O'zbekistonda Ta'lim kodeksini qabul qilish taklifi berildi
O‘zbekistonda “Ta’lim kodeksi”ni tasdiqlash kerak, deya taklif bildirdi xalqtaliminfo.uz tahririyati rahbari Ulug‘bek Po‘latov 28-avgust kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida. Unga ko‘ra, ushbu masala ko‘rib chiqilsa, ko‘plab muammolar o‘z yechimini topgan bo‘lardi.
“O‘qituvchi yoki pedagogning faoliyati davomida biror savolga duch kelsak, minglab hujjatlarga murojaat qilmay, birgina “Ta’lim kodeksi”dan javob olgan bo‘lardik. Men mana shu taklifni bildirgan bo‘lardim”, - deydi u.
Bu taklifga vazir Hilola Umarova javob berar ekan, @xalqtaliminfo telegram kanalini kuzatishini bildirdi.
“Men sizning kanalingizni doimiy kuzatib boraman. Har bir yangiliklarimizni, tanqidiysini ham, ijobiysini ham ijobiy qilib ko‘rsatasiz.
Juda ham yaxshi taklif bildirdingiz. Ushbu uchrashuvimizdan so‘ng birgalikda bir jamoa tuzsak, shu kabi takliflarni bir yerga jamlasak. Boisi o‘quv yili boshlanishidan oldin masalalarimiz juda ko‘p. Keyingi uchrashuvlarda huquqiy taraflarini ko‘rib chiqsak, juda yaxshi bo‘lar edi”, - degan mazmunda javob berdi vazir.

It was proposed to adopt an "Educational Code" in Uzbekistan
In Uzbekistan, it is necessary to approve the "Educational Code," the head of the editorship of xalqtaliminfo.uz Ulugbek Pulatov suggested at a press conference held on August 28. According to him, if this issue were considered, many problems would be solved.
"If we encountered a question during the work of a teacher or educator, we would get an answer from a single "Educational Code" without referring to thousands of documents. I would make this proposal," he said.
Minister Hilola Umarova responded to this invitation and said that she will follow the Telegram channel @xalqtaliminfo.
"I'm constantly following your channel. You will show every of our innovations, both critical and positive, as positive.
You made a very good suggestion. After this meeting, let's make a team together, put together similar proposals. Because we have many problems before the beginning of the academic year. It would be very good if we reviewed the legal aspects at the next meetings," the minister said.