Umumta’lim muassasalari psixologi lavozimiga qo‘yiladigan malaka talablar Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 16-avgustdagi 247-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim maktabi rahbar va xodimlarining malaka tavsiflari” bilan belgilangan.
Psixolog lavozimiga qo‘yiladigan malaka talablar quyidagicha:
➖ Kamida bakalavr darajasidagi psixologik yoki oliy ma’lumot va unga qo‘shimcha psixologiya yo‘nalishi bo‘yicha qayta tayyorlov kursini tugatganlik; (magistratura yoki ilmiy draja bo‘lishi ustunlik beradi)
➖ Mutaxassisligi psixologiya-pedagogika bo‘lishi;
➖ Mehnat staji talab etilmaydi;
➖Mikrosoft Oficce dasturi (Word, Excell, Power Point va h.k), zamonaviy axborot texnologiyalarida va internet tarmog‘ida mustaqil foydalanuvchi sifatida turli ish dasturlari bilan ishlash bo‘yicha yetarli ko‘nikmalarga ega bo‘lishi.
Qo‘shimcha talablar: Ta’limga oid normativ hujjatlarni bilishi. Davlat tili va (qo‘shimcha tillarni bilishi ustunlik beradi)
19:30 / 06.09.2024
Psixolog lavozimiga talabalarni ishga qabul qilish mumkinmi?
Talabalar tugallanmagan to‘liqsiz oliy ma’lumotli shaxslar hisoblanadi.
09:00 / 09.04.2024
Maktab psixologiga mukofot pulini kim beradi?
Maktab psixologini mukofotlash va ularga moddiy yordam berish umumtaʼlim muassasalarida tashkil etiladigan ishchi guruhlar tomonidan amalga oshiriladi.

Каковы обязанности школьного психолога?
Квалификационные требования к должности психолога общеобразовательных учреждений определены «Квалификационными характеристиками руководителей и работников общеобразовательных школ», утвержденными приказом Министра дошкольного и школьного образования № 247 от 16 августа 2023 года.
Квалификационные требования к должности психолога следующие:
➖Как минимум степень бакалавра психологии или высшее образование и прохождение курса переподготовки по дополнительной психологии; (предпочтительна степень магистра или научная степень)
➖ Специальность психолого-педагогика;
➖Опыт работы не обязателен;
➖Программы Microsoft Oficce (Word, Excell, Power Point и т.д.), имеющие достаточные навыки работы с различными рабочими программами в качестве самостоятельного пользователя в современных информационных технологиях и сети Интернет.
Дополнительные требования: знание образовательных правил. Государственный язык и (знание дополнительных языков приветствуется)