Ayrim maktablarda tibbiyot xonalari yo‘qligi uchun vazirga parlament so‘rovi yuborildi
Kecha Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisida maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Xilola Umarovaga “Umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarida bolalarga tibbiy xizmat ko‘rsatish holati to‘g‘risida” Qonunchilik palatasining parlament so‘rovini yuborish haqidagi masala ko‘rib chiqilgan.
Ma’lum bo‘lishicha, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari tomonidan bolalarga tibbiy xizmat ko‘rsatish holati o‘rganib, tahlil qilingan.
O‘rganishlar yakunlari, shuningdek, fuqarolardan kelib tushgan murojaatlar tahliliga ko‘ra umumta’lim maktablarida tibbiy xizmatni yo‘lga qo‘yish borasida o‘z yechimini kutayotgan qator dolzarb masalalar mavjudligi aniqlangan.
Shundan kelib chiqib, barcha umumta’lim maktablarida tibbiyot xonalari faoliyatini yo‘lga qo‘yish, ularni zarur tibbiy jihozlar, dori-darmon vositalari bilan ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar holati yuzasidan asoslantirilgan tushuntirishlar berish haqida maktabgacha va maktab ta’limi vaziri X.Umarovaga parlament so‘rovi yuborilgan.

A parliamentary inquiry was sent to the minister due to the lack of medical rooms in some schools
Yesterday, at the next session of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, the issue of sending the parliamentary request of the Legislative Chamber "On the state of medical services to children in general secondary education institutions" to the Minister of Pre-school and School Education Khilola Umarova was considered developed.
It is known that the state of providing medical services to children was studied and analyzed by the deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis.
According to the results of studies, as well as the analysis of appeals received from citizens, it has been determined that there are a number of urgent issues that are waiting for their solution regarding the establishment of medical services in secondary schools.
Based on this, the minister of pre-school and school education X A parliamentary request was sent to Umarova.