Maktab o‘quvchisi Milliy gvardiya xodimini kaltakladi
Darakchi.uz nashrining xabar berishicha, Namangandagi maktabda Milliy gvardiya xodimi o‘quvchilar tomonidan kaltaklangan.
Namangan viloyati maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi Axborot xizmatining ma’lum qilishicha, holat 15- may kuni soat 12:05 da Namangan shahridagi 37-maktabda sodir bo‘lgan.
Ma’lum bo‘lishicha, ta’lim muassasasining 11- sinf o‘quvchilari jadval asosida 5-soat dars jarayonlarini yakunlab, maktabning chiqish darvozasi oldiga kelganlarida navbatchilikda turgan milliy gvardiya tasarrufidagi maktab qorovuli O.E o‘quvchilarga dars tugaganligini isbotlash uchun maktab rahbarlaridan birini chaqirib kelishini aytgan.
O‘quvchilar bu ko‘rsatmaga bo‘ysunmay, eshikdan chiqishga uringan vaqtida milliy gvardiya qorovuli o‘rtasida kelishmovchilik yuzaga kelgan. 11- sinf o‘quvchilari  U.M, N.T va qorovul O.E  o‘rtasidagi tortishuv jarayoni noma’lum shaxs tomonidan telefonga tasvirga olinib, ertasi kuni ijtimoiy tarmoqlar orqali tarqatib yuborilgan.
Holat yuzasidan 16- may kuni soat 16:30 da 11- sinf o‘quvchilarining ota-onalari bilan Milliy gvardiyaning  viloyat bo‘yicha  boshqarmasi boshlig‘i, maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari, maktabgacha va maktab ta’limi Namangan shahar  bo‘limi boshlig‘i, mahalla faollari ishtirokida yig‘ilish o‘tkazilib,  yoshlar tarbiyasida e’tibor qaratilishi lozim bo‘lgan vazifalar muhokama qilingan.
“Huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan o‘quvchilarning ota - onalariga nisbatan farzandlar tarbiyasiga e’tiborsizlik yo‘nalishida tergovga qadar surishtiruv ishlari yo‘lga qo‘yilib, maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi tomonidan maktab rahbarlariga nisbatan xizmat tekshiruvi tayinlandi”, - deyiladi Namangan viloyati maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi Axborot xizmatining rasmiy bayonotida.

09:00 / 17.05.2024 2.88k
According to the Information Service of the Preschool and School Education Department of Namangan Region, the situation happened on May 15 at 12:05 in the 37th school in Namangan city.
As it turned out, when the 11th grade students of the educational institution finished their 5th lesson according to the schedule and came to the exit gate of the school, the school guard under the National Guard, O.E, on duty, called one of the school leaders to prove to the students that the lesson was over said he would come.
When the students disobeyed this instruction and tried to leave the door, a dispute arose between the National Guard guard. The dispute between the 11th-grade students U.M., N.T., and the guard O.E. was filmed by an unknown person on a phone and distributed on social networks the next day.
Regarding the situation, on May 16 at 4:30 p.m., the head of the regional department of the National Guard, the deputy head of the preschool and school education department, the parents of the 11th grade students, A meeting was held with the participation of the head of the Namangan city department, neighborhood activists, and the tasks that should be focused on in the education of young people were discussed.
"In the direction of neglecting children's upbringing by the law enforcement bodies, investigations have been launched before the investigation, and the preschool and school education department has appointed a service check against the school leaders," it is said. In the official statement of the Information Service of the Preschool and School Education Department of Namangan Region.