15:06 / 16.09.2024 4.66k
Ma’lumki, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2024-yil 30-avgust kungi 288-sonli buyrug‘i bilan umumta’lim muassasalaridagi psixolog, kutubxonachi hamda laborant lavozimlari qisqartirilmoqda.
Lekin ko‘pchilik qisqarishga tushayotgan xodimlar uchun mehnat qonunchiligida qanday imtiyoz va kafolatlar borligi haqida to‘liq ma’lumotga ega emas.
Ayrim toifadagi xodimlarning lavozimi qisqargan bo‘lsa ham, ularni ishdan bo‘shatib bo‘lmaydi
Homilador, 3 yoshga to‘lmagan farzandi bor ayollar bilan mehnat shartnomasini ish beruvchi tashabbusiga ko‘ra bekor qilish taqiqalanadi. (Korxona tugatilganligi bundan mustasno)
Umumta’lim muassasalaridagi shtatlar qisqarishi holatida tashkilot tugatilmayapti, faqatgina shtatlar qisqarmoqda.
Demak, bu toifadagi ayol xodimlar bilan Mehnat kodeksining 161-moddasining 2-qism, 2-bandiga ko‘ra shtatlar qisqarishi munosabati bilan mehnat shartnomasini bekor qilish taqiqlanadi.
Shuningdek, Mehnat kodeksining 408-moddasida mehnat shartnomasini bekor qilish chog‘ida homilador ayollar uchun kafolatlar, 409-moddada esa uch yoshgacha bo‘lgan bolasi bor xodim bilan mehnat shartnomasini bekor qilishdagi kafolatlar belgilangan.
Bundan tashqari Mehnat kodeksining 163-moddasida ham homilador ayollar va uch yoshgacha bolasi bo‘lgan xodimlar uchun kafolatlar berishni nazarda tutadigan talablarga rioya qilmasdan ish beruvchining tashabbusiga ko‘ra bekor qilish taqiqlangan.
Oliy sudning 2023-yil 20-noyabrdagi 26-sonli plenum qarorining 22-bandida ish beruvchi tashabbusiga ko‘ra mehnat shartnomasini bekor qilishning qonuniyligiga oid nizolarni hal qilishda sudlar mehnat shartnomasini bekor qilishda MKning 163-moddasida belgilangan taqiqlarni inobatga olishi alohida qayd etilgan.
Homilador yoki uch yoshgacha bolasi bo‘lgan xodimlar bilan ish beruvchi o‘zboshimchalik bilan ishdan bo‘shatib yuborgan taqdirda ham, agar xodimlar ish beruvchini sudga bersa, ular ishga qayta tiklanadi.
Bunda xodim bola parvarishlash ta’tilida yoki ishda bo‘lish-bo‘lmasligi mutlaqo ahamiyatsiz. Ya’ni, bu toifadagi xodimlar bilan mehnat shartnomasi bekor qilinmaydi.
Homilador yoki uch yoshgacha bolasi bo‘lgan xodimlarni ishdan bo‘shatish jinoiy javobgarlikka sabab bo‘lishi mumkin
Chunki, Jinoyat kodeksining 148-moddasiga ko‘ra ayolni homiladorligi yoki shaxsni yosh bolani parvarish qilayotganligini bila turib ishdan bo‘shatish bazaviy hisoblash miqdorining yigirma besh baravarigacha miqdorda jarima yoki uch yilgacha muayyan huquqdan mahrum qilish yoxud uch yilgacha axloq tuzatish ishlari bilan jazolanadi.
Ishdan bo‘shashga ariza yozmang
Amaliyotda ayrim ish beruvchilar qisqarishga tushgan xodimlar bilan mehnat shartnomasini bekor qilishda turli xil aldov yo‘llari bilan yoki qistov yo‘li bilan xodimning arizasini olishga urinishadi. Shu sababli, qisqarishga tushgan bo‘lsangiz, ariza yozmang.
Oliy sudning 2023-yil 20-noyabrdagi 26-sonli plenum qarorining 21-bandida sudlarning e’tibori, xodimni ariza yozishga nafaqat majburlash, bosim yoki tazyiq o‘tkazish, balki xodimda mehnat munosabatlarini tugatish istagi bo‘lmay turib, ish beruvchi tomonidan uni ariza yozishga faol ravishda undash harakatlari ham qistov sifatida baholanishi lozimligi qayd etilgan.
Eslatib o‘tamiz, yuqoridagi qoidalar o‘rindoshlik asosida ishlayotgan xodimlarga ham birdek tatbiq qilinadi.
Ma’lumot uchun:
Mavzuga oid yana ko‘plab ma’lumotlarni mehnat huquqi bo‘yicha mutaxassis Muhammadamin Karimjonov ishtirokida o‘tkazilgan ovozli chat audiosidan ham topishingiz mumkin.

Even with a reduction in staff, some categories of employees cannot be dismissed
It is known that by order of the Ministry of Preschool and School Education No. 288 dated August 30, 2024, the positions of psychologists, librarians and laboratory assistants in general education institutions are being reduced.
However, many do not have complete information about what benefits and guarantees are provided in labor legislation for employees who are undergoing shrinkage.
In fact, even if the positions of some categories of employees have been reduced, they cannot be dismissed.
It is prohibited to terminate the employment contract at the initiative of the employer with pregnant women and women with children under 3 years of age. (except for the liquidation of the enterprise)
In the case of staff reduction in general education institutions, the organization is not being liquidated, only the staff is being reduced.
Therefore, it is forbidden to terminate the employment contract with this category of female employees in connection with the reduction of staff according to part 2, paragraph 2 of Article 161 of the Labor Code.
Also, Article 408 of the Labor Code provides guarantees for pregnant women during the termination of the employment contract, and Article 409 provides guarantees for the termination of the employment contract with an employee who has a child under the age of three.
In addition, Article 163 of the Labor Code prohibits termination at the initiative of the employer without complying with the requirements that provide for guarantees for pregnant women and employees with children under three years of age.
Paragraph 22 of the Resolution of the Plenum of the Supreme Court No. 26 of November 20, 2023, states that when resolving disputes on the legality of termination of the employment contract at the initiative of the employer, the courts must take into account the prohibitions established by Article 163 of the Labor Code when terminating the employment contract.
Employees with pregnant women or children under three years of age are reinstated even in the event of their voluntary dismissal by the employer, if the employee files a lawsuit against the employer.
It doesn't matter whether the employee is in childcare leave or at work. That is, the employment contract with this category of employees is not terminated.
Dismissal of employees who are pregnant or have children under three years of age may result in criminal liability.
Because, according to Article 148 of the Criminal Code, the dismissal of a woman knowingly that she is pregnant or caring for a young child is punishable by a fine of up to twenty-five times the base calculation amount or deprivation of certain rights for up to three years or correctional labor for up to three years.
Don't apply for dismissal
In practice, some employers try to obtain an employee's application by various deceptive means or coercion when terminating an employment contract with a shrinking employee. Therefore, if you are in a contraction, don't apply.
Paragraph 21 of the Plenum Resolution of the Supreme Court No. 26 of November 20, 2023, notes that the courts' attention should be drawn to the fact that not only coercion, pressure, or pressure on an employee to write an application, but also actions by the employer to actively encourage him to write an application without the employee's desire to terminate the employment relationship should be assessed as pressure.
It should be recalled that the above rules apply equally to employees working on a part-time basis.
For reference: You can also find more information on the topic in the audio of the voice chat conducted with the participation of an expert in labor law Muhammadamin Karimjonov.