17:35 / 22.10.2024 1.32k
Xabaringiz bor, yildan-yilga ta’lim muassasalarida yuritiladigan hujjatlar elektron shaklga o‘tkazilmoqda. Bu jarayon izchil davom ettirilib, 2024-2025-o‘quv yilidan boshlab maktablardagi o‘quv-pedagogik hujjatlar to‘liq elektron shaklga o‘tkaziladi.
Xususan, elektron baholar tabeli “emaktab.uz” platformasida avtomatik tarzda shakllanadi va ota-onalar uchun tizimdan yuklab olish imkoniyati yaratiladi. Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi avvalroq xabar bergandi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarovaning aytishicha, hujjatlarni to‘liq elektron shaklga o‘tkazish natijasida ortiqcha sarf-xarajatlar iqtisod qilinadi.
Jumladan:
• o‘qituvchilar va maktab rahbariyati uchun qulaylik yaratiladi va ularning vaqti (bir o‘qituvchi yiliga 75 soat) tejaladi;
• maktab boshqaruvi jarayonida ortiqcha qog‘ozbozlikka barham beriladi, samaradorlikka erishiladi va shaffoflik ta’minlanadi;
• har yili 223 tonna qog‘oz va hududlarga yetkazish bo‘yicha logistika xarajatlari tejaladi;
• davlat xaridlari bo‘yicha har yili 10,1 mlrd so‘m mablag‘ iqtisod qilinadi.
“Har qanday sohada zamon talablariga moslashish, raqamlashtirish ko‘plab muammolarga yechim bo‘lishi, katta mablag‘larni tejashi mumkin”, - deydi Hilola Umarova.

17:35 / 22.10.2024 1.31k
Как вы знаете, из года в год документы, хранящиеся в образовательных учреждениях, переводятся в электронную форму. Этот процесс будет последовательно продолжен, начиная с 2024/2025 учебного года учебно-педагогическая документация в школах будет полностью переведена в электронную форму.
В частности, электронный табель оценок автоматически формируется на платформе "emaktab.uz" и родителям предоставляется возможность загружать его из системы. Об этом ранее сообщало Министерство дошкольного и школьного образования.
По словам министра дошкольного и школьного образования Хилолы Умаровой, в результате полного перевода документов в электронную форму будут сэкономлены излишние расходы.
В том числе:
• учителям и руководству школы создаются удобства и экономится их время (75 часов в год на одного учителя);
• в процессе управления школой будет устранено излишнее бюрократизм, достигнута эффективность и обеспечена прозрачность;
• ежегодно будет сэкономлено 223 тонны бумаги и логистические расходы по доставке в регионы;
• ежегодно по государственным закупкам будет сэкономлено 10,1 млрд сумов.
"Приспособление к современным требованиям в любой сфере, цифровизация может стать решением многих проблем, сэкономить большие средства," - сказала Хилола Умарова.