Bo‘lib o‘qitiladigan fan o‘qituvchilariga sinf rahbarlik yuklab bo‘lmaydimi?
Informatika fani o‘qituvchisi sinf rahbarlik qilolmaydi deyishdi. Sababi, informatika bo‘lib o‘qitilar ekan. Shuning uchun bunga taqiq bor ekan. Bu qanchalik to‘g‘ri?
Ma’lumki, 2021-yil 22-fevral kuni Xalq ta’limi vazirligining 41-sonli buyrug‘i bilan sinf rahbarlariga qo‘yiladigan talablar o‘zgargandi.
Mazkur buyruq bilan o‘quvchilarni guruhlarga bo‘lib o‘qitishni talab etadigan ya’ni, jismoniy tarbiya, texnologiya, chet tili, informatika va axborot texnologiyalari fani o‘qituvchilariga sinf rahbarligini biriktirish taqiqlangan edi.
Hozir bu talablar bekor bo‘lgan. Hozirgi kunda sinf rahbarlari faoliyatini tartibga solish Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2023-yil 27-iyundagi 190-sonli buyrug‘i bilan amalga oshiriladi.
Unga ko‘ra, kamida 3 yillik pedagogik ish stajiga ega bo‘lgan, maktabda asosiy ishchi sifatida faoliyat olib borayotgan, boshqaruvchilik qobiliyatiga ega bo‘lgan pedagoglar sinf rahbari bo‘lib ishlashi mumkin.
Boshlang‘ich sinflarda sinf rahbarligi boshlang‘ich sinfga biriktirilgan o‘qituvchilarga yuklatiladi.
Maktablarda mehnatni soatbay (shu jumladan o‘rindoshlik) asosda faoliyat olib boruvchi o‘qituvchilarning sinfga rahbarlik qilishiga yo‘l qo‘yilmaydi.
Bir o‘qituvchiga faqatgina bitta sinf rahbarligi topshiriladi. Direktor o‘rinbosarlari, psixologlar sinf rahbari bo‘lishi mumkin emas.

Is it not possible to assign classroom management to teachers of subjects taught in separate classes?
22:51 / 07.02.2024
839
They said that the computer science teacher could not lead the class. The reason is that they are studying computer science. That is why it is prohibited. How true is that?
It is known that on February 22, 2021, the requirements for class leaders were changed by Order No. 41 of the Ministry of Public Education.
According to this order, teachers of physical education, technology, foreign language, informatics and information technologies, who require teaching students in groups, were prohibited from assigning class leadership.
Now these requirements are invalid. Regulation of the activities of class leaders is carried out by the order of the Ministry of Preschool and School Education No. 190 of June 27, 2023.
According to him, pedagogues who have at least 3 years of pedagogical work experience, who work as the main workers in the school, and who have management skills can work as class leaders.
In primary grades, class leadership is entrusted to teachers assigned to the primary grade.
In schools, teachers working on a part-time (including part-time) basis are not allowed to lead the class.
One teacher is assigned to lead only one class. Deputy principals and psychologists cannot be class leaders.
kndknvklnds
Don't teachers who don't lead the class get lessons?
There is no provision for the mandatory assignment of a classroom leadership position to the teacher.