00:17 / 28.06.2024 5.31k
Hozir mehnat ta’tilidamiz. Ta’tilda bo‘lishimizga qaramay, maktab direktori MMTBning topshirig‘I bilan har kuni bizga qo‘shimcha ishlar yuklayapti. Maktabdagi yozgi oromgohga kelib o‘quvchilarga to‘garak o‘tishimiz kerak ekan.
Xullas, mehnat ta’tilida bo‘lishimizga qaramay, ishga chaqirtirib olishyapti. Ishga bormaymiz desak chora ko‘ramiz deyishyapti. Buning uchun oylik ham to‘lashmayapti. Bu qonunan to‘g‘rimi?
Mehnat ta’tili xodimga hordiq uchun beriladi. Ta’tilni xodim istagancha rejalashtiradi. Mehnat ta’tilida bo‘lgan xodimni qo‘shimcha ishlarga jalb qilish mumkin emas.
Shuningdek, mehnat ta’tilida bo‘lgan xodimga jazo chorasi qo‘llash ham mumkin emas. Aksincha, bu vaziyatda hududiy MMTB mas’ullari va maktab direktorining o‘zi mehnat qonunchiligiga zid ravishda harakat qilmoqda.
Maktab ma’muriyati o‘qituvchini ishlatishga o‘ta ehtiyoj sezgan taqdirda, buyruq orqali mehnat ta’tilidan chaqirib olib, xodimga ish haqi to‘lashni davom ettirishi lozim. Ammo bu ham faqat pedagogning roziligi bilangina amalga oshiriladi.
Chunki Mehnat kodeksining 232-moddasiga ko‘ra, har yilgi mehnat ta’tilidan chaqirib olishga ta’tilning istalgan vaqtida faqat xodimning roziligi bilan yo‘l qo‘yiladi.
Roziliksiz chaqirib olish esa Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 49-moddasiga ko‘ra, bazaviy hisoblash miqdorining 5 baravaridan 10 baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Mehnat ta’tilida bo‘lgan o‘qituvchiga to‘garak o‘tmaganligi uchun intizomiy jazo chorasi qo‘llash mumkinmi?
Xodimning roziligiga binoan hal qilinadigan holatlar, ya’ni ish beruvchining xodimni mehnat ta’tilidan chaqirib olishi yoki ta’tilni boshqa muddatga o‘tkazishi, ish vaqtidan tashqari ishlarni bajarishi haqidagi talabini bajarishdan bosh tortishi mehnat majburiyatlarini buzishlik deb hisoblanmaydi va intizomiy jazo qo‘llanishi uchun asos bo‘lmaydi.
Xulosa qilib aytganda, ta’tilda bo‘lgan pedagog xodimlarni to‘garak o‘tishga majbur qilish noqonuniy xatti-harakat hisoblanadi. Aksincha, bu vaziyatda ish beruvchining o‘zi noqonuniy xatti-harakat qilmoqda.

Сейчас мы в трудовом отпуске. Несмотря на то, что мы находимся в отпуске, директор школы по поручению НТМО ежедневно нагружает нас дополнительными работами. Мы должны были прийти в летний лагерь школы и пройти кружок для учащихся.
Словом, несмотря на то, что мы в трудовом отпуске, нас вызывают на работу. Говорят, что мы примем меры, если не поедем на работу. За это не платят зарплату. Законно ли это?
Трудовой отпуск предоставляется работнику для отдыха. Отпуск планирует сотрудник по своему усмотрению. Работника, находящегося в трудовом отпуске, нельзя привлекать к дополнительным работам.
Также нельзя применять меры наказания к работнику, находящемуся в трудовом отпуске. Наоборот, в этой ситуации ответственные работники территориальных НТМО и сам директор школы действуют вопреки трудовому законодательству.
Администрация школы, в случае крайней необходимости в использовании учителя, должна отзывать его из трудового отпуска приказом и продолжить выплату заработной платы работнику. Но и это делается только с согласия педагога.
Потому что, согласно статье 232 Трудового кодекса, отзыв из ежегодного трудового отпуска допускается в любое время отпуска только с согласия работника.
Согласно статье 49 Кодекса об административной ответственности, отзыв без согласия влечет наложение штрафа от 5 до 10 базовых расчетных величин.
Можно ли применить дисциплинарное взыскание к учителю, находящемуся в трудовом отпуске, за отсутствие кружка?
Не являются нарушением трудовых обязанностей и не являются основанием для применения дисциплинарного взыскания обстоятельства, разрешаемые по согласию работника, то есть отказ работодателя от выполнения требования работника об отзыве работника из трудового отпуска или переносе отпуска на другой срок, выполнении сверхурочных работ.
Таким образом, принуждение педагогических работников, находящихся в отпуске, к прохождению кружка является незаконным действием. Наоборот, в данной ситуации сам работодатель совершает противоправное действие.
O‘zbekiston jamoalari NASA tomonidan o‘tkazilgan xakatonda qanday ishtirok etdi?
09:24 / 30.10.2024
Можно ли открыть платный клуб в спортзале школы?
Возможно увеличение платных спортивных секций на спортивных объектах образовательных учреждений.
14:00 / 05.03.2024
В школах откроют клубы «Честности»
В рамках «классных часов» организуются пропагандистские мероприятия на тему «Ценности честности».
18:50 / 22.02.2024
Правильно ли просить у учителя бумажный годовой календарно-предметный план?
Категорически запрещается запрашивать отчеты и дополнительную информацию по другим педагогическим задачам учителей, кроме организации уроков и кружковой деятельности и ведения классного журнала.