Ayrim maktablarda tibbiyot xonalari yo‘qligi uchun vazirga parlament so‘rovi yuborildi
Kecha Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisida maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Xilola Umarovaga “Umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarida bolalarga tibbiy xizmat ko‘rsatish holati to‘g‘risida” Qonunchilik palatasining parlament so‘rovini yuborish haqidagi masala ko‘rib chiqilgan.
Ma’lum bo‘lishicha, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari tomonidan bolalarga tibbiy xizmat ko‘rsatish holati o‘rganib, tahlil qilingan.
O‘rganishlar yakunlari, shuningdek, fuqarolardan kelib tushgan murojaatlar tahliliga ko‘ra umumta’lim maktablarida tibbiy xizmatni yo‘lga qo‘yish borasida o‘z yechimini kutayotgan qator dolzarb masalalar mavjudligi aniqlangan.
Shundan kelib chiqib, barcha umumta’lim maktablarida tibbiyot xonalari faoliyatini yo‘lga qo‘yish, ularni zarur tibbiy jihozlar, dori-darmon vositalari bilan ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar holati yuzasidan asoslantirilgan tushuntirishlar berish haqida maktabgacha va maktab ta’limi vaziri X.Umarovaga parlament so‘rovi yuborilgan.

Министру направлен парламентский запрос из-за отсутствия медицинских кабинетов в некоторых школах
Вчера на очередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса рассмотрен вопрос направления депутатского запроса Законодательной палаты "О состоянии медицинского обслуживания детей в общеобразовательных учреждениях среднего образования" министру дошкольного и школьного образования. Образование Хилолы Умарова считалось развитым.
Известно, что состояние оказания медицинских услуг детям изучалось и анализировалось депутатами Законодательной палаты Олий Мажлиса.
По результатам исследований, а также анализа обращений, поступивших от граждан, определено, что существует ряд актуальных вопросов, ожидающих своего решения по налаживанию медицинского обслуживания в общеобразовательных школах.
На основании этого министру дошкольного и школьного образования X Умаровой был направлен парламентский запрос.
Теперь министерство должно будет в течение 10 дней представить соответствующую информацию парламенту.