15:30 / 24.09.2024 1.58k
Mahalla raislari ham pul tikib, targ‘ib qilayotgan HNK media kompaniyasi ta’lim muassasalari, xususan, maktablar va bog‘chalarga qadar kirib borgan. Bu haqda Kun.uz nashri ma’lum qildi.
“Faoliyati shubhali bo‘lgan va moliyaviy piramida ekani aniq ko‘rinib turgan HNK kompaniyasi imkon qadar ko‘proq odamni “to‘riga ilintirish” uchun arzimagan “saxiylik” bahonasida hatto ta’lim maskanlariga borib, targ‘ibot ishlarini amalga oshirmoqda. Ta’lim va tarbiya maskanlarining rahbarlari esa bunga ochiqchasiga yo‘l qo‘yib bermoqda”, deyiladi Kun.uz nashri bergan xabarda.
Masalan, HNK vakillari turli hududlardagi maktablarga borib, go‘yoki xayriya tadbiri o‘tkazgan. Lekin shu bahonada o‘quvchilarga kompaniya logotipini ushlatib, targ‘ibot ishlarini olib borgan.
Shundan so‘ng, holatni Bolalar ombudsmani batafsil o‘rganib, holat bo‘yicha rasmiy bayonot berdi.
Aniqlanishicha, holatlardan biri Chust tumanidagi 69-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabida sodir bo‘lgan bo‘lib, Namangan viloyati maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi tomonidan ta’lim maqsadlariga zid ravishda maktabda ta’lim jarayoni bilan bog‘liq bo‘lmagan tadbirlar tashkil etganligi uchun maktab direktori J.T. ga intizomiy chora qo‘llanilib, u lavozimidan ozod etildi.
Shuningdek, yana bir holat Surxondaryo viloyati Qiziriq tumanidagi 11-sonli maktabgacha ta’lim tashkilotida ham yo‘l qo‘yilgan bo‘lib, Surxondaryo viloyati maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi tomonidan bunga yo‘l qo‘ygan maktabgacha ta’lim tashkiloti mudirasi v.v.b. A.Z. ga ham tegishli intizomiy chora ko‘rilib, u vazifasidan ozod etildi.
“Maktab va maktabgacha ta’lim tashkilotlarida turli media tijorat kompaniyalari targ‘ibotining o‘tkazilishi ta’lim muassasalarning maqsad va vazifalariga nomuvofiq bo‘lishi bilan birgalikda, qonunchilik talablariga ham ziddir.
Ta’lim bilan bog‘liq bo‘lmagan har qanday tashviqot tadbirlariga bolalarni jalb etilishiga nisbatan qat’iy murosasiz bo‘lish va bunday nomaqbul holatlarga yo‘l qo‘ygan mansabdor shaxslarga nisbatan tegishli qonuniy choralar ko‘rish shartligi yuzasidan Bolalar ombudsmani MMTVga tegishli xulosa kiritdi”, deyiladi Bolalar ombudsmani bergan rasmiy bayonotda.

15:30 / 24.09.2024 1.58k
HNK, a media company where mahalla chairmen also bet and promote money, has reached educational institutions, in particular, schools and kindergartens. This was reported by Kun.uz.
"HNK, whose activities are suspicious and obviously a financial pyramid, is carrying out propaganda work even in educational institutions under the pretext of a trivial "generosity" to "catch as many people as possible." The heads of educational and upbringing institutions openly allow this," Kun.uz reported.
For example, representatives of the HNK visited schools in different regions and allegedly held charity events. But on this pretext, he held the company's logo to the students and carried out propaganda work.
After that, the Children's Ombudsman thoroughly studied the situation and made an official statement on the situation.
It was found that one of the cases occurred at secondary school No. 69 in Chust district, and the Department of Preschool and School Education of the Namangan region imposed disciplinary measures on the school director J.T. for organizing activities not related to the educational process in the school contrary to educational goals, and he was dismissed from his post.
Also, another case was committed in the preschool educational organization No. 11 of the Kizirik district of the Surkhandarya region, which was committed by the Department of Preschool and School Education of the Surkhandarya region. A.Z. was also subjected to disciplinary measures and released from his post.
"The promotion of various media commercial companies in schools and preschool educational organizations is not only incompatible with the goals and objectives of educational institutions, but also contradicts the requirements of legislation.
The Children's Ombudsman made a relevant conclusion to the Ministry of Youth Affairs regarding the strict non-compromise with the involvement of children in any non-educational agitation activities and the obligation to take appropriate legal measures against officials who have allowed such inappropriate situations," the official statement of the Children's Ombudsman said.