10:18 / 15.10.2024 2.15k
“O‘zini hayvonlarga qiyoslab, o‘sha jonzotning xatti-harakatlariga taqlid qilgan bolalarning ota-onalari jazolanadi” — IIIV ogohlantirdi.
Ichki ishlar vazirligi bergan xabarga ko‘ra, so‘nggi vaqtlarda ijtimoiy tarmoqlarda yoshlar o‘rtasida o‘zini ma’lum bir hayvon qiyofasida aks ettiruvchi aksessuarlardan foydalangan holda o‘sha jonzotning xatti-harakatlariga taqlid qilish ko‘rinishidagi kvadroberlik submadaniyati namoyon bo‘lmoqda.
Shu kabi voqealar Qozog‘iston, Rossiya va Ukraina yoshlari orasida ham kuzatilgan. Achinarlisi, bunday nomaqbul harakatlar Toshkent shahrida ham kuzatilgan. Xususan, 10-oktyabrda hayvonlar qiyofasidagi niqoblarni taqib olgan “kvadrober” uchratilgan.
11-oktyabrda esa yana bir “kvadrober” yo‘lovchilarga itga taqlid qilib hujum qilgan, voqeaga guvoh bo‘lgan bola qattiq qo‘rqib ketganligi xabar berilgan.
Repost.uz nashri Toshkent shahrida uchratilgan “kvadrober bola” haqidagi videoni ham e’lon qildi. Unda hayvon niqobi va dum taqib olgan bola hayvonning xatti-harakatlariga taqlid qilib, sakrab, to‘rt oyoqlab harakatlanganini ko‘rishimiz mumkin.
Ekspertlar fikricha, “kvadrober bola” o‘ziga hayvonlarning agressiv harakatlarini qabul qilishiga, o‘zini va atrofdagilarni jarohatlashiga, bolaning hali to‘la shakllanmagan psixikasiga zarar yetishiga hamda uning jamiyatdan ajratilib qolishiga olib kelishi mumkin.
Toshkent shahrida kuzatilgan holatdan so‘ng, Ichki ishlar vazirligi ota-onalarni ogohlantirib, shunday submadaniyat namoyon bo‘lishi holatlari ota-onalar tomonidan o‘z majburiyatlarini bajarmaslik sifatida malakalanishini ma’lum qildi.
Bundan tashqari, “kvadrober bola”ning ruhiy va emotsional sog‘lig‘iga qanday ta’sir etganligini aniqlash maqsadida zarur hollarda bolalarni maxsus psixologik ko‘rikdan (konfidensial tarzda, bolani yakkalash va diskriminatsiya qilinishiga yo‘l qo‘ymaydigan do‘stona usullar orqali) o‘tkazish ham talab etilishi mumkinligi ham eslatildi.
Ma’lumot uchun: O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 77-moddasiga binoan, ota-onalar o‘z farzandlarini voyaga yetguniga qadar boqishi, ularning tarbiyasi, ta’lim olishi, sog‘lom, to‘laqonli va har tomonlama kamol topishi xususida g‘amxo‘rlik qilishga majburdirlar.
Shuningdek, “Ta’lim to‘g‘risida”gi qonunga muvofiq, voyaga yetmagan ta’lim oluvchilarning ota-onasi bolaning o‘qishi, tarbiyalanishi, jismoniy, ma’naviy va intellektual rivojlanishi uchun mas’uldir. Shuningdek, voyaga yetmagan ta’lim oluvchilarning ota-onasi o‘z bolalarini insonparvarlik, vatanparvarlik, mehnatsevarlik, ma’naviy, milliy va umuminsoniy qadriyatlarni hurmat qilish ruhida tarbiyalashi shart.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga muvofiq, ota-onalar yoki ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar tomonidan voyaga yetmagan bolalarni tarbiyalash va ularga ta’lim berish borasidagi majburiyatlarni bajarmaslik, shu jumladan voyaga yetmagan bolalarning ma’muriy huquqbuzarlik sodir etishiga olib kelishi BHMning 5 barobarigacha (1 million 875 ming so‘mgacha) jarimaga tortishga sabab bo‘ladi.

10:18 / 15.10.2024 2.22k
"Родители детей, которые сравнивают себя с животными и подражают поведению этого существа, будут наказаны," - предупредили в МВД.
По сообщению Министерства внутренних дел, в последнее время среди молодежи в социальных сетях проявляется квадроберная субкультура в виде подражания действиям данного существа с использованием аксессуаров, отражающих его в образе определенного животного.
Подобные события наблюдались и среди молодежи Казахстана, России и Украины. К сожалению, подобные нежелательные действия наблюдались и в Ташкенте. В частности, 10 октября был обнаружен "квадробер" с масками в виде животных.
11 октября сообщалось, что еще один "квадробер" напал на пассажиров под видом собаки, и мальчик, который был свидетелем инцидента, сильно испугался.
Издание Repost.uz также опубликовало видео о "мальчике-квадработере," которого встретили в Ташкенте. На ней мы можем увидеть, как мальчик в маске животного и хвосте, подражая поведению животного, прыгает и движется на четырех ногах.
По мнению экспертов, "квадробер-ребенок" может привести к тому, что он воспринимает агрессивные действия животных, травмирует себя и окружающих, наносит ущерб еще не полностью сформированной психике ребенка и его изоляции от общества.
После ситуации в Ташкенте Министерство внутренних дел предупредило родителей, что случаи проявления такой субкультуры квалифицируются как невыполнение родителями своих обязанностей.
Кроме того, напомнили, что в необходимых случаях может потребоваться проведение специального психологического осмотра детей (конфиденциально, дружескими методами, исключающими изоляцию и дискриминацию ребенка) с целью определения того, как "квадробер ребенок" повлиял на его психическое и эмоциональное здоровье.
Для справки: согласно статье 77 Конституции Республики Узбекистан, родители обязаны содержать своих детей до их совершеннолетия, заботиться об их воспитании, образовании, здоровом, полноценном и всестороннем развитии.
Также в соответствии с Законом "Об образовании" родители несовершеннолетних обучающихся несут ответственность за обучение, воспитание, физическое, духовное и интеллектуальное развитие ребенка. Также родители несовершеннолетних обучающихся обязаны воспитывать своих детей в духе гуманизма, патриотизма, трудолюбия, уважения духовных, национальных и общечеловеческих ценностей.
В соответствии с Кодексом об административной ответственности невыполнение родителями или лицами, их заменяющими, обязанностей по воспитанию и образованию несовершеннолетних детей, в том числе повлекшее совершение несовершеннолетними несовершеннолетними административных правонарушений, влечет наложение штрафа до 5 БРВ (до 1 млн 875 тысяч сумов).