Agentlik tomonidan ushbu qonunbuzarliklarni bartaraf etish maqsadida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga taqdimnoma kiritilib, “tadbirkor” xodimlarga nisbatan ogohlantirish xatlari berilgan hamda qayd etilgan qonunbuzilishi holatlari bartaraf etilmoqda, deyiladi xabarda.
Ma’lumot uchun: O‘zbekiston Respublikasining “Tadbirkorlik faoliyati erkinligining kafolatlari to‘g‘risida”gi Qonunining 4-moddasiga asosan davlat organlari (qonun hujjatlarida nazarda tutilgan hollar bundan mustasno), ularning mansabdor shaxslari, shuningdek tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanishi qonunchilikda man etilgan boshqa shaxslar tadbirkorlik faoliyati subyektlari bo‘lishi mumkin emasligi belgilangan.
Shu bilan birga, O‘zbekiston Respublikasining “Davlat fuqarolik xizmati to‘g‘risida”gi Qonunining 13-moddasida davlat fuqarolik xizmatchisi tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanishga, tadbirkorlik faoliyati subyektlarini tashkil etishga, ularning muassisi (ishtirokchisi) bo‘lishga, tadbirkorlik faoliyati subyektida tashkiliy-boshqaruv, ma’muriy-xo‘jalik vazifalarini bajarishga davlat fuqarolik xizmatini o‘tash bilan bog‘liq cheklovlar o‘rnatilgan.

Выявлено, что 37 управленческих работников Министерства дошкольного и школьного образования осуществляют деятельность на учредительской основе в 39 субъектах предпринимательства. Об этом сообщило Агентство по противодействию коррупции.
В целях устранения этих нарушений Агентством внесено представление в Министерство дошкольного и школьного образования, в отношении "предпринимателей" были выданы предупредительные письма, а также устранены случаи нарушений закона, говорится в сообщении.
Для справки: согласно статье 4 Закона Республики Узбекистан "О гарантиях свободы предпринимательской деятельности" субъектами предпринимательской деятельности не могут быть государственные органы (за исключением случаев, предусмотренных законодательством), их должностные лица, а также иные лица, которым законодательством запрещено заниматься предпринимательской деятельностью.
Вместе с тем, в статье 13 Закона Республики Узбекистан "О государственной гражданской службе" установлены ограничения, связанные с прохождением государственной гражданской службы государственным гражданским служащим, занимающимся предпринимательской деятельностью, созданием субъектов предпринимательской деятельности, являющимся их учредителем (участником), выполнением организационно-управленческих, административно-хозяйственных функций субъекта предпринимательской деятельности.