Maktablarning bo‘sh yerlarida xususiy bog‘cha qurishga ruxsat berildi
Xabaringiz bor, Prezident Shavkat Mirziyoyev joriy yilning 4-sentyabr kuni maktabgacha ta’limni rivojlantirish, iqtidorli yoshlar bilan ishlash tizimini takomillashtirish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishgandi.
Mazkur taqdimotda maktabgacha ta’lim qamrovini kengaytirish maqsadida maktablarning bo‘sh yerlarida davlat-xususiy sheriklik asosida bog‘cha qurishga ruxsat berish taklifi ilgari surilgandi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining xabar berishicha, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Maktabgacha ta’lim sifati va samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoni imzolandi.
Farmon bilan 2025-yil 1-yanvardan boshlab qamrov darajasi past bo‘lgan davlat umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining bo‘sh turgan yer uchastkalarida davlat-xususiy sheriklik asosida nodavlat maktabgacha ta’lim tashkilotlari faoliyatini yo‘lga qo‘yishga ruxsat etildi.
Shuningdek, davlat oliy ta’lim muassasalariga ularning bo‘sh turgan yer uchastkalarida maktabgacha ta’lim tashkilotlari faoliyatini yo‘lga qo‘yishga ham ruxsat etildi.

На пустующих школьных участках разрешено строительство частных детских садов
Как известно, 4 сентября текущего года Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по развитию дошкольного образования, совершенствованию системы работы с одаренной молодежью.
В ходе презентации было выдвинуто предложение разрешить строительство детских садов на свободных школьных площадях на основе государственно-частного партнерства в целях расширения охвата дошкольным образованием.
По сообщению Министерства дошкольного и школьного образования, подписан Указ Президента Республики Узбекистан "О дополнительных мерах по дальнейшему повышению качества и эффективности дошкольного образования."
Указом с 1 января 2025 года разрешено налаживание деятельности негосударственных дошкольных образовательных организаций на основе государственно-частного партнерства на пустующих земельных участках государственных учреждений общего среднего образования с низким уровнем охвата.
Также государственным высшим образовательным учреждениям разрешено налаживать деятельность дошкольных образовательных организаций на их свободных земельных участках.