09:20 / 10.10.2024 904
Joriy yilning mart oyida Buxoroda maktab o‘quvchilarini olib ketayotgan avtobus hamda yuk avtomobili ishtirokida yo‘l-transport hodisasi sodir bo‘lgani va oqibatda bir kishi halok bo‘lgani xabar qilingandi. Sal o‘tmay esa hodisa qurbonlari soni yana bir nafarga ko‘paygandi. Endilikda mazkur avtobus haydovchisi sud hukmi bilan 9 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilindi. Bu haqda Oliy sud matbuot kotibi Aziz Obidov xabar berdi.
Yo‘l-transport hodisasi yuzasidan jinoyat ishlari bo‘yicha Kogon shahar sudida bo‘lib o‘tgan sud majlisida haydovchi Jinoyat kodeksining 266-moddasi (Transport vositalari harakati yoki ulardan foydalanish xavfsizligi qoidalarini buzish) 3-qismi “a” bandida nazarda tutilgan jinoyatni sodir qilganlikda aybli deb topilib, 3 yil barcha turdagi transport vositalarini boshqarish huquqidan va 9 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilindi.
“Qilgan ishimdan chin ko‘ngildan pushaymonman. Meni kechiringlar”, degan sudlanuvchi.
Ma’lumot uchun, mazkur YTH joriy yilning 18-mart kuni soat 10:30 lar atrofida Buxoro viloyatining Kogon tumani hududidan o‘tuvchi A-380b avtomobil yo‘lining 32-kilometri hamda 4R-69 avtomobil yo‘lining 6-kilometri kesishgan chorrahada sodir bo‘lgan. 1991-yilda tug‘ilgan haydovchi O.Sh. boshqaruvida bo‘lgan avtobus hamda 1984-yilda tug‘ilgan haydovchi M.M. boshqaruvida bo‘lgan yuk avtomobili to‘qnashib ketgan.
Hodisa yuzasidan Buxoro viloyati ichki ishlar tergov organi tomonidan Jinoyat kodeksining 266-moddasi (Transport vositalari harakati yoki ulardan foydalanish xavfsizligi qoidalarini buzish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, darhol tergovga kirishilgan.
Bundan tashqari, Buxoro viloyati prokuraturasi tomonidan o‘tkazilgan tekshirishda ayrim mansabdor shaxslar maktab bolalarini avtobusda tashish va hamrohlik qilish ishlarini tashkil qilishda qo‘pol qonunbuzilish holatlariga yo‘l qo‘ygani aniqlangan. Ushbu holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 207-moddasi (Mansabga sovuqqonlik bilan qarash) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.

09:20 / 10.10.2024 981
В марте текущего года в Бухаре произошло дорожно-транспортное происшествие с участием автобуса и грузового автомобиля, перевозивших школьников, в результате чего погиб один человек. А вскоре число погибших увеличилось еще на один. Теперь водитель автобуса по приговору суда приговорен к 9 годам лишения свободы. Об этом сообщил пресс-секретарь Верховного суда Азиз Обидов.
На судебном заседании, состоявшемся в Каганском городском суде по уголовным делам по дорожно-транспортному происшествию, водитель был признан виновным в совершении преступления, предусмотренного пунктом "а" части 3 статьи 266 (Нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств) Уголовного кодекса, приговорен к 3 годам лишения права управления всеми видами транспортных средств и 9 годам лишения свободы.
"Я искренне раскаиваюсь в том, что сделал. Простите меня," - заявил обвиняемый.
Для информации, данное ДТП произошло 18 марта текущего года около 10:30 на перекрестке 32-го километра автомобильной дороги А-380б и 6-го километра автомобильной дороги 4Р-69, проходящей по территории Каганского района Бухарской области. Автобус, которым управлял водитель О.Ш. 1991 года рождения, и грузовой автомобиль, которым управлял водитель М.М. 1984 года рождения, столкнулись.
В связи с инцидентом следственным органом внутренних дел Бухарской области возбуждено уголовное дело по статье 266 (Нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств) Уголовного кодекса.
Кроме того, в ходе проверки, проведенной прокуратурой Бухарской области, было установлено, что некоторые должностные лица допустили грубые нарушения закона при организации работы по перевозке и сопровождению школьников автобусами. По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 207 Уголовного кодекса (Должностная халатность).