Onam o‘qituvchi, maktabda 19-18 soat ishlaydi, bog‘chada esa 1 stavka to‘liq ishlaydi 4 yildan buyon. Oilada onamning o‘zi yolg‘iz ta’minotchi. Bugun Respublika iqtisod bo‘limidan onamni chaqirishibdi, ikki taraflama ishlagani uchun. Ushbu holatda onamdan ishlagan ish haqini qaytarish shartini qo‘yishi mumkinmi? Ikkala ishda ham bir-biriga xalaqit bermay, soatini moslab ishlagan. Shunga majbur bo‘lgan.
MK 437-moddasiga ko‘ra, o‘rindoshlik asosida ishlash chog‘ida o‘rindoshlik asosida ishlashning davomiyligi xodimlarning mazkur toifasi uchun belgilangan ish vaqti normasining yarmidan ortiq bo‘lishi mumkin emas (bundan sog‘liqni saqlash tizimi tashkilotlarining shifokor xodimlari mustasno).
Ya’ni sodda qilib aytganda, 1,5 stavkadan ortiq ishlash mumkin emas. Faqatgina shifokorlar va 3 ta milliy musiqa cholg‘ularida mahorat bilan kuy ijro eta oladigan mutaxassislar asosiy ish joyidan bo‘sh vaqtida o‘rindoshlik asosida to‘liq stavkada ishlashlari mumkin.
Xo‘p, xodim 1,5 stavkadan ortiq ishladi ham deylik, undan ortiqcha pul qaytarib olinadimi?
Yo‘q, qaytarib olish mumkin emas. Chunki, xodim haqiqatan ham amalda ishlagan, garchi MK 437-moddasiga zid bo‘lsa-da. Bu holatda qonunchilikda 1,5 stavkadan ortiq ishlagan xodimga hech qanday javobgarlik yo‘q. Ish beruvchi MJTK 49-moddasi bo‘yicha javobgarlikka tortilishi mumkin.Mehnat kodeksi 269-moddasiga ko‘ra, xodimga ortiqcha to‘langan ish haqi (shu jumladan mehnat to‘g‘risidagi qonunchilik yoki mehnat haqidagi boshqa huquqiy hujjatlar noto‘g‘ri qo‘llanilganda) undan undirilishi mumkin emas.
Bundan quyidagi hollar mustasno:
- hisoblashdagi xatolik;
- agar yakka tartibdagi mehnat nizolarini ko‘rib chiquvchi organ tomonidan xodimning mehnat normalarini bajarmaganlikdagi aybi e’tirof etilgan bo‘lsa;
- xodimning sud tomonidan belgilangan g‘ayriqonuniy harakatlari (harakatsizligi) sababli xodimga ortiqcha ish haqi to‘langan bo‘lsa.
Bundan tashqari, Fuqarolik kodeksi 1030-moddasiga ko‘ra, quyidagilar asossiz orttirilgan boylik sifatida qaytarib berilmaydi:
- ijro etish muddati to‘lgunga qadar majburiyatni bajarish yuzasidan topshirilgan mol-mulk, agar majburiyatda boshqacha hol nazarda tutilmagan bo‘lsa;
- da’vo muddati o‘tganidan keyin majburiyatni bajarish yuzasidan topshirilgan mol-mulk;
- ish haqi va unga tenglashtirilgan to‘lovlar, pensiyalar, nafaqalar, stipendiyalar, hayot yoki sog‘liqqa yetkazilgan zarar tovoni, alimentlar va fuqaroga turmush kechirish vositasi sifatida berilgan boshqa pul mablag‘lari, uning tomonidan vijdonsizlik qilinmaganda va hisob-kitobda xatolar bo‘lmaganda;
- mavjud bo‘lmagan majburiyatni bajarish uchun berilgan pul summalari va boshqa mol-mulk, agar qo‘lga kirituvchi mol-mulkni qaytarishni talab qilayotgan shaxsning majburiyat yo‘qligini bilganligini yoxud mol-mulkni xayriya maqsadlarida berganligini isbotlasa.
Xulosa qiladigan bo‘lsak, onangizdan pulni qaytarib berishni talab qilishlari g‘ayriqonuniy hisoblanadi. Onangiz to‘lamayman desinlar, tamom.
MK 269-moddasiga ko‘ra, umumiy qoidaga ko‘ra xodimning yozma roziligi bilan, xodimning roziligi bo‘lmagan taqdirda esa ushbu moddaning ikkinchi qismiga muvofiq ish haqidan ushlab qolinishi mumkin.
Onangizning vaziyatlari xodimning yozma roziligidan qat’i nazar, ish haqidan ushlab qolinadigan holatlarga ham tushmaydi.
Shuni yana alohida ta’kidlash joizki, xodimdan to‘lovlarni qaytarib olish mumkin bo‘lmasa, unda yana shu zaylda ishlashda davom etaveraman deyish ham xato. Chunki, yuqorida aytib o‘tganimizdek, 1,5 stavkadan ortiq ishlash qonunchilikka zid.

10:30 / 13.06.2024 5.08k
Моя мама учительница, в школе работает по 19-18 часов, в детском саду работает полный рабочий день уже 4 года. Моя мама – единственный кормилец в семье. Сегодня звонили моей маме из управления экономики республики, потому что она работает с обеих сторон. Может ли он в этом случае поставить условие о возврате зарплаты, заработанной у моей матери? На обеих работах он работал по своему графику, не мешая друг другу. Он был вынужден это сделать.
Согласно статье 437 Гражданского кодекса продолжительность работы по месту не может составлять более половины нормы рабочего времени, установленной для данной категории работников (за исключением медицинских работников организаций системы здравоохранения).
Другими словами, невозможно работать более чем на 1,5 ставки. Работать полный рабочий день по совместительству с основного места работы могут только врачи и специалисты, умеющие искусно играть мелодии на 3-х национальных музыкальных инструментах.
Ну, допустим, работник отработал более чем в 1,5 раза больше нормы, будет ли возвращено превышение? Нет, он не подлежит возврату. Потому что сотрудник действительно работал, хотя это и противоречило статье 437 УК.
В этом случае закон не несет никакой ответственности за работника, отработавшего более 1,5 нормы. Работодатель может быть привлечен к ответственности по статье 49 Гражданского кодекса.
Согласно статье 269 ТК, излишне выплаченная работнику заработная плата (в том числе при неправильном применении трудового законодательства или иных правовых документов о труде) не может быть взыскана с него.
За исключением следующих случаев:
• ошибка расчета;
• если вина работника в несоблюдении норм труда признана органом, рассматривающим индивидуальные трудовые споры;
• если работнику была переплачена заработная плата вследствие неправомерных действий (бездействия) работника, определенных судом.
Кроме того, согласно статье 1030 Гражданского кодекса, в качестве неправомерно добытого имущества не подлежат возврату:
• имущество, переданное в связи с исполнением обязательства до истечения срока исполнения, если иное не предусмотрено обязательством;
• имущество, переданное в связи с исполнением обязательства после истечения претензионного срока;
• заработная плата и приравненные к ней выплаты, пенсии, пособия, стипендии, компенсации за причинение вреда жизни или здоровью, алименты и другие средства, предоставляемые гражданину в качестве средства заключения брака, если с его стороны не допущены недобросовестные действия и не допущены ошибки в расчет;
• денежные суммы и иное имущество, переданные во исполнение несуществующего обязательства, если приобретатель докажет, что лицо, требующее возврата имущества, знало об отсутствии обязательства или передало имущество в благотворительных целях.
В заключение хочу сказать, что с их стороны незаконно просить вашу мать вернуть деньги. Пусть твоя мать скажет, что не будет платить, вот и все.
Согласно статье 269 ГК, по общему правилу, с письменного согласия работника, а при отсутствии согласия работника может быть произведено удержание из заработной платы в соответствии с частью второй настоящей статьи.
Обстоятельства вашей матери не позволяют удерживать заработную плату независимо от письменного согласия работника.
Стоит отметить, что если с работника не удастся взыскать выплаты, то также ошибочно говорить, что он продолжит работать. Потому что, как мы уже говорили выше, работать больше 1,5 ставки противозаконно.