O'zbekistonda Ta'lim kodeksini qabul qilish taklifi berildi
O‘zbekistonda “Ta’lim kodeksi”ni tasdiqlash kerak, deya taklif bildirdi xalqtaliminfo.uz tahririyati rahbari Ulug‘bek Po‘latov 28-avgust kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida. Unga ko‘ra, ushbu masala ko‘rib chiqilsa, ko‘plab muammolar o‘z yechimini topgan bo‘lardi.
“O‘qituvchi yoki pedagogning faoliyati davomida biror savolga duch kelsak, minglab hujjatlarga murojaat qilmay, birgina “Ta’lim kodeksi”dan javob olgan bo‘lardik. Men mana shu taklifni bildirgan bo‘lardim”, - deydi u.
Bu taklifga vazir Hilola Umarova javob berar ekan, @xalqtaliminfo telegram kanalini kuzatishini bildirdi.
“Men sizning kanalingizni doimiy kuzatib boraman. Har bir yangiliklarimizni, tanqidiysini ham, ijobiysini ham ijobiy qilib ko‘rsatasiz.
Juda ham yaxshi taklif bildirdingiz. Ushbu uchrashuvimizdan so‘ng birgalikda bir jamoa tuzsak, shu kabi takliflarni bir yerga jamlasak. Boisi o‘quv yili boshlanishidan oldin masalalarimiz juda ko‘p. Keyingi uchrashuvlarda huquqiy taraflarini ko‘rib chiqsak, juda yaxshi bo‘lar edi”, - degan mazmunda javob berdi vazir.

В Узбекистане предложено принять "Кодекс об образовании"
В Узбекистане необходимо утвердить "Кодекс об образовании," предложил глава редакции xalqtaliminfo.uz Улугбек Пулатов на пресс-конференции 28 августа. Если бы этот вопрос был рассмотрен, многие проблемы были бы решены.
"Если мы сталкивались с каким-либо вопросом в ходе деятельности учителя или педагога, мы не обращались бы к тысячам документов, а получили бы ответ только из "Кодекса об образовании." Я бы высказал это предложение," - сказал он.
Отвечая на это предложение, министр Хилола Умарова заявила, что будет следить за телеграм-каналом @xalqtaliminfo.
"Я постоянно слежу за вашим каналом. Каждое нововведение, как положительное, так и критическое, вы показываете положительно.
Вы сделали очень хорошее предложение. После этой встречи мы должны создать команду, объединить подобные предложения. Потому что перед началом учебного года у нас много вопросов. Было бы очень хорошо, если бы мы рассмотрели правовые аспекты на следующих встречах," - сказал министр.