16:44 / 22.07.2024 7.71k
Maktab va maktabgacha ta’lim vazirligi boshqarma boshlig‘i Erkin Murodov “Daryo” muxbiri bilan bo‘lgan suhbatda maktab ta’limi tizimidagi raqamlashtirish ishlari haqida gapirdi.
Uning aytishicha, yangi o‘quv yilidan boshlab birorta hujjat maktablarda qog‘oz shaklida yuritilmaydi.
“Ta’lim jarayonida 3-4 yil oldin maktabda 10 tadan ortiq hujjatlar yuritilgan. Men o‘qituvchilarni aytayotganim yo‘q. Pedagogik kengash va buyruqlar daftari bo‘lgan. Yangi o‘quv yilidan boshlab birorta hujjat maktablarda qog‘oz shaklida yuritilmaydi. O‘tgan yili qog‘ozda to‘ldirilayotgan bitta hujjat — baholar tabeli qolgandi.
Bu yildan boshlab u ham elektron shaklga o‘tkazildi. Endilikda olti million nafardan ortiq o‘quvchi o‘zlashtirish tabelini onlayn kundalik tizimida elektron shaklda oladi. Maktab ham, o‘qituvchi ham qog‘oz shaklida hujjat yuritmaydi. Bunda o‘qituvchining asosiy vaqti qog‘oz to‘ldirishga emas, sifatga, ta’lim jarayoniga, darsga sarflanishi ta’minlanadi.
Keraksiz bo‘lgan hujjatlardan voz kechganmiz. Qaysidir hujjatlarni qog‘ozda to‘ldirilgan bo‘lsa, elektron tizimga o‘tilgach, u hujjatlarga zarurat qolmadi. Masalan, shahodatnomani elektron tizimga o‘tkazdik. Ilgari shahodatnomalarni ro‘yxatga olish kitobi bo‘lardi.
Uni har yili to‘ldirish, rasmlarini yopishtirib chiqish kerak edi. Shu hujjatdan voz kechdik. Yoki o‘quvchilarni qabul qilishda “o‘quvchilar harakati” daftari bo‘lgan. Unga buyruqdan tashqari, keldi-ketdilar yozib borilgan.
Bundan ham voz kechildi. Raqamlashtirish hisobiga ta’lim jarayonini boshqarishni soddalashtirish, tizimda ochiqlikni ta’minlashga harakat qilyapmiz.”, - dedi vazirlik mas’uli.
Avvalroq ham Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi keyingi o‘quv yilidan boshlab maktab hujjatlari to‘liq elektron shaklda yuritilishini ma’lum qilgandi.
Endilikda, balolar tabeli, pedagogik kengash bayonnomalari, o‘quvchilar harakati daftari, shahodatnomalarni hisobga olish daftari va boshqa bir qancha hujjatlar elektron tartibga o‘tkaziladi.
Vazirlik mas’ulining aytishicha, 2027-yilgacha butun respublikada maktablarga qabullar to‘liq onlayn shaklga o‘tkaziladi. Bugungi kunda 43 ta tuman va shaharlardagi 1200 tadan ortiq maktablarda onlayn qabul amalga oshirilyapti.
Bu yil maktablarga 521 ming boladan 50 ming nafari onlayn shaklda qabul qilingan. Yangi o‘quv yili boshlanguncha mazkur ko‘rsatkichni 150 mingtagacha yetishi kutilmoqda.

From the new academic year, no documents will be kept in paper form in schools
Erkin Murodov, head of the department of the Ministry of School and Preschool Education, spoke with Daryo correspondent about the work on digitalization in the school education system.
According to him, starting from the new academic year, no documents will be kept in paper form in schools.
"In the educational process, more than 10 documents were kept in the school 3-4 years ago. I'm not talking about teachers. There was a pedagogical council and a book of instructions. From the new academic year, no documents will be kept on paper in schools. There was only one document that was being filled out last year - the scoreboard.
From this year, it was also transferred to electronic form. Now more than six million students receive mastery tables in electronic form in the online daily system. Neither the school nor the teacher keeps documents on paper. In this case, it is ensured that the main time of the teacher is spent on quality, the educational process, and the lesson, not on filling out the paper.
We have discarded unnecessary documents. If some documents were filled out on paper, after switching to the electronic system, there was no need for them. For example, we transferred the certificate to an electronic system. In the past, there was a book for registering certificates.
It had to be filled every year, and the pictures had to be pasted. We rejected this document. Or there was a "student movement" notebook when enrolling students. In addition to the orders, there was a record of their arrivals. This was also abandoned. We are trying to simplify the management of the educational process and ensure openness in the system through digitalization," the head of the ministry said.
Earlier, the Ministry of Preschool and School Education announced that from the next academic year, school documents will be fully electronically maintained.
From now on, the bullying tables, the protocols of the pedagogical council, the student movement book, the register of certificates and several other documents will be transferred to electronic mode.
According to the official of the ministry, by 2027, admissions to schools throughout the republic will be fully online. Today, online admission is carried out in more than 1,200 schools in 43 districts and cities. This year, 50,000 out of 521 thousand children were enrolled in schools online. This figure is expected to reach 150,000 by the start of the new academic year.