘lishi bilan birgalikda, qonunchilik talablariga ham ziddir.
Ta’lim bilan bog‘liq bo‘lmagan har qanday tashviqot tadbirlariga bolalarni jalb etilishiga nisbatan qat’iy murosasiz bo‘lish va bunday nomaqbul holatlarga yo‘l qo‘ygan mansabdor shaxslarga nisbatan tegishli qonuniy choralar ko‘rish shartligi yuzasidan Bolalar ombudsmani MMTVga tegishli xulosa kiritdi”, deyiladi Bolalar ombudsmani bergan rasmiy bayonotda.

Директора, впустившие в образовательное учреждение сотрудников коммерческой компании, были уволены
Медиакомпания HNK, в которую председатели махаллей также вкладывают и продвигают деньги, проникала в образовательные учреждения, в частности, в школы и детские сады. Об этом сообщает издание Kun.uz.
"Компания HNK, деятельность которой сомнительна и явно является финансовой пирамидой, даже посещает образовательные учреждения и проводит пропагандистскую работу под предлогом незначительной "щедрости," чтобы "заманить в сеть" как можно больше людей. Руководители образовательных и воспитательных учреждений открыто допускают это," - говорится в сообщении Kun.uz.
Например, представители ННК посещали школы в разных регионах и якобы проводили благотворительные мероприятия. Но под этим предлогом он держал логотип компании перед учениками и проводил пропагандистскую работу.
После этого Детский омбудсман подробно изучил ситуацию и сделал официальное заявление по поводу ситуации.
Выяснилось, что один из случаев произошел в средней общеобразовательной школе No69 Чустского района, где управлением дошкольного и школьного образования Наманганской области была применена дисциплинарная мера в отношении директора школы Ж.Т. за организацию мероприятий, не связанных с образовательным процессом в школе, вопреки образовательным целям, и он был освобожден от должности.
Также, еще один случай был допущен в дошкольной образовательной организации No 11 Кизирикского района Сурхандарьинской области, в результате чего управлением дошкольного и школьного образования Сурхандарьинской области был допущен инцидент с и.о. заведующего дошкольной образовательной организацией. А.З. также был привлечен к дисциплинарной ответственности и освобожден от занимаемой должности.
"Пропаганда различных медиа-коммерческих компаний в школах и дошкольных образовательных организациях не только не соответствует целям и задачам образовательных учреждений, но и противоречит требованиям законодательства.
Детский омбудсман внес соответствующее заключение в Министерство народного образования о необходимости строгого нетерпимости к вовлечению детей в любые агитационные мероприятия, не связанные с образованием, и принятия соответствующих законных мер в отношении должностных лиц, допустивших такие неприемлемые действия," - говорится в официальном заявлении Детского омбудсмана.