Maktabdagi 100 foiz o‘qituvchilarga mukofot puli bersa bo‘ladimi?
Ma’lumki, avvallari pedagog xodim umumta’lim muassasasini rivojlantirishga qo‘shgan shaxsiy hissasi va o‘z faoliyatida yuqori ko‘rsatkichlarga erishganligi uchun hamda respublikamizda nishonlanadigan bayram sanalari munosabati bilan kalendar yili davomida jami ikki lavozim maoshigacha miqdorda mukofot puli to‘lash yo‘li bilan moddiy rag‘batlantirilishi, bu yiliga bir necha marotaba amalga oshirilishi mumkin edi.
Ya’ni, ta’lim muassasalaridagi o‘qituvchilar ko‘rsatgan natijalariga qarab kalendar yili davomida navbatma-navbat lavozim maoshining 100 foizigacha miqdorda pul mukofoti bilan rag‘batlantirilardi.
Lekin afsuski, Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 2-avgustdagi 425-sonli qarori bilan ushbu tartibga cheklov o‘rnatildi. Amaldagi tartibga ko‘ra umumta’lim muassasalari xodimlari, shu jumladan rahbar xodimlari faqatgina “1-oktyabr — O‘qituvchi va murabbiylar kuni” munosabati bilan mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 50 foizigacha (525 ming so‘m) miqdorida mukofotlanishi mumkin.
Mukofot pulini ta’lim muassasasidagi barcha o‘qituvchilarga bersa bo‘ladimi?
Shuni e’tiborga olish kerakki, 1-oktyabr munosabati bilan pedagog xodimlarga mukofot pullari berish ish beruvchining mutlaq huquqi sanaladi. Biroq bunday turdagi pullarni berish jamoa shartnomasida aks etgan bo‘lsa, ushbu to‘lovlarni amalga oshirish ish beruvchiga majburiyat sifatida yuklanadi.
Ya’ni, pedagog xodimlarga mukofot pullarini berish agar jamoa shartnomasida nazarda tutilgan bo‘lsa, barcha o‘qituvchilarga berilishi kerak.
Shuni unutmaslik kerakki, pedagog xodimlarga mukofot puli berish ta’lim muassasalarida tuzilgan Ishchi guruh qarori asosida amalga oshiriladi.
Bunda umumta’lim muassasalari xodimlari, shu jumladan, rahbar xodimlarini mukofotlash to‘g‘risida Ishchi guruh qarori qabul qilinadi. Shundan so‘ng, Ishchi guruhning qarorlari ijrosini ta’minlash yuzasidan maktab direktorining buyrug‘i chiqariladi.
Ishchi guruhning qarori asosida qabul qilingan maktab direktorining buyrug‘iga muvofiq umumta’lim muassasalari xodimlariga mukofot pullari to‘lab beriladi.
Diqqat: Qoraqalpog‘iston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, Toshkent shahar MMTB va viloyatlar MMTB, tuman (shahar) MMTBlari ishchi guruhining faoliyatiga hamda ular qabul qiladigan qarorlarga aralashishga yo‘l qo‘yilmaydi.

Is it possible to give 100 percent of the teachers in the school a bonus?
It is known that previously, a pedagogical worker could be financially rewarded several times a year for his personal contribution to the development of a general education institution and achieving high results in his work, as well as by paying a reward in the amount of up to two official salaries during the calendar year in connection with the holiday dates celebrated in our republic.
That is, teachers in educational institutions were rewarded with a cash reward in the amount of up to 100% of their official salary in turn during the calendar year, depending on the results they showed.
However, unfortunately, this order was restricted by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 425 of August 2, 2022. According to the current procedure, employees of general education institutions, including managers, can be rewarded in the amount of up to 50% of the minimum wage (577 thousand 500 soums) only on the occasion of "October 1 - Teachers and Mentors Day."
Can the prize money be given to all teachers in the educational institution?
It should be noted that from October 1, the employer's exclusive right is to award remuneration to teaching staff. However, if the provision of this type of money is reflected in the collective agreement, the performance of these payments is imposed on the employer as an obligation.
That is, the awarding of remuneration to teaching staff should be given to all teachers if it is provided for by the collective agreement.
It should be remembered that the remuneration of teachers is carried out on the basis of the decision of the working group formed in educational institutions.
At the same time, a decision of the Working Group on remuneration of employees of general education institutions, including their managers, is made. After that, an order from the school director is issued to ensure the implementation of the decisions of the working group.
In accordance with the order of the school director adopted on the basis of the decision of the working group, remuneration will be paid to employees of general education institutions.
Warning: Interference in the activities of the working groups of the Ministry of Preschool and School Education of the Republic of Karakalpakstan, the Tashkent City State Pedagogical Center and the regional State Pedagogical Center, district (city) State Pedagogical Center and their decisions is not allowed.