Pedagoglarga qancha mukofot puli to‘lanishi kerak?
“1-oktyabr — O‘qituvchi va murabbiylar kuni” munosabati bilan o‘qituvchilarga necha so‘m miqdorda mukofot puli to‘lashimiz kerak? Ayrim maktablarda hali o‘qituvchilar maoshi oshmadi deb 525 ming so‘m, ba’zilarida esa 577 ming 500 so‘m mukofot puli berish to‘g‘risida buyruq chiqarildi. Qay biri to‘g‘ri?
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 29-bandida umumta’lim muassasalari xodimlari, shu jumladan rahbar xodimlari faqat “1-oktyabr — O‘qituvchi va murabbiylar kuni” munosabati bilan Jamg‘armaning mavjud mablag‘lari hisobidan mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 50 foizigacha miqdorida mukofotlanishi mumkinligi qayd etilgan.
Ya’ni, mukofot puli miqdorini hisoblashda o‘qituvchining oylik maoshi emas, balki mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdoridan kelib chiqib hisob-kitob qilinadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 12-avgustdagi PF-108-son Farmoni bilan 2024-yil 1-oktyabrdan boshlab mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori — oyiga 1 mln 155 ming so‘m etib belgilanadi.
Ammo umumta’lim muassasalari xodimlari, shu jumladan, rahbar xodimlarini mukofotlash to‘g‘risida Ishchi guruh qarori hamda maktab direktorining buyrug‘i sentyabr oyida imzolanadi.
Mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori esa rasman 2024-yil 1-oktyabrdan boshlab oshiriladi, ya’ni 1 mln 155 ming so‘m bo‘ladi.
Hozirgi kunda mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori 1 mln 50 ming so‘mni tashkil etib, uning 50 foizi miqdori 525 ming so‘mni tashkil etadi.
Shu sababli, umumta’lim muassasalari xodimlari, shu jumladan, rahbar xodimlarini mukofotlash to‘g‘risidagi Ishchi guruh qarori hamda maktab direktorining buyrug‘i sentyabr oyida imzolanishini inobatga olgan holda mukofot puli miqdorini 525 ming so‘m etib belgilash to‘g‘riroq bo‘ladi deb hisoblaymiz.
Hozirgi kunda ayrim ta’lim muassasasi Ishchi guruhlarida Prezidentining PF-108-son Farmoni bilan 2024-yil 1-sentyabrdan boshlab pensiyalar va nafaqalar miqdori 15 foizga oshirilgani uchun mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori ham sentyabrdan oshgan degan noto‘g‘ri tasavvur uyg‘onmoqda.
Shu sababli, ayrim ta’lim muassasasi Ishchi guruhlari mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorini 1 mln 155 ming so‘m hisoblab, mukofot puli summalarini 577 ming 500 so‘m etib belgilab qo‘yishmoqda. Bu esa moliyaviy xato hisoblanib, kelgusida AUDIT tekshiruvlarida bir qancha muammolarni keltirib chiqarishi mumkin.
Shuning uchun, Ishchi guruhlar tomonidan mukofot puli summalari 525 ming so‘m etib belgilashlari lozim deb hisoblaymiz.
Tavsiya: Umumta’lim muassasalari xodimlari, shu jumladan, rahbar xodimlarini mukofotlash to‘g‘risidagi Ishchi guruh qarorlari hamda maktab direktori buyrug‘ida aniq summa emas, balki mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining ma

How much rewards should be paid to teachers?
How many soums should we pay teachers on the occasion of "October 1 - Teachers and Mentors Day"? An order was issued to award scholarships in the amount of 525,000 soums to teachers of some schools, and 577,500 soums to teachers of other schools. Which is correct?
Paragraph 29 of the Regulation approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers dated September 30, 2019 No. 823 states that employees of general education institutions, including managers, can be rewarded in the amount of up to 50 percent of the minimum wage only on the occasion of October 1 - Teachers and Mentors Day at the expense of the existing funds of the Fund.
That is, when calculating the amount of remuneration, it is not the teacher's monthly salary, but the minimum wage.
According to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated August 12, 2024 No. DP-108, starting from October 1, 2024, the minimum wage is set at 1 million 155 thousand soums per month.
However, the decision of the Working Group and the order of the school director on the remuneration of employees of general education institutions, including managers, will be signed in September.
The minimum wage will be officially increased from October 1, 2024, meaning it will be 1 million 155 thousand soums.
Currently, the minimum wage is 1 million 50 thousand soums, of which 50% is 525 thousand soums.
Therefore, considering that the decision of the Working Group and the order of the school director on the remuneration of employees of general education institutions, including managers, will be signed in September, it would be more appropriate to set the amount of the award at 525,000 soums.
Currently, there is a misconception that the minimum wage has also increased since September, as the amount of pensions and benefits has been increased by 15% since September 1, 2024, according to the Decree of the President of the Working Groups of some educational institutions No. DP-108.
For this reason, the working groups of some educational institutions calculate the minimum wage at 1 million 155 thousand soums and set the amount of remuneration at 577,500 soums. This is considered a financial error and may cause a number of problems in future audits of "AUDIT."
Therefore, we believe that the working groups should set the amount of remuneration at 525,000 soums.
Is it possible to give 100 percent of the teachers in the school a bonus?
The remuneration of teachers is carried out on the basis of the decision of the Working Group
Can teachers who have entered a new job, returned from a decree leave, or are on leave also receive remuneration?
They may be rewarded up to 50 percent of the minimum wage
Can't you give a teacher a bonus?
There is no rule on non-payment of remuneration to a teacher employee who has been assigned a bonus.