Psixolog lavozimiga talabalarni ishga qabul qilish mumkinmi?
Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 275-son qarori bilan tasdiqlangan nizomga ko‘ra oliygohlarning pedagogika yo‘nalishlarida o‘qiyotgan shaxslar 3-kursdan boshlab o‘qishiga xalaqit bermagan holda pedagoglik ishini amalga oshirish uchun maktablarga asosiy ishchi sifatida ishga qabul qilinishi mumkin.
Ammo talabalarning psixolog lavozimida ishlashiga ruxsat etilmaydi. Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2024-yil 1-apreldagi 105-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim maktabi (maktab-internat) xodimlari asosiy lavozimlarining malaka tavsiflari”da psixologlarning malaka talablari belgilab berilgan.
Unga ko‘ra psixolog lavozimida ishlash istagini bildirgan fuqaro kamida bakalavr darajasidagi psixolog yoki oliy ma’lumot va unga qo‘shimcha psixologiya yo‘nalishi bo‘yicha qayta tayyorlov kursini tugatgan bo‘lishi lozim.
Talabalar esa ushbu talablarga mos tushmaydi. Chunki ular tugallanmagan to‘liqsiz oliy ma’lumotli shaxslar hisoblanadi. Shu sababli psixolog lavozimiga talabalarni ishga qabul qilish mumkin emas.

Можно ли нанять студентов на должность психолога?
Согласно положению, утвержденному постановлением Кабинета Министров № 275 от 21 декабря 2005 года, лица, обучающиеся по педагогическим направлениям вузов, могут быть приняты на работу в качестве основных работников в школах для выполнения педагогической работы, не мешая учебе с 3-й год.
Но студентам не разрешают работать психологами. Квалификационные требования к психологам определены в «Квалификационных характеристиках основных должностей работников общеобразовательных школ (школ-интернатов)», утвержденных приказом Министерства дошкольного и школьного образования № 247 от 16 августа 2023 года.
Согласно ему, гражданин, изъявивший желание работать психологом, должен иметь как минимум степень бакалавра психологии или высшее образование и курс переподготовки по дополнительной психологии.
Студенты не соответствуют этим требованиям. Потому что это личности с незаконченным высшим образованием. Поэтому набрать студентов на должность психолога не представляется возможным.