Menejerlik sertifikati sabab yaxshi direktorlarni ham boy berib qo‘ymayapmizmi?
Menejerlik o‘quv kurslariga start berilganiga ham 5 oy bo‘ldi. Maktab direktorlariga menejerlik sertifikati talabi qo‘yilgani to‘g‘ri amaliyotdir, ammo biz masalaning ayrim jihatlarini ham e’tiborga olgan holda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga bir nechta takliflarni aytib o‘tishni lozim deb topdik.
Maktab direktori bo‘lish ham oson bo‘lmay qoldi. Chunki, Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 25-dekabrdagi 681-son qaroriga ko‘ra endilikda maktab direktorlari menejerlik sertifikatiga ega bo‘lishi talab etilmoqda.
Joriy yil 1-fevraldan boshlab esa umumta’lim muassasalari direktori lavozimiga nomzodlarni tayyorlaydigan menejerlik o‘quv kurslariga start berilgan.
2024-yil 1-sentyabrdan boshlab menejerlik sertifikatiga ega umumiy o‘rta ta’lim muassasalari rahbar xodimlariga 5 yil muddat davomida lavozim maoshiga har oylik qo‘shimcha ustamalar beriladi.
Bunda maktab direktorlariga 50 foiz, direktor o‘rinbosarlariga esa 30 foiz ustama tayinlanadi. Albatta, mazkur tizimning ijobiy tomonlari talaygina, ammo bu borada tanganing ikkinchi tomonini ham unutmasligimiz lozim.
Vazirlik salohiyatli direktorlaridan ham ayrilib qolishi mumkin
Belgilangan tartibga ko‘ra amaldagi direktorlar yoki direktorlikka nomzodlar Abdulla Avloniy nomidagi milliy-tadqiqot institutida joriy qilingan 1 oylik menejerlik o‘quv kurslarida o‘qishi hamda menejerlik sertifikatini olishi kerak bo‘ladi.
144 soatni tashkil etadigan mazkur o‘quv kurslarini muvaffaqiyatli tugatgan nomzodlar sertifikat berish bo‘yicha yakuniy sinovlarga qo‘yiladi. Bunda test sinovlari uchun 50 ball, keys topshiriqlari uchun 10 ball va amaliy topshiriqlar uchun 40 ball (jami 100 ball) berilmoqda.
Yakuniy sinovlarda 70 ball va undan yuqori natija ko‘rsatgan nomzodlar yakuniy sinovni muvaffaqiyatli topshirgan hisoblanadi va ularga sertifikat beriladi. Belgilangan ballni to‘play olmagan nomzodlar bir yil ichida navbatdagi bitta yakuniy sinovlarda to‘lov undirilmagan holda ishtirok etish huquqiga ega bo‘ladi.
Ikkinchi marta ham yakuniy sinovlarda belgilangan ballni to‘play olmagan nomzodlar qayta o‘quv kursida o‘qiganidan so‘ng yakuniy sinovlarda ishtirok etish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Amaldagi direktorlar esa yakuniy sinovlarda belgilangan ballni to‘play olmagan taqdirda o‘rnatilgan tartibda lavozimidan ozod etiladi. Ya’ni, direktorlarga faqat bir marta imkoniyat beriladi xolos. Hamma gap mana shunda.
Masalan, hozirda maktabni yaxshi boshqarib kelayotgan maktab direktori qandaydir omillar sabab yoki shunchaki omadi kelmay qolib, yakuniy sinovdan o‘tolmay qolsa, uning shuncha yillik karyerasi nolga teng bo‘ladi va u sharmandalarcha ishdan bo‘shatiladi.
Atigi bir oyni tashkil qiladigan o‘quv kursi, 25 ta test va keyslar, ayniqsa inson omili bilan bog‘liq bo‘lgan amaliy topshiriqlar orqali eng salohiyatli direktorlarni elakdan o‘tkazib yuborish biroz adolat prinsiplariga to‘g‘ri kelmaydigandek ko‘rinmoqda.
Masalan, bir maktab direktori bor, (u qaysi maktab direktorligi haqida bizda ma’lumotlar mavjud) u ota-ona va jamoatchilik hamda maktab kuzatuv kengashi bilan ham juda yaxshi ishlaydi, mahalliy hokimlik tomoshabin bo‘lib turgan vaqtlarda ham u davlat byudjetidan bir tiyin sarf qilmay maktab obodonchiligi uchun juda katta hissa qo‘sholgan.
U rahbarlik qilayotgan maktabdagi ta’lim sifati ham, o‘quvchilarning oliy ta’limga kirish ko‘rsatgichi ham yaxshi. Lekin u Vazirlar Mahkamasining 175-sonli qarori, yoki 823-sonli qarorini bandma-band bilmasligi mumkin. Lekin qonunchilikni varaqlab, amaliyotda qo‘llay oladi…
Yana bir maktab direktori borki, har yili maktabning byudjetdan tashqari hisobiga juda katta miqdorda pul tushiradi. Lekin bu direktor ham g‘irt amaliyotchi, nazariyani yaxshi bilmaydi. Katta ehtimol bilan u ham test yecholmaydi.
Biz esa mana shunday ayrim salohiyatli direktorlarni menejerlik kursidagi birgina yakuniy sinov orqali bahridan kechib qo‘ymoqdamiz.
Xo‘sh, salohiyatli direktorlarni tizimda ushlab qolish uchun qanday yechim mavjud?
Bizningcha, 4 ta odam o‘tirib olib, katta tajribaga ega bo‘lgan direktorlarning butunboshli faoliyatini u tayyorlab kelgan 10 varaqli taqdimotga qarab baholash xolislik prinsiplariga umuman mos emas. Shu sababli, quyidagi takliflarni ilgari surmoqchimiz:
1-taklif: Menejerlik sertifikatining muqobil shakllarini joriy etish
Ya’ni, direktorlar faoliyatini baholash uchun maxsus reyting ko‘rsatgichini joriy etib, mazkur reyting ko‘rsatgichlariga qarab direktorlarga qo‘shimcha ball berish tizimini yo‘lga qo‘yish lozim.
Masalan, u rahbarlik qilayotgan maktabdagi ta’lim sifati ko‘rsatgichi uchun 10 ballgacha, bitiruvchilarning oliy ta’limga kirish ko‘rsatgichi uchun yana 10 ballgacha, ota-ona va jamoatchilik bilan ishlash natijadorligi, byudjetdan tashqari topayotgan mablag‘lari, ta’lim muassasasidagi pedagoglarning salohiyat darajasi, muassasadagi ijtimoiy-ma’naviy muhit ahvoli va yana shunga o‘xshash bir qancha ko‘rsatgichlar uchun ma’lum bir miqdorda ball berish orqali eng salohiyatli direktorlarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri menejerlik sertifikatini berish tizimini yo‘lga qo‘yish mumkin.
Mayli, direktorlar menejerlik o‘quv kursida majburiy tartibda o‘qib malakasini ham oshirsin, ammo yuqori ko‘rsatgichni qayd etgan direktorlarni yakuniy sinovlarga jalb etmay ularga menejerlik sertifikatini berish lozim.
Bunda menejerlik sertifikatining muqobil shakli uchun kamroq ball to‘plagan maktab direktorlari yakuniy imtihonlarga jalb qilinib, yetmay qolgan ballni testda to‘plash imkoni bo‘lsin.
Ana shundagina biz direktorlarni “quruq nazariya” bilan emas, haqiqiy amaliyotda erishgan yutuqlariga qarab to‘g‘ri baholay olgan bo‘lamiz.
2-taklif: Menejerlik sertifikatining ma’lum bir darajalari bo‘lishi lozim
Hozirgi kunda menejerlik sertifikatining faqat birgina turi mavjud. Ya’ni, 70 va undan yuqori ball yig‘sangiz sertifikat olasiz, kam ball yig‘sangiz ololmaysiz.
Bizningcha, amaldagi boshqa sertifikatlar kabi menejerlik sertifikatlarining ham ma’lum bir darajalari bo‘lishi lozim.
Ya’ni, menejerlik sertifikatlariga direktor hamda direktorlikka nomzodlar yiqqan baliga qarab, A+, A, B, B+ C, C+ kabi darajalari bo‘lishi lozim.
Bunda:
• A+ darajadagi sertifikatni olgan direktorlarga – lavozimini saqlab qolish hamda 50 foizlik ustama;
• A darajadagi sertifikatni olgan direktorlarga lavozimini saqlab qolish hamda 30 foizlik ustama;
• B+ darajadagi sertifikatni olgan direktorlarga lavozimini saqlab qolish hamda 10 foizlik ustama;
• B darajadagi sertifikatni olgan direktorlarga lavozimini saqlab qolish hamda mazkur darajadagi sertifikat uchun hech qanday ustama tayinlamaslik;
• C+ darajadagi sertifikatni olgan direktorlarga bir yil ichida navbatdagi bitta yakuniy sinovlarda ishtirok etish huquqini berish;
• C darajadagi sertifikatni olgan direktorlarni o‘rnatilgan tartibda lavozimidan ozod etish.
Balki, bizning yuqoridagi takliflarimiz noo‘rindir. Lekin bir narsa aniqki, kerak bo‘lsa o‘zimiz ham ta’lim tizimiga oid qonunchilik hujjatlar ko‘pligidan esankirayotgan bir vaqtda, yakuniy imtihonda maktab direktorlariga berilayotgan test savolliklarini vazirlikning mas’ul xodimlarining o‘zi ham vaqti kelsa yecholmay qolishi hech gap emas. Ya’ni, hozirgi tizim orqali direktorlarga xolis baho berolmaymiz.
O‘ylaymizki, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bizning bu takliflarni albatta o‘ylab ko‘radi va Vazirlar Mahkamasiga tegishli takliflarni kiritadi.
Yangi tartib joriy qilingunga qadar esa amaldagi direktorlar uchun menejerlik kurslarini vaqtincha to‘xtatib turish ham maqsadga muvofiq deb hisoblaymiz.

Do well-date of good directors for the manager's lesson?
It has been 5 months since managing training courses were started. It is a valid practice that the school principal requires a manager certificate, but we have also found it necessary to address several proposals to the Ministry of Preschool and the Ministry of School Education, including some aspects of the issue.
It was also not easy to be the school principal. Because by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 681 of December 25, 2023, the school principals are now required to have a certificate of managers.
From February 1 this year, a manager-training cours for candidates for the Director of General Education Institutions.
The number of employees of general educational institutions with a managerial certificate from September 1, the manager will be given additional premiums to the monthly salary for 5 years.
At the same time, the principles of school are appointed by 50% and 30 percent to the directors deputies. Of course, the positive aspects of this system should not forget the other side of this system, but the other part of this issue.
The Ministry can deport from potential director
According to the established procedure, candidates will be required to study at the 1-month manager's training courses in the National Research Institute named after Abdulla Avloni and receive a managerial certificate.
Candidates who successfully complete these courses of these 144 hours will be put to final certification. In this case, 50 points for tests, 10 points for case assignments and 40 points for practical assignments (total 100 points).
Candidates who show 70 points and higher in final tests are considered to be considered a successful test and a certificate is provided. Candidates who have not been able to collect the specified score will have the right to participate in the next one final tests within one year.
Candidates who have not been able to collect the score in the final tests also will be able to participate in the final tests after reading their re-training course.
Current directors will be dismissed in the prescribed manner if they cannot gather the score in the final tests. That is, the directors will only be given the opportunity. That's what is the matter.
For example, if the school principal, the school principal, who is currently working on the school, does not come from the final test, and it is zero, and it is disgraced.
Suprice of the most potential directories through the practical conduct of 25 tests and cases, especially through practical tasks associated with the human factor, is forming the principles of justice, which is only 25 tests and case, especially through practical tasks associated with the human fact.
For example, we have a school principal, (we have information about which school principal is also works very well, and at a time when the local government is once a spectator, it is a penny from the state budget. Without spending, it was made a great contribution to the school landlord.
It is also good to both the quality of education in the school that leads and the introduction to higher education is also good. But he may not know the decision of the Cabinet of Ministers No. 175, or the decision No. 823 employed busy. But can browsing legislation and apply in practice ...
There is another school principal that annually leaves an additional $ 1.5 billion to the outside of the school. But this director also does not know theory, theory, well. In great probability, he cannot take a test either.
We are experiencing some Similar Supportal Directors through the final test of the manager's management.
So what solution is available to keep potential directors in the system?
We think that 4 people sit and assess the solar for 10 sheets that he, who have gained great experience, is not suitable for the principal principal principal. Therefore, we want to promote the following suggestions:
Offer 1: Introduction of alternative forms of managerial certificate
That is, it is necessary to introduce a special rating indicator to evaluate the activities of directors and establish the additional score of additional points depending on these rating indicators.
For example, for another 10 points for the quality of graduates led by graduates, the result of another 10 - parents and public working with workers, graduate of graduates, extra-budgetary funds, education Providing the capacity rate of teachers in the institution, the state and spiritual environment in the institution and the best managerial certificate to the most potential directors by giving a certain amount of points for a certain amount of similar indications The system can be set up.
May the director also increase the skills of the manager's training course, but the directors recorded by the high pointer should not attract the final tests to the final certificate.
School principals that score less for the alternative form of the managerial certificate can be involved in the final exams and can collect the shortest score.
Only then can we correctly assess directors based on "dry theory", based on the achievements of real practice.
Offer 2: A managerial certificate must have certain levels
There is currently one type of manager certificate. That is, you will receive a certificate, you will receive a certificate, you can't collect less points.
In our opinion, manager's certificates such as current certificates should also be certain levels.
That is, the management certificates should be as director and directors to the principal, A +, B, B + C, C +, depending on the score.
In this case:
- Certification of certificates a + - the maintenance of the position and 50 percent over the premium;
- Preservation of the certificate of a degree of a degree and the premium of 30%;
- Preservation of the position to the B + certificate and the above-10 percent;
- Preservation of the certificate B level and not to appoint any worker for the certificate of this level;
- Provide the directors obtained by the certificate of C + within one year to participate in the next one final tests;
- Dismissal of directors obtained by certificate C in the prescribed manner.
Maybe our above suggestions are inappropriate. One thing is clear that at the same time in connection with the abundance of the legislative documentation on the education system, as necessary, the test questions will be unresolved in the final exam. . That is, we will not be objective to directors directly through the current system.
We think that the Ministry of Preschool and School Education will definitely consider these proposals and make proposals on the Cabinet of Ministers. Until the introduction of a new procedure, it is advisable to temporarily suspend managing courses for current directors.
Comments 6
From tomorrow, registration for directorship candidates who want to study in management training courses will begin.
Registration for candidates who want to study in management training courses will start tomorrow, January 16.
20:42 / 15.01.2024
Now the directors who did not receive a certificate after studying in the management course will be given another opportunity
Changes to current procedure
11:38 / 30.08.2024
From 2025, kindergarten directors will also be issued a certificate of management, and a 30% bonus will be introduced from September