Xabaringiz bor, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2024-yil 7-fevraldagi 32-sonli buyrug‘i bilan o‘qituvchilar ish tajribasini ommalashtirishning yangi tartibi ishlab chiqilib, joriy yil 1-martdan boshlab takomillashtirilgan tartib asosida ommalashtirish.uz platformasi orqali metodik ishlarni qabul qilish jarayonlari boshlangandi.
Yaqinda esa ommalashtirish.uz platformasida ommalashtirishga tavsiya etilgan metodik ishlar natijalari e’lon qilinib, sertifikatlarni onlayn ravishda tarqatish boshlangandi.
Pedagog xodimlarga yordam ko‘rsatish maqsadida Respublika ta’lim markazi tomonidan Telegram messenjerida ochilgan kanalda ma’lum qilinishicha, o‘qituvchilarning ma’lumotlari “ERP” bazaga noto‘g‘ri kiritilganligi sababli sertifikatlarda xatolik ketgan.
“Oxirgi paytlarda ayrim o‘qituvchilar tomonidan sertifikatlarimni to‘g‘rilab beringlar, o‘zinglar xato qilgansizlar shaklidagi gaplar dilni xira qiladi. Birinchidan, erp.maktab.uz platformasiga barcha maktablar kiril alifbosida qo‘shilgan shuning uchun barcha sertifikatlar kirill, lotin aralashib chiqib kelmoqda.
Ikkinchidan, ayrim o‘qituvchilar avval boshqa tuman yoki viloyatda va yoki maktabda ishlab, keyin ish joyini o‘zgartirgan, bu vaziyatda eski joyidan “ERP” bazadan o‘zini chiqarib yangi maktabga ro‘yxatdan o‘tkazmagan. Shu sababli tumanlar, maktablar raqamlari farq qilmoqda.
Uchinchidan, ayrim o‘qituvchilar profillarida ism, familiya xato yozilgan yoki ikki marta berilgan, ya’ni “ERP” tizimi bilan integratsiyada yo‘l qo‘yilgan xatoliklar tufayli shunday bo‘lgan.
Shulardan kelib chiqib barcha muammolar hal qilinayotganini butun ommalashtirishga topshirganlarga birdek yordam berayotganimizni, muammo bo‘lsa javob berib hal qilib berishga tayyorligimizni bildirib qolamiz”, deyiladi pedagoglarga qilingan murojaatda.
Ma’lum bo‘lishicha, ommalashtirish bo‘yicha sertifikatlarning soxta ko‘rinish (fake)lari ham paydo bo‘lgan.
Respublika ta’lim markazi o‘z sertifikatlarida QR-kodlardan foydalanishni joriy qilganligini, o‘qituvchilarning ilg‘or ish tajribasi va faoliyati davomida qo‘llab kelayotgan zamonaviy metodikalarni ommalashtirish platformasi tomonidan beriladigan rasmiy sertifikatlar faqat Respublika ta’lim markazi tomonidan berilishini ma’lum qildi.

09:00 / 12.06.2024 4.31k
Как известно, приказом Министерства дошкольного и школьного образования № 32 от 7 февраля 2024 года разработан новый порядок популяризации опыта работы педагогов, и с 1 марта текущего года будут проводиться методические работы. осуществляется на основе усовершенствованной процедуры через платформу ommalashtirish.uz, ​​начались процедуры приема.
Недавно на платформе ommalashtirish.uz были объявлены результаты методических работ, рекомендованных для популяризации, а в сети были распространены сертификаты.
В канале, открытом Республиканским центром образования в мессенджере Telegram с целью оказания поддержки педагогическому составу, сообщается, что в справках возникла ошибка из-за неправильного внесения данных преподавателей в "ERP". база данных.
«Недавно некоторые учителя исправили мои аттестати, говоря, что ты допустил ошибку, это душераздирающе. Во-первых, на платформу erp.maktab.uz все школы добавлены на кириллице, поэтому все сертификаты выходят в смеси кириллицы и латиницы.
Во-вторых, некоторые учителя сначала работали в другом районе, регионе и/или школе, а затем меняли место работы. Поэтому количество районов и школ разное.
В-третьих, в профилях некоторых преподавателей имя и фамилия были написаны неправильно или указаны дважды, то есть это произошло из-за ошибок, допущенных при интеграции с системой «ERP».
Исходя из этого, мы хотели бы выразить поддержку тем, кто доверил обществу, что все проблемы решаются, и если есть проблема, мы готовы ответить и решить ее", - говорится в обращениях к педагогам.
Известно, что Республиканский образовательный центр ввел использование QR-кодов в своих сертификатах, а официальные сертификаты, выдаваемые платформой популяризации современных методов, поддерживаемых преподавателями в ходе их передового опыта работы и деятельности, выдаются только Республиканским образовательным центром. Образовательный центр сделал.
«При проверке подлинности этих сертификатов вы можете отсканировать QR-код своим смартфоном и узнать, что открывшаяся информация относится к ссылке www.ommalashtirish.uz. Сертификаты, открытые по другим ссылкам, не считаются действительными", - говорится в официальном сообщении.