Maktab o‘quvchisi Milliy gvardiya xodimini kaltakladi
Darakchi.uz nashrining xabar berishicha, Namangandagi maktabda Milliy gvardiya xodimi o‘quvchilar tomonidan kaltaklangan.
Namangan viloyati maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi Axborot xizmatining ma’lum qilishicha, holat 15- may kuni soat 12:05 da Namangan shahridagi 37-maktabda sodir bo‘lgan.
Ma’lum bo‘lishicha, ta’lim muassasasining 11- sinf o‘quvchilari jadval asosida 5-soat dars jarayonlarini yakunlab, maktabning chiqish darvozasi oldiga kelganlarida navbatchilikda turgan milliy gvardiya tasarrufidagi maktab qorovuli O.E o‘quvchilarga dars tugaganligini isbotlash uchun maktab rahbarlaridan birini chaqirib kelishini aytgan.
O‘quvchilar bu ko‘rsatmaga bo‘ysunmay, eshikdan chiqishga uringan vaqtida milliy gvardiya qorovuli o‘rtasida kelishmovchilik yuzaga kelgan. 11- sinf o‘quvchilari  U.M, N.T va qorovul O.E  o‘rtasidagi tortishuv jarayoni noma’lum shaxs tomonidan telefonga tasvirga olinib, ertasi kuni ijtimoiy tarmoqlar orqali tarqatib yuborilgan.
Holat yuzasidan 16- may kuni soat 16:30 da 11- sinf o‘quvchilarining ota-onalari bilan Milliy gvardiyaning  viloyat bo‘yicha  boshqarmasi boshlig‘i, maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari, maktabgacha va maktab ta’limi Namangan shahar  bo‘limi boshlig‘i, mahalla faollari ishtirokida yig‘ilish o‘tkazilib,  yoshlar tarbiyasida e’tibor qaratilishi lozim bo‘lgan vazifalar muhokama qilingan.
“Huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan o‘quvchilarning ota - onalariga nisbatan farzandlar tarbiyasiga e’tiborsizlik yo‘nalishida tergovga qadar surishtiruv ishlari yo‘lga qo‘yilib, maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi tomonidan maktab rahbarlariga nisbatan xizmat tekshiruvi tayinlandi”, - deyiladi Namangan viloyati maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi Axborot xizmatining rasmiy bayonotida.

Студент избил офицера Национальной гвардии
Как сообщили в информационной службе управления дошкольного и школьного образования Наманганской области, ситуация произошла 15 мая в 12:05 в 37-й школе города Намангана.
Как выяснилось, когда учащиеся 11-го класса учебного заведения закончили по расписанию 5-й урок и подошли к выходным воротам школы, дежурный школьный охранник при Нацгвардии О.Э. позвонил одному из учеников школы. Руководители, чтобы доказать ученикам, что урок окончен, сказал, что придет.
Когда студенты не подчинились этому указанию и попытались выйти за дверь, между Национальной гвардией возник спор. Спор между учениками 11-го класса У.М., Н.Т. и охранником О.Е. был снят неизвестным на телефон и на следующий день распространен в социальных сетях.
По ситуации 16 мая в 16:30 с начальником областного управления Национальной гвардии, заместителем начальника управления дошкольного и школьного образования, родителями учащихся 11 классов состоялось совещание с участием главы Наманганского горотдела, районных активистов, обсуждены задачи, на которых следует сосредоточить внимание в воспитании молодежи.
"По факту пренебрежения правоохранительными органами вопросами воспитания детей до начала следствия начаты следственные действия, а отделом дошкольного и школьного образования назначена служебная проверка в отношении руководителей школы", - говорится в официальном сообщении. Информационная служба управления дошкольного и школьного образования Наманганской области.