Endi menejerlik kursida o'qib, sertifikat ololmagan direktorlarga yana bir bor imkoniyat beriladi
Xabaringiz bor, Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 25-dekabrdagi 681-son qarori bilan davlat umumiy o‘rta ta’lim muassasalari direktori lavozimiga nomzodlarni menejerlik o‘quv kurslarida o‘qitish va ularga menejerlik sertifikatini berish tartibi yo‘lga qo‘yilgandi.
Bunda amaldagi direktorlar yakuniy sinovlarda belgilangan ballni to‘play olmagan taqdirda, ular o‘rnatilgan tartibda lavozimidan ozod etilardi. Ya’ni, direktorlarga faqat bir marta imkoniyat beriladi, xolos.
Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 27-avgustdagi 531-sonli qarori bilan amaldagi tartibga o‘zgartirishlar kiritilib, menejerlik kurslarida o‘qiydigan direktorlarga yengillik berildi.
Endilikda, menejerlik kurslarida o‘qib, birinchi marotaba yakuniy sinovdan o‘ta olmagan direktorlar ikki oy ichida bir marta yakuniy sinovda ishtirok etishi mumkin bo‘ladi. (Avval bunday imkoniyat berilmasdi.)
Ushbu muddat ichida yakuniy sinovda ishtirok etmagan yoki ikkinchi yakuniy sinovda ham belgilangan ballni to‘play olmagan direktorlar belgilangan tartibda lavozimidan ozod etiladi.
Shuningdek, amaldagi tartibga quyidagi o‘zgartirishlar ham kiritildi:
• menejerlik sertifikatiga ega bo‘lgan direktorlar sertifikatni olgan yildan boshlab uch yil davomida malaka oshirish kurslaridan ozod etish tartibi bekor qilindi;
• o‘quv kurslarida o‘qish talabini bildirgan nomzodlar va direktorlar xohish va istaklaridan kelib chiqqan holda, navbatdan tashqari o‘quv kurslari tashkil etilishi belgilandi;
• 70 ball va undan yuqori natija ko‘rsatgan nomzodlar yakuniy sinovni muvaffaqiyatli topshirgan hisoblanadi va ularga sertifikat berilib, bunda har bir yo‘nalish bo‘yicha kamida 50 foiz ball yig‘ishi talab etilishi belgilandi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq maktab direktorlariga menejerlik sertifikati berish tartibiga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida bir nechta takliflarni ilgari surgandik.

11:38 / 30.08.2024 3.91k
Как известно, постановлением Кабинета Министров No681 от 25 декабря 2023 года был установлен порядок обучения кандидатов на должность директора государственных общеобразовательных учреждений на курсах менеджмента и выдачи им сертификата менеджера.
При этом действующие директора, не набравшие установленный балл на итоговом испытании, подлежали освобождению от должности в установленном порядке. То есть директорам предоставлялась только одна попытка.
Постановлением Кабинета Министров No531 от 27 августа 2024 года внесены изменения в действующий порядок, предоставляющие льготы директорам, обучающимся на курсах менеджмента.
Теперь директора, прошедшие курсы менеджмента и не сдавшие итоговое испытание с первого раза, смогут повторно участвовать в нем один раз в течение двух месяцев. (Ранее такой возможности не предоставлялось.)
Директора, не участвовавшие в итоговом испытании в течение этого срока или не набравшие установленный балл при повторной попытке, освобождаются от должности в установленном порядке.
Также в действующий порядок внесены следующие изменения:
• отменено освобождение директоров, имеющих сертификат менеджера, от курсов повышения квалификации в течение трех лет с момента получения сертификата;
• установлено, что внеочередные учебные курсы будут организованы с учетом пожеланий кандидатов и директоров, выразивших желание пройти обучение;
• Кандидаты, набравшие 70 баллов и выше, считаются успешно сдавшими итоговое испытание и получают сертификат, при этом требуется набрать не менее 50 процентов баллов по каждому направлению.
You asked
Преподаватель предмета допризывной начальной подготовки по должности приравнивается к заместителю директора образовательного учреждения.