Maktablardagi ayrim lavozimlar qisqartirildi
Avvalroq ta’lim muassasalaridagi ayrim lavozimlar qisqarishi mumkinligi haqida xabar bergandik. 2024-yil 30-avgust kuni Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Iqtisodiyot va moliya hamda Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi bilan kelishilgan holda 288-sonli buyruqni imzoladi.
Mazkur buyruqda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidagi umumta’lim muassasalari boshqaruv, texnik xizmat ko‘rsatuvchi va o‘quv-yordamchi xodimlarining namunaviy shtatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish nazarda tutilgan.
Buyruqqa ko‘ra ta’lim muassasalarida quyidagi lavozimlar qisqarmoqda:
- Kutubxonachi lavozimi
Endilikda faqat “Kutubxona mudiri” shtat birligi mavjud bo‘ladi. Sinflar soni 16 taga yetmaguncha “Kutubxonachi” shtat birligi ochilmaydi. Shuningdek, sinflar soni 30 va undan ortiqni tashkil etgan taqdirda ham “Kutubxonachi” shtat birligi qo‘shib berilmaydi.
Sanatoriy turidagi ixtisoslashtirilgan maktab-internatlari hamda ayrim fanlar chuqur o‘rganiladigan ixtisoslashtirilgan maktab-internatlarida 2 tadan 20 tagacha sinflar uchun 1 shtat birlikda “Kutubxona mudiri” shtat birligi beriladi. Buning hisobiga mazkur turdagi maktablardagi “Kutubxonachi” shtat birligi tugatildi.
Jismoniy yoki psixik rivojlanishida nuqsoni bo‘lgan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab-internatlari hamda Respublika o‘quv-tarbiya muassasalardagi “Kutubxonachi” shtat birligi ham tugatildi.
- Psixolog lavozimi
Umumiy o‘rta ta’lim maktablari va ayrim fanlar chuqur o‘rganiladigan ixtisoslashtirilgan maktablar, Sanatoriy turidagi ixtisoslashtirilgan maktab-internatlari, Ayrim fanlar chuqur o‘rganiladigan ixtisoslashtirilgan maktab-internatlar hamda Jismoniy yoki ruhiy rivojlanishida nuqsoni bo‘lgan bolalar uchun davlat ixtisoslashtirilgan maktab-internatlarida psixolog lavozimi shtat birliklari qisqartirildi.
Bunda o‘quvchilar soni 1500 nafar bo‘lganda 1 shtat birlik, 1500 nafardan yuqori bo‘lganda 2 shtat birlik psixolog lavozimi ajratilishi belgilandi.
Ma’lumot uchun: Avvalgi tartib bo‘yicha, o‘quvchilar soni 1500 nafardan 2000 nafargacha bo‘lganda 2.5 shtat birlik, 2000 nafar va undan ortiq bo‘lganda 3 shtat birlikda psixolog lavozimi ajratilardi.
- Laborant lavozimi
Umumiy o‘rta ta’lim maktablari va ayrim fanlar chuqur o‘rganiladigan ixtisoslashtirilgan maktablar, Sanatoriy turidagi ixtisoslashtirilgan maktab-internatlari, Jismoniy yoki ruhiy rivojlanishida nuqsoni bo‘lgan bolalar uchun davlat ixtisoslashtirilgan maktab-internatlari, ayrim fanlar chuqur o‘rganiladigan ixtisoslashtirilgan maktab-internatlari hamda Respublika o‘quv-tarbiya muassasalardagi laborant lavozimi to‘liq tugatildi.
Endilikda laboratoriya xonalari mavjud bo‘lganda fizika va kimyo fani o‘qituvchilaridan bir nafariga mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 50 foiz miqdorida (525 ming so‘m) kabinet mudirligi uchun har oy qo‘shimcha haq to‘lanishi belgilandi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq ta’lim muassasalaridagi ayrim lavozimlarni qisqarish haqidagi taklifda Ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari, umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida sog‘lom ovqatlanishni tashkil etish bo‘yicha metodist lavozimi, shuningdek Markazlashgan moliya-buxgalteriya xizmati xodimlari lavozimini qisqartirish nazarda tutilgandi.
Eslatma:
Sayt materiallardan foydalanishda, xalqtaliminfo.uz sayti nomini (muallifini) ko‘rsatib o‘tish etish so‘raladi.

Сокращены некоторые должности в школах
Ранее мы сообщали о возможном сокращении некоторых должностей в образовательных учреждениях. 30 августа 2024 года Министерство дошкольного и школьного образования по согласованию с Министерством экономики и финансов и Министерством по сокращению бедности и обеспечению занятости подписало приказ No288.
Данным приказом предусмотрено внесение изменений и дополнений в типовые штаты управленческого, технического обслуживающего и учебно-вспомогательного персонала общеобразовательных учреждений системы Министерства дошкольного и школьного образования.
Согласно приказу, в образовательных учреждениях сокращаются следующие должности:
• Должность библиотекаря
Отныне будет существовать только штатная единица "Заведующий библиотекой." До достижения количества классов 16 штатная единица "Библиотекарь" не вводится. Также штатная единица "Библиотекарь" не добавляется, даже если количество классов составляет 30 и более.
В специализированных школах-интернатах санаторного типа и специализированных школах-интернатах с углубленным изучением отдельных предметов для 2-20 классов вводится 1 штатная единица "Заведующий библиотекой." За счет этого была упразднена штатная единица "Библиотекарь" в школах данного типа.
Также упразднена штатная единица "Библиотекарь" в специализированных школах-интернатах для детей с нарушениями физического или психического развития и в республиканских учебно-воспитательных учреждениях.
• Должность психолога
Сокращены штатные единицы должности психолога в общеобразовательных средних школах и специализированных школах с углубленным изучением отдельных предметов, специализированных школах-интернатах санаторного типа, специализированных школах-интернатах с углубленным изучением отдельных предметов и государственных специализированных школах-интернатах для детей с нарушениями физического или психического развития.
При этом установлено, что при количестве учащихся 1500 человек будет выделена 1 штатная единица, а при количестве более 1500 человек - 2 штатные единицы должности психолога.
Для справки: По прежнему порядку при количестве учащихся от 1500 до 2000 человек выделялось 2,5 штатных единицы должности психолога, при количестве 2000 и более человек - 3 штатные единицы.
• Должность лаборанта
Полностью упразднена должность лаборанта в общеобразовательных средних школах и специализированных школах с углубленным изучением отдельных предметов, специализированных школах-интернатах санаторного типа, государственных специализированных школах-интернатах для детей с нарушениями физического или психического развития, специализированных школах-интернатах с углубленным изучением отдельных предметов и республиканских учебно-воспитательных учреждениях.
Теперь при наличии лабораторных помещений одному из преподавателей физики и химии будет выплачиваться ежемесячная доплата за заведование кабинетом в размере 50 процентов от минимального размера оплаты труда (525 тысяч сумов).
Напомним, ранее в предложении о сокращении некоторых должностей в образовательных учреждениях предусматривалось сокращение должностей заместителя директора по духовно-просветительской работе, методиста по организации здорового питания в общеобразовательных учреждениях, а также работников Централизованной финансово-бухгалтерской службы.
Напомним, ранее предложение о сокращении некоторых должностей в образовательных учреждениях предусматривало сокращение должностей заместителя директора по духовно-просветительской работе, методиста по организации здорового питания в общеобразовательных учреждениях, а также работников Централизованной финансово-бухгалтерской службы.