B2 sertifikatiga ega bo‘lmagan xorijiy til o‘qituvchilari ishdan bo‘shatiladimi?
Yangi o‘quv yilidan milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lmagan xorijiy til o‘qituvchilarini tarifikatsiya ro‘yxatiga kiritilmaydi deyishyapti.
Yuqoridan shunday topshiriq bo‘libdi. Sentyabrgacha B2 sertifikati yo‘qlar ishdan bo‘shatilar ekan. Bu talab muddati uzaytirilmaganmidi?
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 19-maydagi PQ-5117-sonli Qarorida 15 ta milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro tan olingan sertifikatga ega xorijiy tillar (ingliz, fransuz, nemis, ispan, italyan, arab, xitoy, yapon, koreys, turk, fors, pushtu, dari, urdu, hind tillari) xorijiy til sifatida ko‘rsatilgan.
Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 19-maydagi 312-sonli qarori 9-bandiga ko‘ra, 2022-2023 o‘quv yilidan boshlab, davlat ta’lim muassasalarining xorijiy tillar o‘qituvchilari lavozimlariga ishga yangi qabul qilinayotgan talabgor kamida B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lishi lozimligi belgilangan.
2022/2023-o‘quv yilida maktablarda xorijiy tillar o‘qituvchilari yetishmaganligi sababli, B2 darajadagi milliy yoki xalqaro sertifikatga ega bo‘lmagan chet tili fani o‘qituvchilarini ishga qabul qilinmaslik xususidagi talab 2023/2024-o‘quv yilidan kuchga kirishi belgilangan.
2024-2025 o‘quv yiliga qadar esa maktablarda faoliyat yuritayotgan barcha xorijiy tillar o‘qituvchilari kamida B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lish talabi qo‘yilishi belgilangandi.
Ammo so‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, hozirda o‘qituvchilarga yana qo‘shimcha muddat berilishi bo‘yicha Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritilgan. Ya’ni, ingliz tili o‘qituvchilari 3 yil davomida ham zarur sertifikatga ega bo‘lmagan bo‘lsa, bu safar ham imkon berilishi mumkin.
Maktab va maktabgacha ta’lim vazirligi boshqarma boshlig‘i Erkin Murodov “Daryo” muxbiri bilan bo‘lgan suhbatda ham bu talab yengillashtirilishi haqida aytib o‘tgan.
Demak, ayni vaqtda vazirlik hukumatga ushbu talabni yengillashtirish bo‘yicha taklif kiritgan. Lekin hozircha bu bo‘yicha Vazirlar Mahkamasining qarori imzolanmadi.
Hujjat imzolansagina, xorijiy til o‘qituvchilariga qo‘yilgan B2 sertifikati talabi biroz yumshatilishi mumkin.
Shuni ham alohida eslatib o‘tish joizki, agar xorijiy tillar o‘qituvchilarga yana qo‘shimcha muddat berish to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasi qarori qabul qilinsa, bu tartib yangi ishga kirayotgan o‘qituvchilarga emas, balki amalda maktablarda ishlab kelayotgan o‘qituvchilarga nisbatan tatbiq qilinadi.

14:35 / 30.07.2024 13.05k
From the new academic year, foreign language teachers who do not have a national or equivalent international certificate will not be included in the tarification list.
It was an assignment from above. By September, those who do not have a B2 certificate will be fired. Wasn't this request extended?
In the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated May 19, 2021, No. PP-5117, foreign languages with 15 national or equivalent internationally recognized certificates (English, French, German, Spanish, Italian, Arabic, Chinese, Japanese, Korean, Turkish, Persian, Pashto, Dari, Urdu, Hindi) are listed as foreign languages.
According to paragraph 9 of the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 312 dated May 19, 2021, starting from the 2022-2023 academic year, a newly hired applicant for the positions of foreign language teachers of state educational institutions must have a national or equivalent international certificate of at least B2 level.
Due to the shortage of foreign language teachers in schools in the 2022/2023 academic year, the requirement not to hire foreign language teachers who do not have a national or international B2 certificate is set to come into force from the 2023/2024 academic year.
By the 2024-2025 academic year, it was established that all foreign language teachers working in schools must have at least a national B2 level or an equivalent international certificate.
However, according to the latest information, a draft decision has been submitted to the Cabinet of Ministers to provide teachers with an additional period. That is, if English teachers have not received the necessary certificate for 3 years, this time they may also be given the opportunity.
The head of the department of the Ministry of School and Preschool Education Erkin Murodov said in an interview with Daryo that this requirement will be eased.
So, at the same time, the ministry has submitted a proposal to the government to ease this requirement. However, a resolution of the Cabinet of Ministers has not yet been signed on this matter.
The B2 certificate requirement for foreign language teachers can be somewhat relaxed only if a document is signed on this.
It should also be noted that if the Cabinet of Ministers decides to grant teachers of foreign languages an additional period, this procedure will be applied not to newly hired teachers, but to teachers who are already working in schools.