O‘z vaqtida pasport olmagan maktab o‘quvchisiga chora ko‘rsa bo‘ladimi?
Men 11-sinf rahbariman. 16 yoshga to‘lgan maktab bitiruvchilarimning barchasi pasport olishi kerakligi aytildi. Lekin, 2 nafar o‘quvchim bir necha bor ogohlantirishimga qaramay pasport olishni istamayapti. Ularni deb direktorimiz menga chora ko‘rmoqchi bo‘lyapti. Shu o‘quvchilar o‘z vaqtida pasport olmaganligi uchun javobgarlikka tortsa bo‘ladimi?
Joriy o‘quv yilida maktablarni tamomlayotgan 400 mingdan ortiq o‘quvchining 16 yoshga to‘lgan 55 ming (14%) nafari pasport (ID karta) olmaganligi sababli ularning ma’lumotlari elektron e.shahodatnoma.uz bazasiga kiritilmagan.
Ma’lumki, abituriyentlarning oliy ta’lim muassasalariga kirish uchun tegishli hujjatlarni onlayn topshirish uchun bitiruvchilarning pasport (ID karta) ma’lumotlarini ABITUR elektron dasturiga kiritish talab etiladi. Shuning uchun 16 yoshga to‘lgan har bir bitiruvchi o‘z vaqtida pasport (ID karta) olishi zarur.
Qonunchilikka ko‘ra, 16 yoshga to‘lgan barcha fuqarolar O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi pasportiga ega bo‘lishlari shart. 16 yoshga to‘lgan shaxsga fuqarolik pasporti ichki ishlar organlari tomonidan beriladi.
Ammo Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 223-moddasida o‘n sakkiz yoshgacha bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi o‘n olti yoshga to‘lishi munosabati bilan identifikatsiyalovchi ID-kartasini o‘z vaqtida olmasa ham ma’muriy javobgarlikka tortilmaydi degan qoida mavjud.
Shu sababli o‘z vaqtida pasport olmagan maktab bitiruvchilarini ham ularning ota-onalarini ham javobgarlikka tortishning imkoni yo‘q. Bu vaziyatda ota-onalardan 16 yoshga to‘lgan farzandlarining o‘z vaqtida pasport (ID karta) olishini ta’minlashini so‘rab murojaat qilish to‘g‘ri bo‘ladi.
Kuni-kecha, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi ham 16 yoshga to‘lgan maktab bitiruvchilaridan o‘z vaqtida pasport (id karta) olishlarini so‘rab, ota-ona va bitiruvchilarga murojaat qildi.
Shuni ham alohida ta’kidlab o‘tish joizki, maktab bitiruvchisining o‘z vaqtida fuqarolik pasportini olmaganligi uchun sinf rahbarlariga ham javobgarlik belgilanmagan.

Можно ли принять меры к студенту, не получившему вовремя паспорт?
Я руководитель 11 класса. Мне сказали, что все мои выпускники школ, которым исполнилось 16 лет, должны получить паспорт. Однако двое моих студентов не хотят получать паспорта, несмотря на мои несколько предупреждений. Из-за них наш директор пытается привлечь меня к ответственности. Могут ли эти студенты быть привлечены к ответственности за несвоевременное получение паспортов?
На сегодняшний день из более чем 400 тысяч выпускников школ в текущем учебном году, достигших 16-летнего возраста, 55 тысяч (14%) не получили паспорт (ID-карту), поэтому их сведения не включаются в электронную электронную электронную форму. База данных e.shahodatnoma.uz.
Известно, что абитуриентам необходимо ввести данные своего паспорта (ID-карты) в электронную программу ABITUR, чтобы в режиме онлайн подать соответствующие документы для поступления в высшие учебные заведения. Поэтому каждому выпускнику, достигшему 16-летнего возраста, необходимо вовремя получить паспорт (ID-карту).
Согласно законодательству, все граждане, достигшие 16-летнего возраста, должны иметь паспорт гражданина Республики Узбекистан. Паспорт гражданина выдается лицу, достигшему 16-летнего возраста, органами внутренних дел.
Однако согласно статье 223 Кодекса об административной ответственности гражданин Республики Узбекистан в возрасте до восемнадцати лет, не получивший вовремя удостоверение личности по случаю своего шестнадцатилетия, не подлежит административной ответственности.
По этой причине невозможно привлечь к ответственности выпускников школ, не получивших вовремя паспорта, а также их родителей. В этой ситуации правильно попросить родителей обеспечить своевременное получение паспорта (ID-карты) их детьми, достигшими 16-летнего возраста.
Также стоит отметить, что классные руководители не несут ответственности за то, что выпускник школы не получил вовремя паспорт гражданства.