14:16 / 11.09.2024 1.17k
O‘zbekistondagi maktab va universitetlarda ishlash uchun AQShdan yana 20 nafar o‘qituvchi keldi. Bu haqda AQSh elchixonasi matbuot xizmati bergan ma’lumotga tayanib, Gazeta.uz nashri xabar berdi.
Amerikalik o‘qituvchilar O‘zbekistonga 10 ta hududdagi maktab va universitetda ingliz tilidan dars berish uchun kelgan. Mamlakatda 2019-yildan buyon 98 nafar amerikalik ingliz tili o‘qituvchisi, 21 ta davlat maktabi va 30 dan ortiq universitetda ishlamoqda.
Yangi o‘quv yilida O‘zbekistondagi maktab va universitetlarda 20 nafar amerikalik ingliz tili o‘qituvchisi ish boshladi, deya xabar qildi AQSh elchixonasi matbuot xizmati.
Qayd etilishicha, ular 2024−2025-o‘quv yilida O‘zbekistonning 10 ta viloyatida ingliz tilini o‘qitish va o‘rganishga yordam beradi. 2019-yildan buyon mamlakatda 21 ta davlat maktabi va 30 dan ortiq universitetda 98 nafar amerikalik ingliz tili o‘qituvchisi ishlamoqda.
Amerikalik mutaxassislardan foydalangan holda ingliz tilini o‘rgatish tashabbuslari 2019-yilda AQSh elchixonasi, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Oliy ta’lim, fan va texnologiyalar vazirligi tomonidan boshlangan.
“Loyiha AQSh hukumatining O‘zbekistonda ingliz tili ta’limini kuchaytirish, jumladan, butun mamlakat bo‘ylab 18 mingdan ortiq ingliz tili o‘qituvchisini tayyorlash borasidagi ulkan majburiyatlarining faqat bir qismidir”, — deyiladi xabarda.
2018-yildan buyon AQSh hukumati O‘zbekistonda ingliz tili o‘qitish va o‘rganishga 31,2 million dollardan ortiq sarmoya kiritgan.
AQShning O‘zbekistondagi elchisi Jonatan Henik Toshkentda amerikalik o‘qituvchilarni kutib olarkan, “Barchangiz nafaqat ingliz tili ko‘nikmalarini oshirish, balki AQSh va O‘zbekiston o‘rtasidagi madaniy aloqalarni mustahkamlashda ham muhim rol o‘ynamoqdasiz”, — dedi u.

Еще 20 преподавателей прибыли из США для работы в школах и университетах Узбекистана. Об этом сообщило издание Gazeta.uz со ссылкой на пресс-службу посольства США.
Американские преподаватели прибыли в Узбекистан для преподавания английского языка в школах и университетах 10 регионов. С 2019 года в стране работают 98 американских преподавателей английского языка, 21 государственная школа и более 30 университетов.
В новом учебном году в школах и университетах Узбекистана начали работать 20 американских учителей английского языка, сообщила пресс-служба посольства США.
Отмечается, что они помогут в преподавании и изучении английского языка в 10 регионах Узбекистана в 2024−2025 учебном году. С 2019 года в стране работают 98 американских преподавателей английского языка в 21 государственной школе и более 30 университетах.
Инициативы по обучению английскому языку с использованием американских специалистов были инициированы в 2019 году посольством США, Министерством дошкольного и школьного образования и Министерством высшего образования, науки и технологий.
"Проект является лишь частью амбициозных обязательств правительства США по усилению преподавания английского языка в Узбекистане, включая подготовку более 18 тысяч учителей английского языка по всей стране," - говорится в сообщении.
С 2018 года правительство США инвестировало более 31,2 миллиона долларов в обучение и изучение английского языка в Узбекистане.
Посол США в Узбекистане Джонатан Хеник, встречая в Ташкенте американских преподавателей, сказал: "Все вы играете важную роль не только в повышении навыков английского языка, но и в укреплении культурных связей между США и Узбекистаном."
Напомним, с 2023 года в образовательные учреждения привлечено более 500 иностранных педагогов для преподавания английского, немецкого и французского языков в качестве "носителей языка." С 2024 года планировалось привлечь еще 1500 "языковедов."