Bo‘lib o‘qitiladigan fan o‘qituvchilariga sinf rahbarlik yuklab bo‘lmaydimi?
Informatika fani o‘qituvchisi sinf rahbarlik qilolmaydi deyishdi. Sababi, informatika bo‘lib o‘qitilar ekan. Shuning uchun bunga taqiq bor ekan. Bu qanchalik to‘g‘ri?
Ma’lumki, 2021-yil 22-fevral kuni Xalq ta’limi vazirligining 41-sonli buyrug‘i bilan sinf rahbarlariga qo‘yiladigan talablar o‘zgargandi.
Mazkur buyruq bilan o‘quvchilarni guruhlarga bo‘lib o‘qitishni talab etadigan ya’ni, jismoniy tarbiya, texnologiya, chet tili, informatika va axborot texnologiyalari fani o‘qituvchilariga sinf rahbarligini biriktirish taqiqlangan edi.
Hozir bu talablar bekor bo‘lgan. Hozirgi kunda sinf rahbarlari faoliyatini tartibga solish Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2023-yil 27-iyundagi 190-sonli buyrug‘i bilan amalga oshiriladi.
Unga ko‘ra, kamida 3 yillik pedagogik ish stajiga ega bo‘lgan, maktabda asosiy ishchi sifatida faoliyat olib borayotgan, boshqaruvchilik qobiliyatiga ega bo‘lgan pedagoglar sinf rahbari bo‘lib ishlashi mumkin.
Boshlang‘ich sinflarda sinf rahbarligi boshlang‘ich sinfga biriktirilgan o‘qituvchilarga yuklatiladi.
Maktablarda mehnatni soatbay (shu jumladan o‘rindoshlik) asosda faoliyat olib boruvchi o‘qituvchilarning sinfga rahbarlik qilishiga yo‘l qo‘yilmaydi.
Bir o‘qituvchiga faqatgina bitta sinf rahbarligi topshiriladi. Direktor o‘rinbosarlari, psixologlar sinf rahbari bo‘lishi mumkin emas.

Нельзя ли поручить руководство классом учителям предметов, преподаваемых в отдельных классах?
Они сказали, что учитель информатики не может вести класс. Причина в том, что они изучают информатику. Именно поэтому это запрещено. Насколько это правда?
Известно, что 22 февраля 2021 года требования к классным руководителям были изменены Приказом Министерства народного образования №41.
Согласно этому приказу, учителям физкультуры, технологии, иностранного языка, информатики и информационных технологий, требующим группового обучения учащихся, запрещалось назначать классное руководство.
Сейчас эти требования недействительны. Регулирование деятельности классных руководителей осуществляется приказом Министерства дошкольного и школьного образования № 190 от 27 июня 2023 года.
По его словам, классными руководителями могут работать педагоги, имеющие стаж педагогической работы не менее 3 лет, работающие основными работниками в школе и обладающие управленческими навыками.
В начальных классах руководство классом возлагается на учителей, закрепленных за начальным классом.
В школах учителя, работающие по совместительству (в том числе по совместительству), не допускаются к руководству классом.
Одному учителю поручается вести только один класс. Заместители директора и психологи не могут быть классными руководителями.