Pedagoglarga qancha mukofot puli to‘lanishi kerak?
“1-oktyabr — O‘qituvchi va murabbiylar kuni” munosabati bilan o‘qituvchilarga necha so‘m miqdorda mukofot puli to‘lashimiz kerak? Ayrim maktablarda hali o‘qituvchilar maoshi oshmadi deb 525 ming so‘m, ba’zilarida esa 577 ming 500 so‘m mukofot puli berish to‘g‘risida buyruq chiqarildi. Qay biri to‘g‘ri?
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 29-bandida umumta’lim muassasalari xodimlari, shu jumladan rahbar xodimlari faqat “1-oktyabr — O‘qituvchi va murabbiylar kuni” munosabati bilan Jamg‘armaning mavjud mablag‘lari hisobidan mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 50 foizigacha miqdorida mukofotlanishi mumkinligi qayd etilgan.
Ya’ni, mukofot puli miqdorini hisoblashda o‘qituvchining oylik maoshi emas, balki mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdoridan kelib chiqib hisob-kitob qilinadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 12-avgustdagi PF-108-son Farmoni bilan 2024-yil 1-oktyabrdan boshlab mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori — oyiga 1 mln 155 ming so‘m etib belgilanadi.
Ammo umumta’lim muassasalari xodimlari, shu jumladan, rahbar xodimlarini mukofotlash to‘g‘risida Ishchi guruh qarori hamda maktab direktorining buyrug‘i sentyabr oyida imzolanadi.
Mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori esa rasman 2024-yil 1-oktyabrdan boshlab oshiriladi, ya’ni 1 mln 155 ming so‘m bo‘ladi.
Hozirgi kunda mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori 1 mln 50 ming so‘mni tashkil etib, uning 50 foizi miqdori 525 ming so‘mni tashkil etadi.
Shu sababli, umumta’lim muassasalari xodimlari, shu jumladan, rahbar xodimlarini mukofotlash to‘g‘risidagi Ishchi guruh qarori hamda maktab direktorining buyrug‘i sentyabr oyida imzolanishini inobatga olgan holda mukofot puli miqdorini 525 ming so‘m etib belgilash to‘g‘riroq bo‘ladi deb hisoblaymiz.
Hozirgi kunda ayrim ta’lim muassasasi Ishchi guruhlarida Prezidentining PF-108-son Farmoni bilan 2024-yil 1-sentyabrdan boshlab pensiyalar va nafaqalar miqdori 15 foizga oshirilgani uchun mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori ham sentyabrdan oshgan degan noto‘g‘ri tasavvur uyg‘onmoqda.
Shu sababli, ayrim ta’lim muassasasi Ishchi guruhlari mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorini 1 mln 155 ming so‘m hisoblab, mukofot puli summalarini 577 ming 500 so‘m etib belgilab qo‘yishmoqda. Bu esa moliyaviy xato hisoblanib, kelgusida AUDIT tekshiruvlarida bir qancha muammolarni keltirib chiqarishi mumkin.
Shuning uchun, Ishchi guruhlar tomonidan mukofot puli summalari 525 ming so‘m etib belgilashlari lozim deb hisoblaymiz.
Tavsiya: Umumta’lim muassasalari xodimlari, shu jumladan, rahbar xodimlarini mukofotlash to‘g‘risidagi Ishchi guruh qarorlari hamda maktab direktori buyrug‘ida aniq summa emas, balki mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining ma

Сколько должно быть выплачено педагогам?
Какую сумму премии мы должны выплатить учителям в связи с "1 октября - Днем учителя и наставника"? В некоторых школах вынесен приказ о выплате зарплаты учителям в размере 525 тысяч сумов, а в некоторых - 577 тысяч 500 сумов. Какой из них правильный?
В пункте 29 Положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года No 823, отмечается, что работники общеобразовательных учреждений, в том числе руководящие работники, могут премироваться в размере до 50 процентов минимальной заработной платы только в связи с "1 октября - Днем учителей и наставников" за счет имеющихся средств Фонда.
То есть при расчете размера премии учитель исчисляет не заработную плату, а минимальный размер оплаты труда.
Указом Президента Республики Узбекистан от 12 августа 2024 года No УП-108 с 1 октября 2024 года минимальный размер оплаты труда устанавливается в размере 1 млн 155 тысяч сумов в месяц.
Но решение рабочей группы и приказ директора школы о награждении работников общеобразовательных учреждений, в том числе руководящих работников, будут подписаны в сентябре.
Минимальный размер оплаты труда официально повышается с 1 октября 2024 года, то есть составит 1 млн 155 тысяч сумов.
В настоящее время минимальный размер оплаты труда составляет 1 миллион 50 тысяч сумов, из которых 50 процентов составляет 525 тысяч сумов.
Поэтому, учитывая, что решение рабочей группы и приказ директора школы о награждении работников общеобразовательных учреждений, в том числе руководящих работников, будут подписаны в сентябре, будет правильнее установить размер премии в размере 525 тысяч сумов.
В настоящее время возникает неправильное представление о том, что минимальный размер оплаты труда увеличился с сентября, поскольку Указом Президента рабочих групп некоторых образовательных учреждений NoУП-108 с 1 сентября 2024 года размер пенсий и пособий увеличен на 15 процентов.
Поэтому рабочие группы некоторых образовательных учреждений рассчитывают минимальный размер оплаты труда в 1 млн 155 тысяч сумов, а сумму премии устанавливают в размере 577 тысяч 500 сумов. Это считается финансовой ошибкой, которая может вызвать ряд проблем при проверках "AUDIT" в будущем.
Поэтому считаем, что рабочие группы должны определить сумму премии в размере 525 тысяч сумов.
Можно ли 100 процентам учителей школы выдавать премиальные?
Премирование педагогов осуществляется на основании решения Рабочей группы
Они могут быть премированы в размере до 50 процентов минимальной заработной платы
Никаких правил о невыдаче премии педагогическому работнику, назначенному с надбавкой, не установлено.