13:39 / 21.10.2024 1.36k
Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentyabrdagi 572-son qarori bilan tasdiqlangan Nizomga ko‘ra:
• homilador ayollar, ular homilador bo‘lgan davrda hamda ishga chiqqanidan keyin bir yil davomida;
• homiladorlik va tug‘ish hamda bolani parvarish qilish ta’tillarida bo‘lgan ayollar, ular ta’tilda bo‘lgan davrda hamda ishga chiqqanidan keyin bir yil davomida;
• pedagogik faoliyat bilan shug‘ullanayotgan uch yoshgacha bolalari bor ayollar navbatdagi majburiy attestatsiyaga jalb etilmasligi belgilangan.
Ammo “UzASBO-2” tizimiga o‘tilgach, mana shu jarayonda bir muammo vujudga keldi. Ya’ni, ba’zi pedagog xodimlarda “dekret” ta’tilidan erta qaytish hollari ham kuzatilib turadi.
Masalan, ba’zi ayol pedagoglar bolani parvarishlash ta’tili tugamay turib, o‘z xohishiga ko‘ra ishga qaytadi. Bunda esa, bola parvarishlash ta’tili muddati ba’zilarda bir yil, ba’zilarda ikki yil qolgan bo‘lishi ham mumkin.
Bunda esa o‘z-o‘zidan “Maktabgacha, umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, professional va maktabdan tashqari ta’lim tashkilotlari pedagog kadrlarini attestatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi nizom talablari bo‘yicha pedagog xodim attestatsiya test sinovlariga jalb qilinmay, unga amaldagi malaka toifasi bo‘yicha haqi to‘lanishi lozim bo‘ladi.
Avvallari, o‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari tarifikatsiya jarayonida bunday holatni mustaqil ravishda bartaraf etardi. Lekin “UzASBO-2” tizimiga o‘tilgach, “dekret” ta’tilidan vaqtliroq qaytgan ayrim pedagoglarning malaka toifasi sertifikati muddati tugaganligi bois platforma buni qabul qilmay, natijada pedagog xodimga mutaxassis toifasi bo‘yicha haq to‘lashga to‘g‘ri kelayotgandi
Misol uchun, pedagog xodim 2018-yilda malaka toifasini olgan, 2022-yilda esa “dekret” ta’tiliga chiqib ketti. 2023-yilda esa uning malaka toifasi sertifikatining muddati tugadi.
Xodim esa 2023-yilda, bola parvarishlash ta’tili muddati to‘liq tugamasdan ishga qaytdi. Nizom talabi bo‘yicha, bu xodimni attestatsiyaga jalb qilish mumkin emas. Shunday holatda sertifikat muddatini o‘zgartirish imkoniyati mavjud emasdi.
Endilikda hududlarda tuzilgan ishchi guruhlar yordamida “dekretdan erta qaytgan pedagoglar malaka toifasi muddatini uzaytirish imkoni yaratildi. Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mas’ul xodimi Sardor Rahimboyev xalqtaliminfo.uz’ga ma’lum qildi.
Yangi tartibga ko‘ra, endilikda dekret” ta’tilidan vaqtliroq qaytgan pedagog xodimlar hududlarda tuzilgan ishchi guruhlarga murojaat qilib, bolaning tug‘ilganlik to‘g‘risidagi ma’lumotni taqdim etgan holda malaka toifa sertifikati muddatini uzaytirishi mumkin bo‘ladi.

13:39 / 21.10.2024 1.53k
It is known that according to the Regulation approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 572 dated September 17, 2021:
• pregnant women during their pregnancy and for one year after leaving work;
• women who are in maternity and childcare leave during their leave and for one year after leaving work;
• it is established that women with children under the age of three engaged in pedagogical activities will not be involved in the next mandatory certification.
However, there was a problem in practice in this process. That is, some teachers also return from "decretary" leave early.
For example, some female teachers return to work at their own discretion before the childcare leave ends. In this case, the duration of the childcare leave may be one year for some, and two years for others.
In this case, according to the requirements of the Regulation "On the Procedure for Attestation of Pedagogical Staff of Preschool, General Secondary, Secondary Specialized, Vocational and Extracurricular Educational Organizations," a pedagogical worker will not be involved in the certification tests, and he will be paid according to the current qualification category.
However, in practice, due to the expiration of the qualification category certificate for some teachers who returned from the "decree" leave earlier, the platform did not accept it, as a result, the teacher was paid according to the category of specialist.
For example, in 2018, the pedagogical worker received a qualification category, and in 2022 he went on "decret" leave. In 2023, his qualification category certificate expired.
The employee returned to work in 2023, before the childcare leave was fully completed. According to the regulation, this employee cannot be involved in certification. In this case, it was impossible to change the certificate's expiration date.
Now on the platform pedkadr.uzedu.uz, it is possible to extend the term of the qualification category for teachers who return early from the "decree." Sardor Rahimboyev, an official of the Ministry of Preschool and School Education, informed xalqtaliminfo.uz about this.
According to the new order, pedagogical workers who return from "decretary" leave earlier will be able to extend the validity of the qualification category certificate through their personal account on the platform pedkadr.uzedu.uz, by uploading information about the child's birth to the platform.