14:26 / 18.10.2024 1.88k
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining birinchi o‘rinbosari Sharifxodjayev Usman Ulfatovich boshqa ishga o‘tayotganligi bois lavozimidan ozod qilindi.
Bu haqda xalqtaliminfo.uz manbasi xabar berdi. Tahririyat sorovidan song Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Axborot xizmati bu ma’lumotni tasdiqladi.
lum boʻlishicha, u Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Ijtimoiy himoya agentligi direktori oʻrinbosari lavozimiga tayinlangan.
Ma’lumot uchun, Usman Sharifxodjayev 1986-yil 9-iyul kuni Toshkent shahrida tug‘ilgan. 2007-yilda Toshkent moliya instituti va 2011-yilda Xalqaro Vestministr universitetini tamomlagan.
Mehnat faoliyati davomida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi boshlig‘i o‘rinbosari, Prezident Administratsiyasi yoshlar, fan, sog‘liqni saqlash va sport masalalari bo‘linmasi ta’lim shu’basi mudiri lavozimlarida ishlagan.
2020-yildan - Xalq ta’limi vazirining birinchi o‘rinbosari lavozimida ishlab kelgan. 2023-yilda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri birinchi o‘rinbosari lavozimiga qayta tayinlangandi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli Farmoniga ko‘ra, Mustaqillikning o‘ttiz uch yilligi munosabati bilan Usmon Sharifxodjayev “Sodiq xizmatlari uchun” medali bilan taqdirlangandi.

Усман Шарифходжаев, работавший первым заместителем министра с 2020 года, уволился
Первый заместитель министра дошкольного и школьного образования Шарифходжаев Усман Ульфатович освобожден от должности в связи с переходом на другую работу.
Об этом сообщает источник xalqtaliminfo.uz.
Усман Шарифходжаев родился 9 июля 1986 года в Ташкенте. Окончил Ташкентский финансовый институт в 2007 году и Международный Вестминстерский университет в 2011 году.
За свою трудовую деятельность работал заместителем начальника Государственной инспекции по надзору за качеством образования при Кабинете Министров Республики Узбекистан, заведующим сектором образования отдела по вопросам молодежи, науки, здравоохранения и спорта Администрации Президента.
С 2020 года - первый заместитель министра народного образования. В 2023 году он был переназначен первым заместителем министра дошкольного и школьного образования.
Напомним, согласно соответствующему Указу Президента Республики Узбекистан, в связи с тридцать третьей годовщиной независимости Усман Шарифходжаев был награжден медалью "Содиқ хизматлари учун."