Deyarli har yili ta’lim tizimida lavozimlar o‘zgartirilishi yoki qisqartirilishiga o‘rganib ham qoldik. Yangilik kiritish kerak ekan deb, bo‘lar-bo‘lmas o‘zgarishlar qilaverish hech qachon yaxshilikka, ta’lim sifatining ortishiga xizmat qilmaydi.
Adashmasam, 2017-yilda ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari lavozimiga faqat pensioner harbiylardan tayinlanishi haqida taklif kiritilgandi. Hatto buning uchun nomzodlar ro‘yxati ham shakllantirilgan. Shuni deb yil davomida direktor o‘rinbosarlari tushkun kayfiyatda ishlashga majbur bo‘lgan o‘shanda. Yaxshiyamki, bu taklif ma’qullanmadi.
Keyinchalik, “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati tugatilib, Yoshlar ittifoqi tuzilgani uchun yoshlar yetakchisi lavozimi qayta tashkil etilib, ko‘plab o‘rta maxsus ma’lumot bilan ishlayotgan yetakchilar ishsiz qolishdi. Ularning o‘rniga esa oliy ma’lumotli yoshlar yetakchilari tayinlandi. Yetakchilik lavozimi joriy qilinganiga hech qancha bo‘lmay turib, maktabda yana yangi “Ijodiy madaniy masalalar bo‘yicha targ‘ibotchi” lavozimini joriy etilayotganligi uchun yetakchilar shtat birligini 0.75 stavkaga tushirish taklifi berildi. Buning oqibatida yoshlar yetakchilari sarosimaga tushdi.
Keyinroq, Prezidentga yoshlar nomidan murojaat bo‘lgach, yetakchilik shtati to‘liq saqlanib qoladigan bo‘ldi. Oradan biroz vaqt o‘tgach esa, endi maktabdagi yoshlar yetakchisi shtat birligini butunlay tugatish taklifi berildi. Maktabga yetakchilik shtati kerak bo‘lmasa, unda nima uchun bu lavozim joriy qilingan degan savol esa hali ham ochiq turibdi.
Keyingi navbat psixolog lavozimiga keldi. Xabaringiz bo‘lsa, 2018-yilda maktablardagi psixolog shtat birligi kam ekanligi sababli 2018-yilning 1-sentyabridan ularning shtat birligi sezilarli darajada ko‘paytirildi. Fevral oyida esa psixolog shtatlarini qisqartirish hisobidan maktabga yana yangi - voyaga yetmaganlar masalalari bo‘yicha 2 mingta profilaktika inspektori lavozimini kiritilishi aytildi. Va bu amalga ham oshdi.
Prezidentning 2023-yil 25-yanvardagi PF–14-son Farmoni bilan O‘zbekistonda eng katta ma’muriy islohotlardan biri ham amalga oshirilib, mazkur farmoni bilan barcha davlat tashkilotlarida yirik qisqartirishlar bo‘ldi, shu jumladan hududiy maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limlarida ham. Tuzilmalar, shtat va lavozimlar tasdiqlanib olgunga qadar ishini yo‘qotishni xohlamagan xodimlarning boshidan ancha qiyinchiliklar o‘tdi. Buning natijasida xodimlarning ishchanlik qobiliyatiga ancha putur yetgan bo‘lsa kerak.
Mana endi hammasi tugadi, bemalol ishlaymiz deb turgan maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi xodimlariga yana bir katta qisqartirish kelib, Prezidentining 2023-yil 1-iyundagi “O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Ijtimoiy himoya milliy agentligi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida”gi PQ-176-son qarori bilan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidan jami 929 ta shtat birliklari, jumladan 707 ta hamda 2024-yil 1-avgust kunidan 222 ta shtat birliklari qisqartirilib, Prezidenti huzuridagi Ijtimoiy himoya milliy agentligi tizimiga o‘tkaziladigan bo‘ldi.
2023-yil 15-iyundan boshlab esa hali tashkil etilganiga hech qancha vaqt bo‘lmagan lavozim – “Ijodiy madaniy masalalar bo‘yicha targ‘ibotchi” shtat birligi ham tugatildi. Kuni-kecha maktablardagi direktor o‘rinbosari, psixolog, kutubxonachi va laborant lavozimlarini qisqartirish taklifi berilganligi, qisqartirishlar ro‘yxatida esa hududiy maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi xodimlari va buxgalterlar ham borligi ma’lum bo‘ldi.
Endi buyog‘iga maktablardagi lavozimlarni o‘zgartirish yoki qisqartishni to‘xtatish kerak. Agar judayam zarur bo‘lib, ta’lim tizimidagi lavozimlarga o‘zgartirish kiritish kerak bo‘lib qolsa, umuman sohaga aloqasi bo‘lmagan shaxslardan emas, ta’lim tizimida katta tajribaga ega bo‘lgan pedagoglar bilan maslahat qilish lozim. Chunki ish yuklamasini hisobga olmasdan bosilgan har qanday qadam keyinroq salbiy oqibatlarni keltirib chiqarishi mumkin.
Eng muhimi bu masalada yakdil bir qarorga kelib olish lozim. Chunki hadeb lavozimlarni qisqartirish yoki ularning vazifalarini o‘zgartiraverish, xodimlarning ishchanlik qobiliyatini pasaytiradi. O‘ylab ko‘ring, yaxshi kayfiyatda ishlamoqchi bo‘lib turgan xodimga, siz yaqinda ishdan bo‘shaysiz, lavozimingiz qisqarar ekan deyishsa, u xodim qanday holga tushadi? Sizningcha, shu kayfiyat bilan ish boshlagan xodim yaxshi ishlay oladimi? Masalaning shu tarafini o‘ylamasdan juda ko‘p harakatlar bo‘lyapti.
Maktabdagi direktor o‘rinbosari, laborant va psixolog lavozimini tugatish yoki qisqartirish bilan hech nima ijobiy tomonga o‘zgarib qolmaydi. Undan ko‘ra pedagog xodimlarning mehnat huquqlarini qanday himoya qilish, bemalol emin-erkin ishlashlari uchun sharoit yaratish, ularni o‘z vazifalariga kirmaydigan qo‘shimcha ishlardan butkul ozod qilish haqida bosh qotiraylik.

Downsizing reduces employee productivity
We are used to the fact that positions in the education system are changed or reduced almost every year. Making inevitable changes because it is necessary to introduce something new will never serve the good and increase the quality of education. If I am not mistaken, in 2017, a proposal was made to appoint only retired military personnel to the position of deputy director for spiritual and educational affairs. A list of candidates has even been formed for this purpose. That's why the deputy directors had to work in a depressed mood during the year. Unfortunately, this proposal was not approved.
Later, the "Kamolot" youth social movement was terminated and the Youth Union was formed, the position of youth leader was reorganized, and many leaders working with secondary education became unemployed. They were replaced by highly educated youth leaders. Not long after the introduction of the leadership position, a proposal was made to reduce the staff unit of the leaders to 0.75 due to the introduction of a new position of "Creative cultural issues promoter" in the school. As a result, the youth leaders were confused.
Later, after an appeal to the President on behalf of the youth, the state of leadership was completely preserved. After some time, the youth leader in the school was offered to completely terminate the state unit. If the school does not need a leadership position, then the question of why this position was introduced is still open.
Next came the position of psychologist. As you know, in 2018, since the number of psychologists in schools is low, their number has been significantly increased since September 1, 2018. In February, it was said that 2,000 preventive inspectors for minors will be added to the school due to the reduction of the number of psychologists. And it happened.
One of the biggest administrative reforms in Uzbekistan was implemented by the Presidential Decree No. PF-14 of January 25, 2023, and with this decree there were major cuts in all state organizations, including regional preschool and school education. in 'lims too. Employees who did not want to lose their jobs before the structures, staff and positions were approved had a lot of difficulties. As a result of this, the employees' ability to work has been greatly impaired.
Now it's all over, another big reduction has come to the employees of the pre-school and school education department, who were saying that they will work easily. by the decision PQ-176, a total of 929 state units from the system of the Ministry of Preschool and School Education, including 707 and 222 state units from August 1, 2024, were reduced and transferred to the system of the National Agency of Social Protection under the President was held.
As of June 15, 2023, the state unit "Propagist on Creative Cultural Issues", which was not long established, was also abolished. It became known that the positions of deputy director, psychologist, librarian and laboratory assistant in schools were proposed to be reduced, and the list of reductions included employees of the regional pre-school and school education department and accountants.
Now it is necessary to stop changing or reducing positions in schools. If it is absolutely necessary and it is necessary to make changes to the positions in the educational system, it is necessary to consult with pedagogues who have a lot of experience in the educational system, and not with people who are not related to the field at all. Because any step taken without considering the workload can have negative consequences later.
The most important thing is to reach a unanimous decision on this matter. Because reducing positions or changing their duties reduces the work ability of employees. Think about how an employee who is trying to work in a good mood will feel if they say that you will soon be laid off and that your position will be reduced. Do you think an employee who starts work with this attitude will do well? Too many actions are being taken without thinking about this side of the issue.
Nothing will change positively by terminating or reducing the position of the deputy director, laboratory technician and psychologist in the school. Rather, let's think about how to protect the labor rights of pedagogues, create conditions for them to work safely and freely, free them from additional work that is not part of their duties.
Even with a reduction in staff, some categories of employees cannot be dismissed
This may also lead to criminal liability
15:06 / 16.09.2024
What should the shrinking psychologists, librarians, and lab technicians do now?
What benefits and guarantees are there in the labor legislation for employees who are going to be shortened?