17:15 / 04.10.2024 1.14k
Tahlillarga ko‘ra, mazkur davrda 3837 nafar shaxs korrupsiyaga oid jinoyat sodir etgani uchun sudlar tomonidan jinoiy javobgarlikka tortilgan.
Antikorrupsiya agentligi tahlilida keltirilishicha, joriy yilda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidagi jami 285 nafar xodimlar tomonidan korrupsiyaviy jinoyatlar sodir etilgan.
Bu ko‘rsatgich, 2023-yilning birinchi yarim yilligida 237 nafarni tashkil etgan. Joriy yil bilan solishtirilganda esa korrupsiyaviy jinoyatlar soni 48 taga ko‘payganini ko‘rish mumkin.
Eslatib o‘tamiz, 2024-yilda davlat idoralarining korrupsiyaga qarshi kurashishdagi faoliyati samaradorligi reytingida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi 82 ball bilan “yaxshi” natijani qayd etgandi.

Агентство по противодействию коррупции на основе информации, предоставленной Верховным судом, опубликовало анализ коррупционных преступлений за первое полугодие 2024 года.
Согласно анализу, за этот период 3837 лиц привлечены судами к уголовной ответственности за совершение коррупционных преступлений.
Согласно анализу Агентства по противодействию коррупции, в текущем году всего 285 сотрудников системы Министерства дошкольного и школьного образования совершили коррупционные преступления.
Этот показатель в первом полугодии 2023 года составил 237 человек. В этом году количество коррупционных преступлений увеличилось на 48.
Напомним, в рейтинге эффективности деятельности государственных органов по противодействию коррупции в 2024 году Министерство дошкольного и школьного образования зафиксировало "хороший" результат с 82 баллами.