O'qituvchilarga ustama sifatida to'lab berilgan pullarni qayta undirish qonunchilikka zid
Joriy yilda Farg‘ona viloyatining ayrim tumanlarida moliyaviy tekshiruvlar o‘tkazilgandi va o‘qituvchilarga direktor jamg‘armasi hisobidan tayinlangan ustama pullarini iyun-avgust oylarida to‘lab berish moliyaviy xato deb topilib, o‘qituvchilardan Mehnat kodeksining 269-moddasiga zid ravishda pullarni undirmoqchi bo‘lishgandi. Lekin Maktabgacha va maktab talimi vazirligining aralashuvi bilan holatga ijobiy nuqta qoyilgandi.
Ayni damda xuddi shu kabi holatlar Qashqadaryo viloyatining Shahrisabz shahrida ham kuzatilmoqda. Ayrim pedagoglarning xalqtaliminfo.uz nashriga ma’lum qilishicha, 2021-yildan boshlab, iyun-avgust oylarida to‘langan 3 yillik ustama pullarini o‘qituvchilar oylik maoshidan oyma-oy ushlab qolinmoqda.
To‘lab berilgan pullarni o‘qituvchilar maoshidan ushlab qolish qonunchilikka zid
Mehnat kodeksining 269-moddasiga ko‘ra, xodimga ortiqcha to‘langan ish haqi (shu jumladan mehnat to‘g‘risidagi qonunchilik yoki mehnat haqidagi boshqa huquqiy hujjatlar noto‘g‘ri qo‘llanilganda) undan undirilishi mumkin emas.
Bundan tashqari, Fuqarolik kodeksi 1030-moddasiga ko‘ra, ish haqi va unga tenglashtirilgan to‘lovlar, pensiyalar, nafaqalar, stipendiyalar, hayot yoki sog‘liqqa yetkazilgan zarar tovoni, alimentlar va fuqaroga turmush kechirish vositasi sifatida berilgan boshqa pul mablag‘lari, uning tomonidan vijdonsizlik qilinmaganda va hisob-kitobda xatolar bo‘lmaganda asossiz orttirilgan boylik sifatida qaytarib berilmaydi.
Ya’ni, pedagog xodimlarga iyun-avgust oylarida ustama to‘lab berilishi noto‘g‘ri amaliyot ekanligi tasdiqlangan taqdirda ham o‘qituvchilarga to‘lab bo‘lingan ortiqcha ustama pullarini qaytarib bo‘lmaydi. Ya’ni, buxgalterlar to‘lab berilgan ustama pulini pedagog xodimlar oylik maoshidan ushlab qolishi g‘ayriqonuniy xatti-harakat hisoblanadi.
Shu sababli, xalqtaliminfo.uz tahririyati mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika Kengashiga murojaat qildi. Respublika Kengashi tez kunlarda holatni batafsil o‘rganib, qo‘shimcha tafsilotlarni ma’lum qilinishini bildirdi.

Взыскание денег, выплаченных учителям в качестве надбавки, противоречит законодательству
В этом году в некоторых районах Ферганской области были проведены финансовые проверки, и выплата учителям надбавок, назначенных за счет директорского фонда в июне-августе, была признана финансовой ошибкой, и с учителей пытались взыскать деньги в нарушение статьи 269 Трудового кодекса.
В настоящее время аналогичные случаи наблюдаются и в городе Шахрисабзе Кашкадарьинской области. Некоторые педагоги сообщили изданию xalqtaliminfo.uz, что начиная с 2021 года с заработной платы учителей ежемесячно удерживаются выплаченные в июне-августе 3-летние надбавки.
Удержание выплаченных денег из зарплаты учителям противоречит законодательству
Согласно статье 269 Трудового кодекса, излишне выплаченная работнику заработная плата не может быть взыскана с него (в том числе при неправильном применении трудового законодательства или иных правовых актов о труде).
Кроме того, в соответствии со статьей 1030 Гражданского кодекса заработная плата и приравненные к ней платежи, пенсии, пособия, стипендии, возмещение вреда жизни или здоровью, алименты и другие денежные средства, переданные гражданину в качестве средства к существованию, не подлежат возврату в качестве необоснованно приобретенного богатства при отсутствии недобросовестности и ошибок в расчетах.
То есть даже в том случае, если будет подтверждено, что выплата надбавок педагогическим работникам в июне-августе является неправильной практикой, излишние надбавки, выплаченные учителям, не могут быть возвращены. То есть удержание бухгалтерами выплаченной надбавки из заработной платы педагогических работников является незаконным действием.
На данный момент редакция xalqtaliminfo.uz обратилась в Республиканский совет профсоюза работников образования и науки Узбекистана. Республиканский совет в ближайшее время изучит ситуацию и сообщит дополнительные подробности.