O‘z vaqtida pasport olmagan maktab o‘quvchisiga chora ko‘rsa bo‘ladimi?
Men 11-sinf rahbariman. 16 yoshga to‘lgan maktab bitiruvchilarimning barchasi pasport olishi kerakligi aytildi. Lekin, 2 nafar o‘quvchim bir necha bor ogohlantirishimga qaramay pasport olishni istamayapti. Ularni deb direktorimiz menga chora ko‘rmoqchi bo‘lyapti. Shu o‘quvchilar o‘z vaqtida pasport olmaganligi uchun javobgarlikka tortsa bo‘ladimi?
Joriy o‘quv yilida maktablarni tamomlayotgan 400 mingdan ortiq o‘quvchining 16 yoshga to‘lgan 55 ming (14%) nafari pasport (ID karta) olmaganligi sababli ularning ma’lumotlari elektron e.shahodatnoma.uz bazasiga kiritilmagan.
Ma’lumki, abituriyentlarning oliy ta’lim muassasalariga kirish uchun tegishli hujjatlarni onlayn topshirish uchun bitiruvchilarning pasport (ID karta) ma’lumotlarini ABITUR elektron dasturiga kiritish talab etiladi. Shuning uchun 16 yoshga to‘lgan har bir bitiruvchi o‘z vaqtida pasport (ID karta) olishi zarur.
Qonunchilikka ko‘ra, 16 yoshga to‘lgan barcha fuqarolar O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi pasportiga ega bo‘lishlari shart. 16 yoshga to‘lgan shaxsga fuqarolik pasporti ichki ishlar organlari tomonidan beriladi.
Ammo Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 223-moddasida o‘n sakkiz yoshgacha bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi o‘n olti yoshga to‘lishi munosabati bilan identifikatsiyalovchi ID-kartasini o‘z vaqtida olmasa ham ma’muriy javobgarlikka tortilmaydi degan qoida mavjud.
Shu sababli o‘z vaqtida pasport olmagan maktab bitiruvchilarini ham ularning ota-onalarini ham javobgarlikka tortishning imkoni yo‘q. Bu vaziyatda ota-onalardan 16 yoshga to‘lgan farzandlarining o‘z vaqtida pasport (ID karta) olishini ta’minlashini so‘rab murojaat qilish to‘g‘ri bo‘ladi.
Kuni-kecha, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi ham 16 yoshga to‘lgan maktab bitiruvchilaridan o‘z vaqtida pasport (id karta) olishlarini so‘rab, ota-ona va bitiruvchilarga murojaat qildi.
Shuni ham alohida ta’kidlab o‘tish joizki, maktab bitiruvchisining o‘z vaqtida fuqarolik pasportini olmaganligi uchun sinf rahbarlariga ham javobgarlik belgilanmagan.

Is it possible to take action against a student who did not receive a passport on time?
I am the head of class 11. I was told that all my high school graduates who turned 16 should get a passport. However, 2 of my students do not want to get passports despite my warnings several times. Our director is trying to take action against me because of them. Can these students be held accountable for not receiving their passports on time?
To date, 55 thousand (14%) of more than 400,000 students graduating from schools in the current academic year who have reached the age of 16 have not received a passport (ID card), so their information is not included in the electronic e.shahodatnoma.uz database.
It is known that applicants need to enter their passport (ID card) data into the ABITUR electronic program in order to submit relevant documents online for admission to higher education institutions. Therefore, every graduate who has reached the age of 16 needs to get a passport (ID card) on time.
According to the legislation, all citizens who have reached the age of 16 must have a passport of a citizen of the Republic of Uzbekistan. A citizen's passport is issued to a person who has reached the age of 16 by the internal affairs authorities.
However, according to Article 223 of the Code of Administrative Responsibility, a citizen of the Republic of Uzbekistan under the age of eighteen who did not receive an identification ID card in time on the occasion of his sixteenth birthday shall be administratively not to be held liable.
For this reason, it is impossible to prosecute school graduates who did not receive passports on time, as well as their parents. In this situation, it is correct to ask parents to ensure that their children who have reached the age of 16 receive a passport (ID card) on time.
It is also worth noting that class leaders are not held responsible for the fact that the school graduate did not receive a citizenship passport on time.