Inspektor-psixologlarning bolalar bilan ishlash bo‘yicha vakolatlari mustahkamlanmoqda
Milliy gvardiyaning bolalar bilan ishlash bo‘yicha inspektor-psixologlari vakolatlarini mustahkamlash bo‘yicha qonun loyihasi tayyorlanmoqda. Bu haqda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi xabar berdi.
Xabarda aytilishicha, Mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasi tomonidan voyaga yetmaganlar o‘rtasida huquqbuzarliklar profilaktikasi tizimini takomillashtirishga qaratilgan qonun loyihasi Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisiga birinchi o‘qishda ko‘rib chiqish uchun tayyorlanmoqda.
Ushbu qonun loyihasi bilan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga ichki ishlar organlarining voyaga yetmaganlar masalalari bo‘yicha katta inspektor-psixologlar va inspektor-psixologlarga doir vakolatlarini Milliy gvardiya organlariga o‘tkazishni nazarda tutuvchi o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilmoqda.
Bunda, Milliy gvardiyaning bolalar bilan ishlash boshqarmasi va uning hududiy bo‘linmalari xodimlarining ma’muriy huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi, shu jumladan, bolalarni tarbiyalash va ularga ta’lim berish bo‘yicha majburiyatlarni bajarmaganlik, jamoat joylarida tamaki yoki alkogol mahsulotini iste’mol qilganlik, shuningdek, voyaga yetmagan shaxsni g‘ayriijtimoiy xatti-harakatlarga jalb qilganlik bo‘yicha ishlarni ko‘rib chiqishga hamda ma’muriy jazo choralarini qo‘llashga doir vakolatlarini mustahkamlovchi o‘zgartirishlar kiritilishi nazarda tutilmoqda.
“Qonun loyihasi Milliy gvardiya organlarining voyaga yetmaganlar o‘rtasida huquqbuzarliklar profilaktikasiga, bolalarning huquqlari, erkinliklari hamda qonuniy manfaatlarini himoya qilishga doir faoliyati samaradorligini oshirishga, jamiyatda qonunga hurmat ruhini qaror toptirishga xizmat qiladi”, - deyiladi xabarda.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq, maktablardagi inspektor-psixologlar shtati Ichki ishlar vazirligidan Milliy gvardiya tizimiga o‘tkazilib, Milliy gvardiya mas’ul xodimi maktab hududidagi ko‘ngilsiz hodisalar hamda o‘quvchilar o‘rtasida jinoyatchilikning oldini olish maqsadida maktab qorovullari uchun qo‘shimcha talablar joriy qilingandi.

The authority of inspector-psychologists in working with children is being strengthened
A draft law is being prepared to strengthen the powers of inspector-psychologists of the National Guard for working with children. This was reported by the Legislative Chamber of the Oliy Majlis.
According to the report, the Defense and Security Committee is preparing a draft law aimed at improving the system of crime prevention among minors for consideration in the first reading at the next meeting of the Legislative Chamber.
With this draft law, amendments and additions are being made to the Code of Administrative Responsibility, providing for the transfer of the powers of senior inspectors-psychologists and inspectors-psychologists of internal affairs bodies on juvenile issues to the National Guard.
At the same time, it is envisaged to introduce amendments that strengthen the powers of employees of the Department for Work with Children of the National Guard and its territorial divisions to consider cases of administrative offenses, including non-fulfillment of obligations to educate and educate children, consumption of tobacco or alcohol products in public places, as well as involvement of a minor in antisocial behavior and the application of administrative penalties.
"The draft law will serve to increase the effectiveness of the activities of the National Guard bodies in the prevention of offenses among minors, the protection of the rights, freedoms and legitimate interests of children, and the establishment of a spirit of respect for the law in society," the report said.
It should be recalled that earlier, the staff of school psychologists was transferred from the Ministry of Internal Affairs to the National Guard system, and the responsible officer of the National Guard introduced additional requirements for school guards in order to prevent accidents and crime among students on the school grounds.