Xorijiy til o‘qituvchilarining maktablarda ishlash tartibi bo‘yicha to‘liq tushuntirish
Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida faoliyat yuritayotgan xorijiy til o‘qituvchilari kamida B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lishi talabi 2025/2026-o‘quv yiliga qadar uzaytirildi. Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2024-yil 31-iyuldagi 03-12-1050-son ko‘rsatma xati imzolandi.
Ammo xorijiy til o‘qituvchilariga o‘quv yili oxiriga qadar sertifikatga ega bo‘lish talabi to‘g‘risida ogohlantirish beriladi. Ogohlantirish berilgan o‘qituvchilar 2025/2026-o‘quv yiliga qadar milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikat olmasa, ular bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilinadi.
Biz bu borada juda ko‘pchilikni qiziqtirayotgan boshqa ayrim savollarga ham batafsil javob berib o‘tishni lozim topdik.
Xorijiy tillar o‘qituvchilari toifasiga kimlar kiradi?
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 19-maydagi PQ-5117-sonli qarorida 15 ta xorijiy tillar ro‘yxati keltirilgan.
Bular ingliz, fransuz, nemis, ispan, italyan, arab, xitoy, yapon, koreys, turk, fors, pushtu, dari, urdu, hind tillari hisoblanadi. Demak, aynan mana shu tillardan dars beradigan pedagoglar xorijiy tillar o‘qituvchilari hisoblanadi.
E’tibor bering, bu yerda “Rus tili” fani o‘qituvchilari xorijiy til o‘qituvchisi sifatida qayd etilmagan. Demak, “Rus tili” fani o‘qituvchilariga maktabda ishlashi uchun milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lish talabi mavjud emas.
Yangi ishga kirayotgan xorijiy til o‘qituvchilarini ishga olish tartibi qanday bo‘ladi?
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 19-maydagi 312-sonli qarorining 9-bandiga muvofiq 2022/2023-o‘quv yilidan boshlab, davlat ta’lim muassasalarining xorijiy tillar o‘qituvchilari lavozimlariga ishga yangi qabul qilinayotgan talabgor kamida B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lishi lozimligi belgilangan.
Shu sababli, B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lishi talabini 2025/2026-o‘quv yiliga qadar uzaytirish tartibi yangi ishga kirayotgan o‘qituvchilarga emas, balki amalda maktablarda ishlab kelayotgan o‘qituvchilarga nisbatan tatbiq qilinadi.
Ya’ni, yangi ishga kirayotgan xorijiy til o‘qituvchisidan B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi sertifikat talab qilinaveradi.
Yangi ishga kirayotgan xorijiy til o‘qituvchisi B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan sertifikatga ega bo‘lgan taqdirda, u stajyor-o‘qituvchi sifatida ishga qabul qilinadi va bir yil ichida kasbiy sertifikat ham olishi kerak bo‘ladi.
Chunki, B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatlar kasbiy sertifikat o‘rnida qabul qilinmaydi.
Ayrim toifadagi yangi ishga kiradigan xorijiy til o‘qituvchilariga istisnolar mavjud
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining 2023-yil 28-noyabrdagi 27/9-183-sonli ko‘rsatma xatiga asosan 2025/2026-o‘quv yiliga qadar, istisno tariqasida, Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 7-iyundagi 471-son qarori 1-ilovasi bilan tasdiqlangan hududlarda xorijiy til o‘qituvchisi vazifasiga milliy yoki xalqaro baholash tizimlari bo‘yicha B2 va undan yuqori darajadagi chet tilini bilish sertifikatiga ega bo‘lmagan tegishli mutaxassislarni vaqtincha ishga qabul qilishga ruxsat etilgan.
Bunda 2025/2026-o‘quv yiliga qadar mazkur toifadagi o‘qituvchilar ham milliy yoki xalqaro baholash tizimlari bo‘yicha kamida B2 darajadagi sertifikatga ega bo‘lishlari lozim.
Belgilangan muddatlarda tegishli darajadagi sertifikatga ega bo‘lmagan o‘qituvchilar bilan mehnat shartnomasi o‘rnatilgan tartibda bekor qilinadi.
Talabalar xorijiy til o‘qituvchisi bo‘lib ishga kirmoqchi bo‘lsa, B2 sertifikati talab qilinadimi?
Vazirlar Mahkamasining tegishli qarorida xorijiy tillar o‘qituvchilari lavozimlariga ishga yangi qabul qilinayotgan barcha talabgorlar haqida gap ketgan.
Ya’ni, davlat ta’lim muassasasiga ishga kirayotgan talabgor talaba bo‘ladimi yoki yo‘q u yangi ishga qabul qilinayotgan bo‘lsa, albatta B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikat talab qilinadi.
Xorijiy til o‘qituvchisi ish joyini o‘zgartirsa ham undan sertifikat talab qilinadimi?
Vazirlar Mahkamasining 312-sonli qarorida xorijiy tillar o‘qituvchilari lavozimlariga nafaqat birinchi marta ishga qabul qilinayotgan talabgorlar haqida balki, yangi ishga kirayotgan talabgorlar haqida ham so‘z bormoqda.
Ya’ni, bu yerda ish staji umuman rol o‘ynamaydi. Shu sababli, xorijiy til o‘qituvchisi ish joyini o‘zgartirib, boshqa maktabga ishga o‘tmoqchi bo‘lsa, B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan xalqaro sertifikatga ega bo‘lishi shart bo‘lib qoladi.
Dekret ta’tilidan qaytayotgan xorijiy til o‘qituvchisidan ham B2 sertifikati talab qilinadimi?
Mehnat kodeksining 239-moddasiga ko‘ra, homiladorlik va tug‘ish hamda bola parvarishlash ta’tili berilganda xodimning avvalgi ish joyi (lavozimi) saqlanib qoladi.
Ya’ni, dekret ta’tilidan qaytayotgan xodimga yangi ishga qabul qilinayotgan xodim sifatida qaralmaydi. Shu sababli, B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan xalqaro sertifikatga ega bo‘lmagan xorijiy til o‘qituvchisi dekret ta’tilidan qaytayotgan bo‘lsa, maktabdagi ish faoliyatini 2025/2026-o‘quv yiliga qadar davom ettiraveradi.
Ammo ularga ham o‘quv yili oxiriga qadar tegishli sertifikatga ega bo‘lish talabi to‘g‘risida ogohlantirish beriladi.
Xulosa
Umuman olganda, hozirda ta’lim muassasalarida faoliyat yuritayotgan xorijiy til o‘qituvchilariga yana bir yil muddat berildi.
Maktablarga yangi ishga kirmoqchi bo‘layotgan xorijiy til o‘qituvchilariga esa hech qanday imkoniyat berilmadi. Ya’ni, ular ishga joylashishi uchun B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan xalqaro sertifikat olishi shart.
Endilikda maktabda xorijiy til o‘qituvchi bo‘lib ishlash uchun 2 ta sertifikat talab etilmoqda
- B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan xalqaro sertifikat;
Bu sertifikat ta’lim muassasasiga ishga joylashib olish uchun kerak bo‘ladi.
- Kasbiy sertifikat;
Bu nazorat sinovidan muvaffaqiyatli o‘tgan jismoniy shaxsga pedagogik faoliyat bilan shug‘ullanish huquqini beradigan, cheklanmagan muddatga beriladigan QR-kod qo‘yilgan davlat namunasidagi hujjat hisoblanadi.
Bu hujjatni birinchi marta ishga qabul qilinadigan barcha fan o‘qituvchilari kabi xorijiy til o‘qituvchilari ham ishga qabul qilingan vaqtdan boshlab bir yil muddat davomida olishi kerak bo‘ladi.
Agar ular belgilangan tartib asosida kasbiy sertifikat ololmasa, ular bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilinadi.
Bu haqda vazirlik buyrug'i imzolandi
14:14 / 20.09.2024
Ular 10 ta hududdagi maktab va universitetda ingliz tilidan dars berishadi
14:16 / 11.09.2024
Ikkinchi marta ham kasbiy sertifikat ololmaganlar taqdiri nima bo‘ladi?
Yetarli ball to‘play olmagan talabgor bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilinadi
11:26 / 22.08.2024
“Ish staji hamda malaka toifasiga ega bo‘lgan pedagoglarni kasbiy sertifikat sinovlariga jalb qilish mumkin emas” – Vazirlik

Требование о том, чтобы учителя иностранных языков, работающие в общеобразовательных учреждениях, имели национальный или эквивалентный ему международный сертификат не ниже уровня B2, продлено до 2025/2026 учебного года.
Но им будет дано предупреждение о требовании иметь сертификат до конца учебного года. Если учителя, получившие предупреждение, не получат до 2025/2026 учебного года национальный или приравненный к нему международный сертификат соответствующего уровня, трудовой договор с ними будет расторгнут.
В связи с этим мы сочли необходимым подробно ответить на некоторые вопросы, которые интересуют многих.
Кто относится к категории учителей иностранных языков?
В постановлении Президента Республики Узбекистан от 19 мая 2021 года No ПП-5117 15 иностранных языков указаны в качестве иностранных языков.
Это английский, французский, немецкий, испанский, итальянский, арабский, китайский, японский, корейский, турецкий, персидский, пуштунский, дари, урду, индийский языки. Следовательно, педагоги, преподающие именно эти языки, являются учителями иностранных языков.
Обратите внимание, что преподаватели предмета "Русский язык" не зарегистрированы в качестве преподавателей иностранного языка. Следовательно, не установлено требование к учителям "Русского языка" иметь национальный или эквивалентный ему международный сертификат для работы в школе.
Каким будет порядок найма учителей иностранного языка, поступающих на новую работу?
В соответствии с пунктом 9 постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 19 мая 2021 года No 312 установлено, что начиная с 2022/2023 учебного года вновь принимаемый на должности учителей иностранных языков государственных образовательных учреждений претендент должен иметь национальный или эквивалентный ему международный сертификат не ниже уровня В2.
В связи с этим порядок продления до 2025/2026 учебного года требования о наличии национального или приравненного к нему международного сертификата уровня B2 будет применяться не к учителям, вновь поступающим на работу, а к учителям, фактически работающим в школах.
То есть от преподавателя иностранного языка, поступающего на новую работу, требуется национальный или эквивалентный ему сертификат уровня В2.
В случае, если учитель иностранного языка, поступающий на работу, имеет национальный или эквивалентный ему сертификат уровня В2, он будет принят на работу в качестве преподавателя-стажера и должен получить профессиональный сертификат в течение одного года.
Потому что национальные или приравненные к ним международные сертификаты уровня В2 не принимаются вместо профессиональных сертификатов.
Имеются исключения для некоторых категорий учителей иностранного языка
При этом до 2025/2026 учебного года учителя данной категории должны иметь сертификат не ниже уровня В2 по национальным или международным системам оценки.
Трудовой договор с учителями, не имеющими сертификатов соответствующего уровня в установленные сроки, прекращается в установленном порядке.
Требуется ли сертификат В2, если студенты хотят поступить на работу учителем иностранного языка?
В соответствующем постановлении Кабинета Министров говорится обо всех новых претендентах на должности учителей иностранных языков.
То есть, независимо от того, является ли претендент, поступающий на работу в государственное образовательное учреждение, студентом или нет, если он принимается на новую работу, от него обязательно требуется национальный или эквивалентный ему международный сертификат уровня В2.
Требуется ли сертификат учителю иностранного языка, даже если он меняет место работы?
В постановлении Кабинета Министров No312 речь идет не о претендентах, впервые принимаемых на должности учителей иностранных языков, а о учителях, поступающих на новую работу.
То есть стаж работы здесь вообще не играет роли. Поэтому, если учитель иностранного языка хочет сменить место работы и перейти на работу в другую школу, ему необходимо будет иметь национальный или приравненный к нему международный сертификат уровня В2.
Требуется ли сертификат B2 и от учителя иностранного языка, возвращающегося из декретного отпуска?
Согласно статье 239 Трудового кодекса, при предоставлении отпуска по беременности и родам, а также по уходу за ребенком за работником сохраняется прежнее место работы (должность).
То есть работник, возвращающийся из декретного отпуска, не рассматривается как работник, принимаемый на новую работу. В связи с этим, если учитель иностранного языка, не имеющий национального или приравненного к нему международного сертификата уровня В2, возвращается из декретного отпуска, он продолжит работать в школе до 2025/2026 учебного года.
Но и они будут предупреждены о необходимости иметь соответствующий сертификат до конца учебного года.
Заключение
В целом преподавателям иностранных языков, работающим в настоящее время в образовательных учреждениях, предоставлен еще один год.
Учителям иностранных языков, которые хотят поступить на новую работу в школы, не было предоставлено никаких сроков. То есть для трудоустройства они должны получить национальный или эквивалентный ему международный сертификат уровня В2.
Теперь для работы учителем иностранного языка в школе требуются 2 сертификата
- Национальный или приравненный к нему международный сертификат уровня В2;
Этот сертификат необходим для трудоустройства в образовательное учреждение.
- Профессиональный сертификат;
Это документ государственного образца с QR-кодом, выдаваемым на неограниченный срок, дающий право физическому лицу, успешно прошедшему контрольное испытание, заниматься педагогической деятельностью.
Этот документ должен быть получен преподавателями иностранного языка, как и преподавателями других предметов, принимаемыми на работу впервые, в течение одного года с момента приема на работу. Если они не смогут получить профессиональный сертификат в установленном порядке, заключенный с ними трудовой договор прекращается.
Что будет с теми, кто не смог получить профессиональный сертификат во второй раз?
Трудовой договор с претендентом, не набравшим достаточного балла, прекращается
"Педагогов со стажем работы и квалификационной категорией к экзаменам на профессиональный сертификат привлекать нельзя" - Mинистерство