Maktablarning bo‘sh yerlarida xususiy bog‘cha qurishga ruxsat berildi
Xabaringiz bor, Prezident Shavkat Mirziyoyev joriy yilning 4-sentyabr kuni maktabgacha ta’limni rivojlantirish, iqtidorli yoshlar bilan ishlash tizimini takomillashtirish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishgandi.
Mazkur taqdimotda maktabgacha ta’lim qamrovini kengaytirish maqsadida maktablarning bo‘sh yerlarida davlat-xususiy sheriklik asosida bog‘cha qurishga ruxsat berish taklifi ilgari surilgandi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining xabar berishicha, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Maktabgacha ta’lim sifati va samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoni imzolandi.
Farmon bilan 2025-yil 1-yanvardan boshlab qamrov darajasi past bo‘lgan davlat umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining bo‘sh turgan yer uchastkalarida davlat-xususiy sheriklik asosida nodavlat maktabgacha ta’lim tashkilotlari faoliyatini yo‘lga qo‘yishga ruxsat etildi.
Shuningdek, davlat oliy ta’lim muassasalariga ularning bo‘sh turgan yer uchastkalarida maktabgacha ta’lim tashkilotlari faoliyatini yo‘lga qo‘yishga ham ruxsat etildi.

Private kindergartens were allowed to be built on vacant school land
As you know, on September 4 of this year, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of proposals for the development of preschool education and the improvement of the system of working with talented youth.
In this presentation, in order to expand the coverage of preschool education, a proposal was put forward to allow the construction of kindergartens on the vacant lands of schools on the basis of public-private partnership.
According to the Ministry of Preschool and School Education, the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On additional measures to further improve the quality and effectiveness of preschool education" was signed.
According to the decree, starting from January 1, 2025, it is allowed to establish the activities of non-state preschool educational organizations on the basis of public-private partnership on vacant land plots of state general secondary educational institutions with low coverage.
State higher education institutions were also allowed to establish preschool educational organizations on their vacant land plots.