Sinf rahbarlik va daftar tekshirish uchun to‘lab berilgan pullar qaytarib olinishi to‘g‘rimi?
2021, 2022 va 2023-yillarda sinf rahbarlik va daftar tekshirish uchun to‘lab berilgan pullar xato to‘langan deb, direktorlar o‘qituvchilardan pullarni o’z ixtiyori bilan qaytarishni so‘rashmoqda. Bu qanchalik qonunchilikka muvofiq?
Sinf rahbarlik hamda daftar tekshirganlik uchun qo‘shimcha to‘lovlar Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 275-son qarori bilan tasdiqlangan “Xalq ta’limi xodimlari mehnatiga haq to‘lash to‘g‘risida”gi nizom bilan tartibga solinadi.
Mehnat kodeksining 269-moddasiga ko‘ra, xodimga ortiqcha to‘langan ish haqi (shu jumladan mehnat to‘g‘risidagi qonunchilik yoki mehnat haqidagi boshqa huquqiy hujjatlar noto‘g‘ri qo‘llanilganda) undan undirilishi mumkin emas.
Bundan tashqari, Fuqarolik kodeksi 1030-moddasiga ko‘ra, ish haqi va unga tenglashtirilgan to‘lovlar, pensiyalar, nafaqalar, stipendiyalar, hayot yoki sog‘liqqa yetkazilgan zarar tovoni, alimentlar va fuqaroga turmush kechirish vositasi sifatida berilgan boshqa pul mablag‘lari, uning tomonidan vijdonsizlik qilinmaganda va hisob-kitobda xatolar bo‘lmaganda asossiz orttirilgan boylik sifatida qaytarib berilmaydi.
Ya’ni, pedagog xodimlarga 2021, 2022 va 2023-yillarda sinf rahbarlik va daftar tekshirish uchun to‘lab berilgan pullar xato to‘langan deb, uni qaytarishni talab qilib bo‘lmaydi. Bu to‘lovlarni qayta undirib olish imkonsiz.
Buxgalter o‘zboshimchalik bilan o‘qituvchilarning oylik maoshidan ushlab qolgandi
Qashqadaryolik o'qituvchilarning oylik maoshidan millionlab pullar o'zboshimchalik bilan ushlab qolinmoqda

Верно ли, что деньги, уплаченные за классовое руководство и проверку тетрадей, возвращаются?
Директора просят учителей добровольно вернуть деньги, считая, что деньги, выплаченные за классное руководство и проверку тетрадей в 2021, 2022 и 2023 годах, были оплачены ошибочно. Насколько это соответствует законодательству?
Дополнительные выплаты за классное руководство и проверку тетрадей регулируются Положением об оплате труда работников народного образования, утвержденным постановлением Кабинета Министров от 21 декабря 2005 г. No 275.
Согласно статье 269 Трудового кодекса, излишне выплаченная работнику заработная плата не может быть взыскана с него (в том числе при неправильном применении трудового законодательства или иных правовых актов о труде).
Кроме того, в соответствии со статьей 1030 Гражданского кодекса заработная плата и приравненные к ней платежи, пенсии, пособия, стипендии, возмещение вреда жизни или здоровью, алименты и другие денежные средства, переданные гражданину в качестве средства к существованию, не подлежат возврату в качестве необоснованно приобретенного богатства при отсутствии недобросовестности и ошибок в расчетах.
То есть деньги, выплаченные педагогическим работникам за классное руководство и проверку тетрадей в 2021, 2022 и 2023 годах, нельзя требовать их возврата, считая, что они были оплачены ошибочно. Эти платежи не могут быть взысканы повторно.