15:06 / 16.09.2024 4.66k
Ma’lumki, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2024-yil 30-avgust kungi 288-sonli buyrug‘i bilan umumta’lim muassasalaridagi psixolog, kutubxonachi hamda laborant lavozimlari qisqartirilmoqda.
Lekin ko‘pchilik qisqarishga tushayotgan xodimlar uchun mehnat qonunchiligida qanday imtiyoz va kafolatlar borligi haqida to‘liq ma’lumotga ega emas.
Ayrim toifadagi xodimlarning lavozimi qisqargan bo‘lsa ham, ularni ishdan bo‘shatib bo‘lmaydi
Homilador, 3 yoshga to‘lmagan farzandi bor ayollar bilan mehnat shartnomasini ish beruvchi tashabbusiga ko‘ra bekor qilish taqiqalanadi. (Korxona tugatilganligi bundan mustasno)
Umumta’lim muassasalaridagi shtatlar qisqarishi holatida tashkilot tugatilmayapti, faqatgina shtatlar qisqarmoqda.
Demak, bu toifadagi ayol xodimlar bilan Mehnat kodeksining 161-moddasining 2-qism, 2-bandiga ko‘ra shtatlar qisqarishi munosabati bilan mehnat shartnomasini bekor qilish taqiqlanadi.
Shuningdek, Mehnat kodeksining 408-moddasida mehnat shartnomasini bekor qilish chog‘ida homilador ayollar uchun kafolatlar, 409-moddada esa uch yoshgacha bo‘lgan bolasi bor xodim bilan mehnat shartnomasini bekor qilishdagi kafolatlar belgilangan.
Bundan tashqari Mehnat kodeksining 163-moddasida ham homilador ayollar va uch yoshgacha bolasi bo‘lgan xodimlar uchun kafolatlar berishni nazarda tutadigan talablarga rioya qilmasdan ish beruvchining tashabbusiga ko‘ra bekor qilish taqiqlangan.
Oliy sudning 2023-yil 20-noyabrdagi 26-sonli plenum qarorining 22-bandida ish beruvchi tashabbusiga ko‘ra mehnat shartnomasini bekor qilishning qonuniyligiga oid nizolarni hal qilishda sudlar mehnat shartnomasini bekor qilishda MKning 163-moddasida belgilangan taqiqlarni inobatga olishi alohida qayd etilgan.
Homilador yoki uch yoshgacha bolasi bo‘lgan xodimlar bilan ish beruvchi o‘zboshimchalik bilan ishdan bo‘shatib yuborgan taqdirda ham, agar xodimlar ish beruvchini sudga bersa, ular ishga qayta tiklanadi.
Bunda xodim bola parvarishlash ta’tilida yoki ishda bo‘lish-bo‘lmasligi mutlaqo ahamiyatsiz. Ya’ni, bu toifadagi xodimlar bilan mehnat shartnomasi bekor qilinmaydi.
Homilador yoki uch yoshgacha bolasi bo‘lgan xodimlarni ishdan bo‘shatish jinoiy javobgarlikka sabab bo‘lishi mumkin
Chunki, Jinoyat kodeksining 148-moddasiga ko‘ra ayolni homiladorligi yoki shaxsni yosh bolani parvarish qilayotganligini bila turib ishdan bo‘shatish bazaviy hisoblash miqdorining yigirma besh baravarigacha miqdorda jarima yoki uch yilgacha muayyan huquqdan mahrum qilish yoxud uch yilgacha axloq tuzatish ishlari bilan jazolanadi.
Ishdan bo‘shashga ariza yozmang
Amaliyotda ayrim ish beruvchilar qisqarishga tushgan xodimlar bilan mehnat shartnomasini bekor qilishda turli xil aldov yo‘llari bilan yoki qistov yo‘li bilan xodimning arizasini olishga urinishadi. Shu sababli, qisqarishga tushgan bo‘lsangiz, ariza yozmang.
Oliy sudning 2023-yil 20-noyabrdagi 26-sonli plenum qarorining 21-bandida sudlarning e’tibori, xodimni ariza yozishga nafaqat majburlash, bosim yoki tazyiq o‘tkazish, balki xodimda mehnat munosabatlarini tugatish istagi bo‘lmay turib, ish beruvchi tomonidan uni ariza yozishga faol ravishda undash harakatlari ham qistov sifatida baholanishi lozimligi qayd etilgan.
Eslatib o‘tamiz, yuqoridagi qoidalar o‘rindoshlik asosida ishlayotgan xodimlarga ham birdek tatbiq qilinadi.
Ma’lumot uchun:
Mavzuga oid yana ko‘plab ma’lumotlarni mehnat huquqi bo‘yicha mutaxassis Muhammadamin Karimjonov ishtirokida o‘tkazilgan ovozli chat audiosidan ham topishingiz mumkin.

15:06 / 16.09.2024 4.66k
Как известно, приказом Министерства дошкольного и школьного образования No288 от 30 августа 2024 года сокращаются должности психологов, библиотекарей и лаборантов в общеобразовательных учреждениях.
Однако многие не имеют полной информации о том, какие льготы и гарантии предусмотрены в трудовом законодательстве для работников, подпадающих под сокращение.
На самом деле, несмотря на сокращение должностей отдельных категорий работников, их нельзя уволить.
Запрещается прекращение трудового договора по инициативе работодателя с беременными женщинами, имеющими детей в возрасте до 3 лет. (за исключением ликвидации предприятия)
В случае сокращения штатов в общеобразовательных учреждениях организация не ликвидируется, только сокращаются штаты.
Следовательно, прекращение трудового договора с данной категорией работниц в связи со сокращением штатов в соответствии с пунктом 2 части 2 статьи 161 Трудового кодекса запрещается.
Также в статье 408 Трудового кодекса установлены гарантии для беременных женщин при прекращении трудового договора, а в статье 409 - гарантии при прекращении трудового договора с работником, имеющим детей в возрасте до трех лет.
Кроме того, статья 163 Трудового кодекса также запрещает прекращение по инициативе работодателя без соблюдения требований, предусматривающих предоставление гарантий беременным женщинам и работникам, имеющим детей в возрасте до трех лет.
В пункте 22 постановления Пленума Верховного суда от 20 ноября 2023 года No 26 особо отмечается, что при разрешении споров о законности прекращения трудового договора по инициативе работодателя суды должны учитывать запреты, установленные ст. 163 ТК при прекращении трудового договора.
Работники с беременными или детьми в возрасте до трех лет восстанавливаются на работе и в случае самовольного увольнения их работодателем, если они подают в суд на работодателя.
При этом совершенно безразлично, находится ли работник в отпуске по уходу за ребенком или на работе. То есть трудовой договор с данной категорией работников не прекращается.
Увольнение работников, имеющих беременных или детей в возрасте до трех лет, может повлечь уголовную ответственность.
Потому что, согласно статье 148 Уголовного кодекса, увольнение женщины, заведомо будущей беременной или ухаживающей за ребенком, наказывается штрафом до двадцати пяти базовых расчетных величин или лишением определенного права до трех лет либо исправительными работами до трех лет.
Не пишите заявление об увольнении
На практике некоторые работодатели при прекращении трудового договора с сокращенными работниками стараются разными способами обмана или подстрекательства получить заявление работника. Поэтому, если вы начали сокращаться, не пишите заявление.
В пункте 21 постановления Пленума Верховного суда от 20 ноября 2023 года No 26 отмечается, что внимание судов должно быть уделено не только принуждению, давлению или давлению на работника написать заявление, но и действиям работодателя активно побуждать его написать заявление без желания работника прекратить трудовые отношения.
Напомним, что вышеуказанные правила одинаково распространяются и на сотрудников, работающих по совместительству.
Для справки: Больше информации по теме можно найти в аудиочате с участием специалиста по трудовому праву Мухаммадамина Каримжонова.