O‘qituvchilarga inson omilisiz ustama tayinlash tizimini yo‘lga qo‘yish lozim
Lekin juda ko‘p hollarda pedagog xodimlarga ustama tayinlash jarayonida noxolis yondashuvlar, ularning faoliyatini xolisona baholamaslik, ba’zi hollarda esa ayrim tekshiruvchilar tomonidan Ishchi guruh chiqargan qarorga aralashib, ustamalar noto‘g‘ri tayinlanganligi uchun o‘qituvchilarga (qonunchilikka zid bo‘lsa-da) jarima qo‘llash hollari kuzatiladi.
To‘g‘ri, Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan pedagog, psixolog va kutubxona xodimlarining faoliyatini baholash mezonlari tasdiqlangan.
Lekin bu moliyaviy masala bo‘lganligi uchun ham ta’lim muassasalarida tuzilgan Ishchi guruhlar javobgarlikdan qo‘rqib, pedagoglarning faoliyatini xolis baholay olmasligi mumkin.
"Tanaffus" podkastning ustamalar mavzusiga bag‘ishlangan sonida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mas’ul xodimi aytganidek, yetarlicha yutuqlari mavjud bo‘lsa-da, yillar davomida ustama olmagan o‘qituvchilar juda kop topiladi.
Shu sababli, o‘qituvchilarga inson omilisiz ustama tayinlash tizimiga bosqichma-bosqich o‘tilishi lozim. Buning uchun esa "Pedagogning elektron portfoliosi" tizimi yolga qoyilishi lozim.
Xabaringiz bo‘lsa, Prezidentning 2023-yil 26-maydagi PF-79-sonli farmonida 2024-yil 1-yanvardan boshlab pedagog kadrlarning elektron portfoliosi shakllantirib borilishi va unga o‘qituvchilarning malaka darajasi, kasbiy rivojlanish natijalari hamda pedagogik faoliyati davomida erishgan yutuqlari kiritib borilishi belgilandi. Ammo elektron portfolio tizimi yo‘lga qo‘yilgani haqida hali eshitmadik.
Biningcha, pedagog kadrlarning elektron portfoliosini yaratib, bu tizimdan yanada samarali foydalanishimiz mumkin. Ya’ni, o‘qituvchining elektron portfoliosidagi yutuqlariga qarab, hech qanday inson omilisiz nafaqat o‘qituvchiga ustama tayinlash, balki ularni tarmoq va davlat mukofotlariga ham tavsiya etish tizimini yo‘lga qo‘yish mumkin.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mana shunday platformani yaratib, pedagog xodimlar faoliyatini baholash mezonlarini ana shu platformaga joylashtirsa, kim, qachon va aynan qaysi mehnati yoki yutugi uchun rag‘batlantirilgani ham barchaga shaffof tarzda ko‘rinib turgan bo‘lardi.
To‘g‘ri, bu tizimni yo‘lga qo‘yish oson bo‘lmaydi, lekin sekin asta, bosqichma-bosqich amalga oshirsa bo‘ladigan ish. Shuni ham alohida ta’kidlab o‘tishimiz joizki, xalqtaliminfo.uz tahririyatida "Pedagogning elektron portfoliosi" loyihasini ishlab chiqib, vazirlikka taqdim etish imkoniyati mavjud.
Agar bu loyihani vazirlik moliyalashtirishga ko‘maklashsa, tahririyat jamoasi bajonidil loyiha ustida ishlashi mumkin.

Необходимо наладить систему назначения надбавок учителям без человеческого фактора
Как известно, ежегодно до 1 июля педагогическим работникам образовательного учреждения назначаются надбавки до 40 процентов (руководителю медицинского объединения - 10 процентов) за счет фонда директора.
Однако очень часто в процессе назначения надбавок педагогическим работникам наблюдаются случаи необъективного подхода, необъективной оценки их деятельности, а в некоторых случаях некоторые проверяющие вмешиваются в решение рабочей группы и применяют штрафы (хотя и противоречащие законодательству) к учителям за неправильное назначение надбавок.
Правда, постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года No 823 утверждены критерии оценки деятельности педагогов, психологов и работников библиотек.
Но поскольку это финансовый вопрос, рабочие группы, созданные в образовательных учреждениях, могут бояться ответственности и не могут объективно оценить деятельность педагогов.
В выпуске подкаста "Перерыв," посвященном теме надбавок, есть учителя, которые, как сказал ответственный сотрудник Министерства дошкольного и школьного образования, хотя и добились достаточного прогресса, но не получали надбавки в течение многих лет.
Поэтому необходимо поэтапно перейти к системе назначения надбавок учителям без человеческого фактора. Для этого необходимо создать электронный портфолио педагогов.
Как известно, в Указе Президента NoУП-79 с 1 января 2024 года будет формироваться "электронный портфолио" педагогических кадров, в который будут включаться уровень квалификации учителей, результаты профессионального развития и достижения в ходе педагогической деятельности. Но о запуске системы электронного портфолио мы еще не слышали.
По нашему мнению, мы можем более эффективно использовать эту систему, создав "электронный портфолио" педагогических кадров. То есть, исходя из достижений учителя в "электронном портфолио," без каких-либо человеческих факторов можно не только назначить учителю надбавку, но и наладить систему рекомендации их к отраслевым и государственным наградам.
Если бы Министерство дошкольного и школьного образования создало такую платформу и разместило на ней критерии оценки деятельности педагогических работников, всем было бы ясно, кто за какой труд поощряется.
Конечно, наладить эту систему будет не так-то просто, но сделать это можно. Следует также отметить, что в редакции xalqtaliminfo.uz есть возможность разработать и представить в министерство проект "Электронный портфолио педагога."
Если министерство поможет финансировать этот проект, редакционная команда с радостью может работать над проектом.