“Ma’naviyatchilar” uchun seminarlar davom etyapti
Seminar doirasida direktor o‘rinbosarlari, psixolog va sinf rahbarlari uchun ta’lim muassasalarida tarbiyaviy ishlarni olib borishlarida xizmat qiluvchi uslubiy qo‘llanmalar ham tarqatilmoqda.
Xabaringiz bor, 26-28-aprel kunlari Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari uchun “Umumta’lim maktablarida tarbiyaviy ishlar samaradorligini oshirish, tizimli muammolar va ularni bartaraf etish, istiqboldagi rejalar” mavzusida o‘quv-seminari tashkil etilgandi.
Seminar kaskad usulida ikki bosqichda o‘tkazilib, unda barcha umumta’lim maktablaridagi ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari qamrab olib, o‘quvchilar tarbiyasi va odob-axloqi hamda davomatini yaxshilash bo‘yicha mas’ullarning malakasini oshirish reja qilingan.
Ayni vaqtda bu kabi seminarlar respublikaning boshqa hududlrida ham tashkil qilinmoqda.
Jumladan, Sirdaryo viloyatida boʻlib oʻtgan tadbirda Maktabgacha va maktab taʼlimi vaziri oʻrinbosari Farhod Boqiyev, Respublika Maʼnaviyat va maʼrifat markazining viloyati boʻlimi vakillari, Guliston davlat universiteti professorlari ishtirok etdi.
Namangan shahrida oʻtkazilayotgan seminarning ikkinchi bosqichida Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi, Respublika Maʼnaviyat va maʼrifat markazi viloyat boʻlimi vakillari, hududdagi umumtaʼlim maktablari direktorlarining maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha oʻrinbosarlari qatnashdi.
Yaxshi tomoni direktor o‘rinbosarlari, psixolog va sinf rahbarlari uchun ta’lim muassasalarida tarbiyaviy ishlarni olib borishlarida xizmat qiluvchi uslubiy qo‘llanmalar ham tayyorlandi.
Unda maktabdagi tarbiyaviy ishlarga mas’ullar uchun “Sinf soatlari”ni o‘tkazish, maktablarda tadbirlarni tashkil etish, o‘quvchilar bilan individual ish olib borish tartibi bo‘yicha ishlanmalar va namunaviy ssenariylar o‘rin olgan.
Ma’lumot uchun, hozirgi kunda ta’lim muassasalarida 14 mingdan ortiq ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari, 13 mingdan ortiq psixologlar, 10 mingga yaqin chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani o‘qituvchilari hamda 240 mingdan ortiq sinf rahbarlari faoliyat olib bormoqda.

Семинары для заместителей директора продолжаются.
В рамках семинара также раздаются методические пособия для завучей, психологов и классных руководителей в образовательных учреждениях.
Как известно, 26-28 апреля Министерство дошкольного и школьного образования проведет семинар для заместителей директора по духовно-просветительской работе «Повышение эффективности воспитательной работы в общеобразовательных школах, системные проблемы и их устранение», организован обучающий семинар на тему «Планы на будущее».
Семинар проводился в два этапа по каскадному методу, в который были включены заместители директоров по духовно-воспитательной работе всех общеобразовательных школ, а также ответственные за повышение воспитания и нравственности и посещаемости занятий учащихся.
В то же время аналогичные семинары организуются и в других регионах республики.
В частности, в мероприятии, проведённом в Сырдарьинской области, приняли участие заместитель министра дошкольного и школьного образования Фарход Бокиев, представители областного отделения Республиканского центра духовности и просветительства, преподаватели Гулистанского государственного университета.
Представители Министерства дошкольного и школьного образования, областного филиала Республиканского центра духовности и просветительства, заместители директоров общеобразовательных школ области по духовно-просветительской работе приняли участие во втором этапе семинара, прошедшего в Намангане.
Положительным моментом является то, что подготовлены методические пособия для заместителей директора, психологов и классных руководителей в образовательных учреждениях.
Включает разработки и примерные сценарии для ответственных за воспитательную работу в школе по проведению «Классных часов», организации мероприятий в школах, проведения индивидуальной работы с учащимися.
Для справки, в настоящее время здесь работают более 14 000 заместителей директора по духовно-просветительской работе, более 13 000 психологов, около 10 000 педагогических работников и 240 более тысячи классных руководителей.