16:44 / 22.07.2024 7.71k
Maktab va maktabgacha ta’lim vazirligi boshqarma boshlig‘i Erkin Murodov “Daryo” muxbiri bilan bo‘lgan suhbatda maktab ta’limi tizimidagi raqamlashtirish ishlari haqida gapirdi.
Uning aytishicha, yangi o‘quv yilidan boshlab birorta hujjat maktablarda qog‘oz shaklida yuritilmaydi.
“Ta’lim jarayonida 3-4 yil oldin maktabda 10 tadan ortiq hujjatlar yuritilgan. Men o‘qituvchilarni aytayotganim yo‘q. Pedagogik kengash va buyruqlar daftari bo‘lgan. Yangi o‘quv yilidan boshlab birorta hujjat maktablarda qog‘oz shaklida yuritilmaydi. O‘tgan yili qog‘ozda to‘ldirilayotgan bitta hujjat — baholar tabeli qolgandi.
Bu yildan boshlab u ham elektron shaklga o‘tkazildi. Endilikda olti million nafardan ortiq o‘quvchi o‘zlashtirish tabelini onlayn kundalik tizimida elektron shaklda oladi. Maktab ham, o‘qituvchi ham qog‘oz shaklida hujjat yuritmaydi. Bunda o‘qituvchining asosiy vaqti qog‘oz to‘ldirishga emas, sifatga, ta’lim jarayoniga, darsga sarflanishi ta’minlanadi.
Keraksiz bo‘lgan hujjatlardan voz kechganmiz. Qaysidir hujjatlarni qog‘ozda to‘ldirilgan bo‘lsa, elektron tizimga o‘tilgach, u hujjatlarga zarurat qolmadi. Masalan, shahodatnomani elektron tizimga o‘tkazdik. Ilgari shahodatnomalarni ro‘yxatga olish kitobi bo‘lardi.
Uni har yili to‘ldirish, rasmlarini yopishtirib chiqish kerak edi. Shu hujjatdan voz kechdik. Yoki o‘quvchilarni qabul qilishda “o‘quvchilar harakati” daftari bo‘lgan. Unga buyruqdan tashqari, keldi-ketdilar yozib borilgan.
Bundan ham voz kechildi. Raqamlashtirish hisobiga ta’lim jarayonini boshqarishni soddalashtirish, tizimda ochiqlikni ta’minlashga harakat qilyapmiz.”, - dedi vazirlik mas’uli.
Avvalroq ham Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi keyingi o‘quv yilidan boshlab maktab hujjatlari to‘liq elektron shaklda yuritilishini ma’lum qilgandi.
Endilikda, balolar tabeli, pedagogik kengash bayonnomalari, o‘quvchilar harakati daftari, shahodatnomalarni hisobga olish daftari va boshqa bir qancha hujjatlar elektron tartibga o‘tkaziladi.
Vazirlik mas’ulining aytishicha, 2027-yilgacha butun respublikada maktablarga qabullar to‘liq onlayn shaklga o‘tkaziladi. Bugungi kunda 43 ta tuman va shaharlardagi 1200 tadan ortiq maktablarda onlayn qabul amalga oshirilyapti.
Bu yil maktablarga 521 ming boladan 50 ming nafari onlayn shaklda qabul qilingan. Yangi o‘quv yili boshlanguncha mazkur ko‘rsatkichni 150 mingtagacha yetishi kutilmoqda.

16:44 / 22.07.2024 7.71k
Начальник управления Министерства школьного и дошкольного образования Эркин Муродов в беседе с корреспондентом Daryo рассказал о работе по цифровизации системы школьного образования.
По его словам, с нового учебного года ни один документ в школах не будет вестись в бумажной форме.
"В учебном процессе 3-4 года назад в школе велось более 10 документов. Я не говорю об учителях. Были педагогический совет и книга приказов. С нового учебного года ни один документ в школах не будет вестись в бумажном виде. В прошлом году на бумаге оставался один заполняемый документ - таблица оценок.
С этого года она также была переведена в электронную форму. Теперь более шести миллионов учащихся получают табели успеваемости в электронной форме в онлайн-дневном режиме. Ни школа, ни учитель не ведут документацию в бумажной форме. При этом обеспечивается, чтобы основное время учителя тратилось не на заполнение бумаги, а на качество, учебный процесс, урок.
Мы отказались от ненужных документов. Если какие-то документы заполнялись на бумаге, то после перехода на электронную систему они не были необходимы. Например, мы перевели сертификат в электронную систему. Раньше у нас была книга для регистрации аттестатов.
Ее надо было каждый год заполнять, наклеивать картинки. Мы отказались от этого документа. Или при приеме учащихся была тетрадь "Движения учащихся." К нему, помимо приказа, приписывались приезды и уезды. От этого тоже отказались. Мы стараемся упростить управление образовательным процессом за счет цифровизации, обеспечить открытость в системе," - сказал чиновник министерства.
Ранее Министерство дошкольного и школьного образования сообщило, что начиная со следующего учебного года школьная документация будет вестись полностью в электронном виде.
Теперь табели бед, протоколы педагогического совета, книги движения учащихся, книги учета аттестатов и ряд других документов будут переведены в электронный режим.
По словам чиновника министерства, до 2027 года прием в школы по всей республике будет полностью переведен в онлайн-формате. Сегодня в более чем 1200 школах 43 районов и городов осуществляется онлайн-прием. В этом году из 521 тысячи детей 50 тысяч были приняты в школы в режиме онлайн. Ожидается, что к началу нового учебного года этот показатель достигнет 150 тысяч.