Qashqadaryolik o'qituvchilarning oylik maoshidan millionlab pullar o'zboshimchalik bilan ushlab qolinmoqda
09:00 / 28.09.2024 7.02k
Qashqadaryo viloyatining Shahrisabz shahrining bir necha maktab o‘qituvchilaridan xalqtaliminfo.uz tahririyatiga yana murojaatlar kelib tushdi.
Ma’lum bo‘lishicha, Shahrisabz shahri Maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi buxgalteri o‘qituvchilarga direktor jamg‘armasi hisobidan tayinlangan ustama pullarini iyun-avgust oylarida to‘lab berishni moliyaviy xato deb topgan va o‘zboshimchalik bilan o‘qituvchilarning oylik maoshidan ushlab qolgan.
“Buxgalter 2021-yildan buyon iyun-avgust oylarida pedagog xodimlarga to‘lab berilgan ustama pullarini noqonuniy deb baholab, har oy o‘qituvchilarning oylik maoshidan ushlab qolinishini ma’lum qildi”, deydi tahririyatimizga murojaat yo‘llagan pedagoglardan biri.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Shahrisabz shahri 6-umumiy o‘rta ta’lim maktabining 18 nafar o‘qituvchisidan, 11-umumiy o‘rta ta’lim maktabidan esa jami 28 nafar o‘qituvchisidan 30 mln.dan ortiq summa ushlab qolingan.
Murojaatchilarning aytishicha, Shahrisabz shahrining qolgan barcha ta’lim muassasalarida ham xuddi shu ahvol.
Dastlab, joriy yilning 27-sentyabr kuni bir qancha pedagoglar shu masalada murojaat qilgach, holat yuzasidan O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika Kengashiga murojaat qilgandik. Respublika Kengashi esa shu kunning o‘zida murojaatchilarning masalasini ijobiy hal etib, holatni o‘z nazoratiga olgandi.
Bugun esa Shahrisabz shahrining yana boshqa ko‘plab pedagoglaridan murojaatlar kelib tusha boshlagach, shahar Maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi buxgalteri yana boshqa maktab pedagoglaridan noqonuniy tarzda mablag‘ ushlab qolish holatlarini to‘xtamagani ma’lum bo‘ldi.
Bizningcha, bu masala bilan faqatgina O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika Kengashi emas, balki Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi ham jiddiyroq shug‘ullanishi kerak deb hisoblaymiz.
Nima uchun bunday holatlar kuzatilyapti?
Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomga ko‘ra umumta’lim muassasalari pedagog xodimlarining bazaviy tarif stavkalariga Jamg‘arma hisobidan har oylik ustamalar yangi o‘quv yili uchun o‘tgan o‘quv yili yakunlari bo‘yicha belgilanadi.
Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 15-martdagi 140-son qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim to‘g‘risida”gi Nizomning 4-bob, 24-bandiga ko‘ra o‘quv yili umumta’lim muassasalarida 2-sentyabrdan kelgusi yilning 25-mayiga qadar davom etadi va to‘rtta chorakka bo‘linadi.
Ya’ni, o‘quv yili deyilganda 2-sentyabrdan kelgusi yilning 25-mayiga qadar bo‘lgan muddat tushuniladi.
To‘g‘ri, 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomda ustamalar o‘quv yili uchun belgilanishi nazarda tutilgan. Ammo, mazkur ustamalarni ma’lum bir davrlar oralig‘ida to‘xtatib turish haqida ham aniq norma belgilanmagan.
Shuningdek, Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 275-son qarori bilan tasdiqlangan “Xalq ta’limi xodimlari mehnatiga haq to‘lash to‘g‘risida”gi Nizomda ham o‘qituvchilar yozgi yillik mehnat ta’tilidan qaytgandan keyin ularga yangi o‘quv yili boshlangunga qadar faqatgina daftarlarni va yozma ishlarni tekshirganlik hamda informatika kabineti mudirligi uchun qo‘shimcha haq to‘lovlari amalga oshirilmasligi belgilangan.
Ya’ni, mazkur nizomda direktor jamg‘armasi hisobidan pedagoglarga tayinlanadigan ustamalarni ma’lum bir vaqt oralig‘ida to‘xtatib turish nazarda tutilmagan.
Joriy yilning iyun oyida Farg‘ona viloyatining Beshariq tumanida moliyaviy tekshiruvlar o‘tkazilib, o‘qituvchilarga direktor jamg‘armasi hisobidan tayinlangan ustama pullarini iyun-avgust oylarida to‘lab berish moliyaviy xato deb topilgach, bu xabar respublikaning boshqa hududlariga ham tarqaldi.
Natijada esa ayrim iqtisodchi va buxgalterlar buni asosli deb hisoblab, o‘zboshimchalik bilan pedagoglarning oylik ish haqidan ushlab qolishni boshlab yubordi.
Aslida esa Mehnat kodeksining 269-moddasiga ko‘ra, xodimga ortiqcha to‘langan ish haqi (shu jumladan mehnat to‘g‘risidagi qonunchilik yoki mehnat haqidagi boshqa huquqiy hujjatlar noto‘g‘ri qo‘llanilganda) undan undirilishi mumkin emas.
O‘ylaymizki, mazkur holatga Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi nuqta qo‘yadi va aybdorlarga nisbatan ta’sirchan choralar ko‘radi.

Из заработной платы кашкадарьинских учителей самовольно удерживаются миллионы
В редакцию xalqtaliminfo.uz вновь поступили обращения от нескольких школьных учителей города Шахрисабза Кашкадарьинской области.
Выяснилось, что бухгалтер отдела дошкольного и школьного образования города Шахрисабза признал финансовой ошибкой выплату учителям надбавок за счет директорского фонда в июне-августе и самовольно удержал их из зарплаты.
"Бухгалтер оценил выплаченные педагогическим работникам с июня по август 2021 года надбавки как незаконные и сообщил, что ежемесячно учителя удерживаются из зарплаты," - говорит один из педагогов, обратившийся в нашу редакцию.
Согласно данным, с 18 учителей 6-й общеобразовательной школы города Шахрисабза и с 28 учителей 11-й общеобразовательной школы в общей сложности было удержано более 30 млн. сумов.
По словам заявителей, такая же ситуация наблюдается во всех других образовательных учреждениях города Шахрисабза.
Сначала, 27 сентября текущего года, после того, как несколько педагогов обратились по этому поводу, мы обратились в Республиканский совет профсоюза работников образования и науки Узбекистана.
В тот же день Республиканский совет положительно разрешил вопрос обратившихся и взял ситуацию на контроль.
Сегодня, когда поступили обращения от многих других педагогов города Шахрисабза, стало известно, что бухгалтер отдела дошкольного и школьного образования города не прекратил случаи незаконного удержания средств у педагогов других школ.
На наш взгляд, серьезнее этим вопросом должен заниматься не только Республиканский совет профсоюза работников образования и науки Узбекистана, но и Министерство дошкольного и школьного образования.
Почему такие случаи наблюдаются?
Как известно, согласно Положению, утвержденному постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года No 823, ежемесячные надбавки к базовым тарифным ставкам педагогических работников общеобразовательных учреждений за счет Фонда устанавливаются на новый учебный год по итогам предыдущего учебного года.
Согласно главе 4, пункту 24 Положения об общем среднем образовании, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 15 марта 2017 года No 140, учебный год в общеобразовательных учреждениях продолжается с 2 сентября по 25 мая следующего года и делится на четыре четверти.
То есть под учебным годом понимается период с 2 сентября по 25 мая следующего года.
Правда, в Положении, утвержденном постановлением No 823 от 30 сентября 2019 года, предусмотрено установление надбавок за учебный год. Однако не установлена четкая норма о приостановке этих надбавок на определенные периоды.
Также в Положении "Об оплате труда работников народного образования," утвержденном постановлением Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года No 275, установлено, что после возвращения учителей из летнего ежегодного трудового отпуска им до начала нового учебного года не будут выплачиваться дополнительные выплаты только за проверку тетрадей и письменных работ, а также за заведование кабинетом информатики.
То есть в данном положении не предусмотрено приостановление на определенный период времени надбавок, назначаемых педагогам за счет директорского фонда.
Когда в июне текущего года в Бешарыкском районе Ферганской области были проведены финансовые проверки и выплата учителям надбавок за счет директорского фонда в июне-августе была признана финансовой ошибкой, эта новость распространилась и в других регионах республики.
В результате некоторые экономисты и бухгалтеры сочли это обоснованным и начали самовольно удерживать педагогов из заработной платы.
На самом деле, согласно статье 269 Трудового кодекса, излишне выплаченная работнику заработная плата не может быть взыскана с него (в том числе при неправильном применении трудового законодательства или иных правовых актов о труде).
Мы думаем, что Министерство дошкольного и школьного образования положит конец этой ситуации и примет действенные меры в отношении виновных.