15:45 / 04.10.2024 2.13k
Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 2-avgustdagi 425-son qarori bilan tasdiqlangan "Xalq ta’limi vazirining jamg‘armasi to‘g‘risida"gi Nizomga ko‘ra vazir ustamasiga faqat vazirlik tizimidagi umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida faoliyat yuritayotgan malakali pedagog kadrlar da’vogarlik qilishi mumkin edi.
Ushbu qaror imzolangan vaqtda Maktabgacha ta’lim agentligi alohida tashkilot hisoblanib, vazirlik tuzilmasiga kirmasdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 2-iyuldagi PF-98-sonli farmoni bilan Maktabgacha ta’lim agentligi faoliyati tugatilib, agentlikning tashkiliy tuzilmasidagi tashkilotlar Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tasarrufiga o‘tkazilgandi.
Endilikda, “Maktabgacha ta’lim sifati va samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni (PF-152-son, 30.09.2024 y.) bilan maktabgacha ta’lim tashkilotlari pedagog xodimlari ham vazir ustamasini olishi mumkin bo‘ladi.
Ma’lumot uchun: Katta ehtimol bilan maktabgacha ta’lim tashkilotlari pedagog xodimlarining vazir ustamasiga da’vogarlik qilishi umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida faoliyat yuritayotgan o‘qituvchilar imkoniyatini cheklamaydi. Ya’ni, vazir ustamasini belgilashda maktabgacha ta’lim tashkilotlari pedagog xodimlari uchun alohida kvota ajratilishi mumkin.
Natijada esa bu umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida faoliyat yuritayotgan o‘qituvchilar kvotasiga ta’sir ko‘rsatmaydi.
Eslatib o‘tamiz, 2024-yil uchun vazir jamg‘armasi hisobidan har oylik ustama oladigan pedagoglar kvotasi soni 1250 nafar etib belgilangan. Shundan 1150 ta kvota umumta’lim muassasalari pedagoglari uchun, 100 ta kvota Ixtisoslashgan ta’lim muassasalari pedagoglari uchun ajratilgan.

15:45 / 04.10.2024 2.13k
Согласно Положению "О фонде министра народного образования," утвержденному постановлением Кабинета Министров от 2 августа 2022 года No 425, претендовать на премию министра могли только квалифицированные педагогические кадры, работающие в учреждениях общего среднего образования системы министерства.
На момент подписания данного постановления Агентство дошкольного образования считалось отдельной организацией и не входило в структуру министерства.
Указом Президента Республики Узбекистан от 2 июля 2024 года No УП-98 деятельность Агентства дошкольного образования была прекращена, а организации, входящие в организационную структуру агентства, переданы в ведение Министерства дошкольного и школьного образования.
Указом Президента "О дополнительных мерах по дальнейшему повышению качества и эффективности дошкольного образования" (УП-152 от 30.09.2024 г.) теперь педагогические работники дошкольных образовательных организаций также смогут получать министерскую надбавку.
Для справки: с большой вероятностью, претензия педагогических работников дошкольных образовательных организаций на премию министра не ограничивает возможности учителей, работающих в учреждениях общего среднего образования.
То есть при установлении надбавки министра может быть выделена отдельная квота для педагогических работников дошкольных образовательных организаций. В результате это не влияет на квоту учителей, работающих в общеобразовательных учреждениях.
Напомним, на 2024 год квота педагогов, получающих ежемесячную надбавку за счет фонда министра, установлена в количестве 1250 человек. Из них 1150 квот выделены для педагогов общеобразовательных учреждений, 100 квот - для педагогов специализированных образовательных учреждений.