Oʻquvchilarni igna sanchib jazolab kelgan o‘qituvchi ishdan bo‘shatildi
Toshkentdagi maktabda o‘qituvchi o‘quvchilar qo‘liga igna va “samorez” sanchib jazolab kelgani ma’lum bo‘ldi. Aniqlanishicha, o‘qituvchi qariyb bir o‘quv yili davomida o‘quvchilarni jazolashning shu “usul”idan foydalangan. Bu haqda Daryo.uz nashri xabar berdi.
Voqea Sergeli tumanidagi 277-maktabda sodir bo‘lgan. Hozirga qadar holat yuzasidan ayrim tafsilotlar ochiqlandi.
Shahzoda qizim maktabning birinchi sinfida o‘qiydi. Uning o‘qituvchisi S.R. bolalarni jazolash uchun ularning qo‘liga igna, “samorez” sanchib, shafqatsizlik qilib kelgan ekan. Bu haqda ota-onalar yaqinda bildik, — deydi Daryo.uz nashriga o‘zini Dilorom Mahmudova deb tanishtirgan ona.
Murojaatchi onaning bildirishicha, holat 2023—2024-o‘quv yili boshidan beri takrorlanib kelgan.
Bolalarimizga “bu haqda kimgadir aytsang, bundan battarini qilib, qo‘lingga mix tiqaman” deb qo‘rqitgan ekan, — deydi ona.
Yana bir suhbatdoshning ma’lumot berishicha, o‘qituvchi endigina birinchi sinfga chiqqan o‘quvchilarning xatosi uchun shunday jazolash usulini tanlagan. Birinchi sinf o‘quvchisi endigina harf taniyotgan bo‘lsa, o‘qituvchi bolalar qilgan har bir imloviy xato uchun ularning qo‘liga igna va “samorez” sanchib, bolalarimizning jonini og‘ritgan.
Bu holat anchadan beri sodir bo‘lib kelgan. Bolalar qo‘rqitilgani uchun bizga aytmagan, — deydi Muhammadamin ismli jiyani shu maktabda o‘qishini aytgan suhbatdosh. Bildirilishicha, ota-onalar holatdan norozi bo‘lib, bugun, 16-aprel kuni maktab direktori qabuliga kirgan. Direktor holat u maktabda yo‘q paytida sodir etilganini aytib, “suvdan quruq chiqish”ga uringan.
Holatga Bolalar ombudsmani ham rasmiy izoh berdi. Ma’lum bo‘lishicha, joriy yilning 16-aprel kuni Toshkent shahri Sergeli tumani, 277-o‘rta maktab 1-“E” sinf o‘quvchilarining 15 nafar ota-onasi mazkur maktab direktoriga 1-“E” sinf rahbari S.R. (ayol) ustidan shikoyat qilgan.
Murojaatda ota-onalar sinf rahbari S.R. o‘quvchilar qo‘liga “samorez” va ignalar sanchib, turli jarohatlar yetkazgani, go‘yoki shunday usulda bolalarni tarbiyalashga uringanini bildirgan. 1-“E” sinf rahbari S.R. bolalarga nisbatan shunday nomaqbul harakatlarni sodir etgani yuzasidan o‘qituvchi bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilingan.

A teacher who punished students with needles was fired
It became known that in the school in Tashkent, the teacher used to punish students by sticking a needle and a "samorez" in their hands. It was found that the teacher used this "method" of punishing students for almost a school year. This was reported by Daryo.uz.
The incident took place in school 277 in Sergeli district. So far, some details about the situation have been revealed.
My daughter Prince is in the first grade of school. His teacher S.R. to punish the children, he used a needle and "samorez" in their hands and was cruel. "Our parents found out about this recently," said the mother, who introduced herself as Dilorom Mahmudova to Daryo.uz.
According to the applicant's mother, the situation has been repeated since the beginning of the 2023-2024 school year.
"He threatened our children that if you tell anyone about this, I will make it worse and put a nail in your hand," says the mother.
Another interlocutor informed that the teacher chose this method of punishment for the mistakes of students who had just entered the first grade. When the first-grader was just learning letters, the teacher used to stab the children with a needle and a "samorez" for each spelling mistake, which hurt our children's lives.
This situation has been happening for a long time. The children did not tell us because they were intimidated, - said the interviewer who said that his nephew named Muhammadamin studies in this school. It is reported that the parents were dissatisfied with the situation and went to the reception of the school director today, April 16. The director tried to "get out of the water dry" by saying that the incident happened while he was not at school.
The Children's Ombudsman also made an official comment on the situation. As it turns out, on April 16 of this year, 15 parents of 1st-E class secondary school 277, Sergeli district of Tashkent city sent to the director of this school the head of 1-E class S.R. complained about (woman). In the appeal, the parents of the class head S.R. He said that he tried to raise children in this way by stabbing his hands with "samorez" and needles, inflicting various injuries. Head of 1st "E" class S.R. the labor contract concluded with the teacher was canceled due to the fact that he committed such inappropriate actions against children.