Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 6247-son Farmoni bilan tasdiqlangan ochiq e’lon qilinishi lozim bo‘lgan ma’lumotlarning o‘z vaqtida rasmiy veb-sayt va Ochiq ma’lumotlar portaliga joylashtirilishi holati 106 ta davlat organlari va tashkilotlarida monitoring qilingan.
Aniqlanishicha, 106 ta vazirlik va idoralarga jami 1527 ta majburiyatlar belgilangan bo‘lib, joriy yilning 2-chorak holatiga shulardan faqatgina 577 tasining ijrosi o‘z vaqtida ta’minlangan.
Ochiq ma’lumotlarni e’lon qilishda yuqori samaradorlik ko‘rsatgichi esa Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi (80%) hamda Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi (80%) tomonidan qayd etildi.
Ya’ni, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi barcha davlat organlari va tashkilotlari orasida ochiq ma’lumotlarni e’lon qilish samaradorlik ko‘rsatgichi bo‘yicha (Sport vazirligi (95%)dan so‘ng) ikkinchi o‘rinni qayd etdi.
Eslatib
o’tamiz, avvalroq vazirlik korrupsiyaga qarshi kurashish samaradorligi
reytingida 82 ball bilan “yaxshi” natijani qayd etgandi.
Bu "Davlat fuqarolik xizmati to‘g‘risida"gi qonunni to‘g‘ridan-to‘g‘ri buzish hisoblanadi
2025-yil sentyabrdan oliy va birinchi malaka toifasiga ega bo'lgan o‘qituvchilar oylik maoshi oshiriladi
Shavkat Mirziyoyev bugun maktab ta’limi sifati va pedagoglar malakasini oshirish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.

The Ministry of Preschool and School Education noted a high result in the publication of open data
The Anti-Corruption Agency analyzed the state of work carried out in the field of ensuring the openness of the activities of state bodies and organizations for 6 months of 2024.
In particular, the state of timely placement of information subject to open publication on the official website and the Open Data Portal, approved by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. 6247, was monitored in 106 state bodies and organizations.
It was found that a total of 1,527 obligations were set for 106 ministries and departments, and as of the second quarter of this year, only 577 of them were timely fulfilled.
The Ministry of Preschool and School Education (80%) and the Agency for Specialized Educational Institutions (80%) noted high efficiency in the publication of open data.
That is, the Ministry of Preschool and School Education ranked second among all state bodies and organizations in terms of the effectiveness of publications of open data (after the Ministry of Sports (95%).
Anti-Corruption Agency publishes analysis of corruption crimes
It became known that some senior employees of the ministry are entrepreneurs
This is a direct violation of the Law "On State Civil Service."
Starting from the new academic year, the monthly salary of teachers with the highest and first qualification category will be increased
Today, Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of proposals on the quality of school education and improving the qualifications of pedagogues.