O‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchiga ustama berib bo‘lmaydimi?
Boshlang‘ich sinf o‘qituvchisiman. O‘rta maxsus ma’lumotliman. Ustama uchun hujjat topshiraman desam “zavuchimiz” o‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchiga ustama tayinlay olmaymiz deb aytdi. Shu to‘g‘rimi?
Pedagog xodimlarga ustama tayinlash Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlarini rag‘batlantirishning direktor jamg‘armasini tashkil etish va uning mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risida”gi Nizom bilan tartibga solinadi.
Ushbu nizomning 24-bandiga ko‘ra umumta’lim muassasasidagi pedagog xodimlar oliy yoki o‘rta maxsus ma’lumotga ega ekanligidan qat’i nazar, belgilangan baholash mezonlari asosida baholanadi va ko‘rsatkichlariga ko‘ra Ishchi guruh qarori asosida bazaviy tarif stavkasiga har oylik ustama belgilanadi.
Ya’ni, o‘qituvchining oliy yoki o‘rta maxsus ma’lumotli bo‘lishi unga ustama tayinlashda hech qanday rol o‘ynamaydi. Asosiysi pedagog xodim nizomda belgilangan baholash mezonlari talablariga javob bersa kifoya.
Xulosa o‘rnida aytadigan bo‘lsak, o‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosarining talabi qonunchilikka zid.

Нельзя ли выдать премию учителю со средним специальным образованием?
Я учитель начальных классов. Имею среднее специальное образование. Когда я сказал, что подам документ на степень магистра, "наш гость" сказал, что мы не можем назначить магистратуру преподавателю со средним специальным образованием. Это правильно?
Назначение премирования педагогическим работникам, утвержденное постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года № 823 «Порядок организации директорского фонда поощрения образцовых работников общеобразовательных учреждений и использования его средств на "регулируется Положением.
Согласно пункту 24 настоящего положения педагогические кадры в общеобразовательном учреждении независимо от того, имеют ли они высшее или среднее специальное образование, оцениваются на основании установленных критериев оценки и по их показателям на основании решения Рабочей группы. , определяется ежемесячная надбавка к каждой базовой тарифной ставке.
То есть наличие у преподавателя высшего или среднего специального образования не играет никакой роли при назначении ему премии. Главное, чтобы педагогический работник соответствовал требованиям критериев оценки, определенных в уставе.
В заключение отметим, что требование заместителя директора по воспитательной работе противоречит закону.