13:39 / 21.10.2024 1.36k
Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentyabrdagi 572-son qarori bilan tasdiqlangan Nizomga ko‘ra:
• homilador ayollar, ular homilador bo‘lgan davrda hamda ishga chiqqanidan keyin bir yil davomida;
• homiladorlik va tug‘ish hamda bolani parvarish qilish ta’tillarida bo‘lgan ayollar, ular ta’tilda bo‘lgan davrda hamda ishga chiqqanidan keyin bir yil davomida;
• pedagogik faoliyat bilan shug‘ullanayotgan uch yoshgacha bolalari bor ayollar navbatdagi majburiy attestatsiyaga jalb etilmasligi belgilangan.
Ammo “UzASBO-2” tizimiga o‘tilgach, mana shu jarayonda bir muammo vujudga keldi. Ya’ni, ba’zi pedagog xodimlarda “dekret” ta’tilidan erta qaytish hollari ham kuzatilib turadi.
Masalan, ba’zi ayol pedagoglar bolani parvarishlash ta’tili tugamay turib, o‘z xohishiga ko‘ra ishga qaytadi. Bunda esa, bola parvarishlash ta’tili muddati ba’zilarda bir yil, ba’zilarda ikki yil qolgan bo‘lishi ham mumkin.
Bunda esa o‘z-o‘zidan “Maktabgacha, umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, professional va maktabdan tashqari ta’lim tashkilotlari pedagog kadrlarini attestatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi nizom talablari bo‘yicha pedagog xodim attestatsiya test sinovlariga jalb qilinmay, unga amaldagi malaka toifasi bo‘yicha haqi to‘lanishi lozim bo‘ladi.
Avvallari, o‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari tarifikatsiya jarayonida bunday holatni mustaqil ravishda bartaraf etardi. Lekin “UzASBO-2” tizimiga o‘tilgach, “dekret” ta’tilidan vaqtliroq qaytgan ayrim pedagoglarning malaka toifasi sertifikati muddati tugaganligi bois platforma buni qabul qilmay, natijada pedagog xodimga mutaxassis toifasi bo‘yicha haq to‘lashga to‘g‘ri kelayotgandi
Misol uchun, pedagog xodim 2018-yilda malaka toifasini olgan, 2022-yilda esa “dekret” ta’tiliga chiqib ketti. 2023-yilda esa uning malaka toifasi sertifikatining muddati tugadi.
Xodim esa 2023-yilda, bola parvarishlash ta’tili muddati to‘liq tugamasdan ishga qaytdi. Nizom talabi bo‘yicha, bu xodimni attestatsiyaga jalb qilish mumkin emas. Shunday holatda sertifikat muddatini o‘zgartirish imkoniyati mavjud emasdi.
Endilikda hududlarda tuzilgan ishchi guruhlar yordamida “dekretdan erta qaytgan pedagoglar malaka toifasi muddatini uzaytirish imkoni yaratildi. Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mas’ul xodimi Sardor Rahimboyev xalqtaliminfo.uz’ga ma’lum qildi.
Yangi tartibga ko‘ra, endilikda dekret” ta’tilidan vaqtliroq qaytgan pedagog xodimlar hududlarda tuzilgan ishchi guruhlarga murojaat qilib, bolaning tug‘ilganlik to‘g‘risidagi ma’lumotni taqdim etgan holda malaka toifa sertifikati muddatini uzaytirishi mumkin bo‘ladi.

13:39 / 21.10.2024 1.54k
Как известно, согласно Положению, утвержденному постановлением Кабинета Министров от 17 сентября 2021 года No 572:
• беременные женщины в период их беременности и в течение года после выхода на работу;
• женщины, находящиеся в отпуске по беременности и родам и уходу за ребенком, в период их отпуска и в течение года после выхода на работу;
• установлено, что женщины, имеющие детей в возрасте до трех лет, занимающиеся педагогической деятельностью, не привлекаются к очередной обязательной аттестации.
Но в этом процессе на практике имелась проблема. То есть у некоторых педагогических работников наблюдаются случаи раннего возвращения из "декретного" отпуска.
Например, некоторые педагоги-женщины возвращаются на работу по собственному желанию до окончания отпуска по уходу за ребенком. При этом срок отпуска по уходу за ребенком у одних может быть один год, у других - два года.
При этом, согласно требованиям Положения "О порядке проведения аттестации педагогических кадров дошкольных, общих средних, средних специальных, профессиональных и внешкольных образовательных организаций," педагогический работник не привлекается к аттестационным испытаниям, ему должна быть выплачена плата по действующей квалификационной категории.
Но на практике, поскольку срок действия сертификата квалификационной категории некоторых педагогов, вернувшихся из "декретного" отпуска, истек, платформа не принимала его, в результате педагогические работники получали зарплату по категории специалиста.
К примеру, педагог получил квалификационную категорию в 2018 году, а в 2022 году ушел в "декретный" отпуск. В 2023 году истек срок действия сертификата квалификационной категории.
Сотрудник вернулся на работу в 2023 году, когда срок отпуска по уходу за ребенком не закончился полностью. По требованию Положения этот сотрудник не может быть привлечен к аттестации. В этом случае не было возможности изменить срок действия сертификата.
Теперь на платформе pedkadr.uzedu.uz появилась возможность продлить срок квалификационной категории педагогов, рано вернувшихся из "декрета." Об этом xalqtaliminfo.uz сообщил ответственный сотрудник Министерства дошкольного и школьного образования Сардор Рахимбоев.
Согласно новому порядку, теперь педагогические работники, вернувшиеся из декретного отпуска раньше, смогут продлить срок действия сертификата квалификационной категории через персональный кабинет на платформе pedkadr.uzedu.uz, загрузив информацию о рождении ребенка на платформу.