Ixtisoslashtirilgan maktab o‘qituvchisi o‘rindoshlik asosida boshqa maktabda ham ishlashi mumkinmi?
Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi tasarrufidagi maktabda matematika fani o‘qituvchisi bo‘lib ishlayman. Dekret ta’tili tugab, o‘z hisobimdan ta’til olgan vaqtda boshqa xususiy maktabda o‘rindoshlik asosida ishlasam bo‘ladimi? Bu asosiy ishimdan bo‘shashga sabab bo‘lmaydimi?
O‘rindoshlik asosida ishlash — xodim o‘zining asosiy ishidan tashqari alohida mehnat shartnomasi shartlari bo‘yicha asosiy ishidan bo‘sh vaqtida boshqa muntazam haq to‘lanadigan ishni bajarishidir.
Mehnat kodeksining 432-moddasiga ko‘ra o‘rindoshlik asosidagi ish xodim tomonidan o‘zining asosiy ish joyida (ichki o‘rindoshlik) yoki boshqa ish beruvchida (tashqi o‘rindoshlik) bajarilishi mumkin.
O‘rindoshlik asosida ishlash uchun o‘qituvchi asosiy ish joyidan o‘z hisobidan ta’tilga chiqishi shart emas. Ya’ni, asosiy ishdan bo‘sh vaqtda o‘rindoshlik asosida ishlash xodimning huquqi hisoblanadi.
Vazirlar Mahkamasining 2012-yil 18-oktyabrdagi 297-son qarori bilan tasdiqlangan nizomga ko‘ra o‘rindoshlik asosida ishlash uchun ish beruvchining, asosiy ish joyidan kasaba uyushmasi qo‘mitasining (xodimlarning boshqa vakillik organining) yoki boshqa organning roziligi talab qilinmaydi.
Shuningdek, xodimning asosiy ish joyidagi homiladorlik va tug‘ish ta’tili tugaganidan keyin, unga bolasi ikki yoshga to‘lguniga qadar beriladigan bolani parvarishlash ta’tili davrida ham boshqa bir maktabda o‘rindoshlik asosida ishlashiga cheklov yo‘q.
Faqat o‘rindoshlik asosida ishlashning davomiyligi xodimlarning mazkur toifasi uchun belgilangan ish vaqti normasining yarmidan ortiq bo‘lmasligi kerak.
Mehnat kodeksining 435-moddasiga ko‘ra o‘rindoshlik asosida ishlash to‘g‘risidagi mehnat shartnomalari, agar bu qonunchilikka zid bo‘lmasa, bir yoki bir nechta ish beruvchi bilan ham tuzilishi mumkin.
Xulosa o‘rnida aytadigan bo‘lsak, siz asosiy ishingizdan bo‘sh bo‘lgan vaqtingizda boshqa xususiy maktabda o‘rindoshlik asosida ishlashingiz mumkin.

Может ли учитель специализированной школы работать по совместительству в другой школе?
Работаю учителем математики в школе при Агентстве специализированных образовательных учреждений. Могу ли я работать по совместительству в другой частной школе, когда закончится декретный отпуск и я получу отпуск за свой счет? Разве это не причина для увольнения с основной работы?
Работа по совместительству - это выполнение работником, помимо основной работы, другой регулярно оплачиваемой работы в свободное от основной работы время по условиям отдельного трудового договора.
Согласно статье 432 Трудового кодекса работа по совместительству может выполняться работником по месту его основной работы (внутреннее совместительство) или у другого работодателя (внешнее совместительство).
Для работы по совместительству преподаватель не обязан выходить в отпуск с основного места работы за свой счет. То есть работа по совместительству в свободное от основной работы время является правом работника.
Согласно Положению, утвержденному постановлением Кабинета Министров от 18 октября 2012 г. No 297, для работы по совместительству не требуется согласие работодателя, профсоюзного комитета (иного представительного органа работников) или иного органа по основному месту работы.
Также нет ограничения на работу по совместительству в другой школе в период отпуска по уходу за ребенком, предоставляемого работнику до достижения им двухлетнего возраста после окончания отпуска по беременности и родам по основному месту работы.
Продолжительность работы только по совместительству не должна превышать половины нормы рабочего времени, установленной для данной категории работников.
Согласно статье 435 Трудового кодекса, трудовые договоры о работе по совместительству могут заключаться также с одним или несколькими работодателями, если это не противоречит законодательству.
В заключение можно сказать, что в свободное от основной работы время вы можете работать по совместительству в другой частной школе.