Attestatsiyadan qo‘rqmaslik kerak
Ma’lumki, 15-apreldan boshlab respublikamiz bo‘ylab pedagog kadrlar attestatsiyasining malaka (test) sinovlari boshlanadi. Bu jarayondan negadir juda ko‘pchilik qo‘rqadi. Ba’zan esa test sinoviga kelgan o‘qituvchilarga ayrim “auditoriya kuzatuvchilari” yaxshi munosabatda bo‘lishmaydi.
O‘qituvchilar test ishlash xonasiga kirishi bilan ularga xuddi huquqbuzarlardek muomala qilinishiga guvoh bo‘lasiz. “Tezroq o‘tiring”, “gaplashmang”, “atrofga alanglamang”, “joyingizni topolmaysizmi”, “yana bir marta sherigingizga qarasangiz chiqarib yuboramiz”, “qanaqa odamsiz o‘zi” kabi qo‘pol gaplarni eshitishga majbur bo‘lishadi o‘qituvchilar.
Bunga aslida o‘qituvchining o‘zi ham aybdor. Sababi ular o‘z huquq va majburiyatlarini yaxshi bilmaydi. Go‘yoki ortiqcha nimadir deyilsa, test sinovidan past natija oladigandek vahimaga tushishadi. Ammo bu xavotirlarning umuman keragi yo‘q. Shuning uchun qo‘rqmang! Siz pedagogsiz, siz ziyoli qatlamsiz, siz shu sohaning kelajagisiz. Sizga huquqbuzar yosh boladek munosabatda bo‘lishlariga yo‘l qo‘ymang. Hech kimga siringizni bermang.
Balki, test sinovidan biroz pastroq natija qayd etarsiz, ammo bu hammasi tugadi degani emas. Natijangiz yomon chiqdimi, demak yana o‘z ustingizda ko‘proq ishlashingiz kerak bo‘ladi xolos. Lekin nima bo‘lgan taqdirda ham sizga nisbatan hurmatsizlik qilishlariga yo‘l qo‘ymang. Bilimingiz yetarli emasmi, buni mardlarcha tan olib qo‘yavering. Ammo qaddingizni hech qachon bukmang! O‘qituvchining hurmatini to‘kilishiga, shu ham o‘qituvchimi deyishlariga yo‘l qo‘ymang.
Attestatsiyaga qattiq tayyorgarlik ko‘ring. Sinov xonasiga qaddingizni g‘oz tutib kiring, toki sizga ehtiyotkorlik bilan, xushmuomalalik bilan gapirishga majbur bo‘lishsin. Kim sizning nafsoniyatingizga tegsa, qo‘pol gapirsa, hurmatsizlik qilsa ta’sirchan javobingiz bilan kim ekanligingizni bildirib qo‘ying. Attestatsiya test jarayonida sizga nisbatan hurmatsizlik qilinmasligini xohlasangiz, sinov o‘tkazilayotgan auditoriya talablarini hech qachon buzmang.
Unutmang, pedagog kadr quyidagi hollardagina malaka sinovlaridan chetlashtirilishi mumkin:
• sinov o‘tkazilayotgan auditoriyaga har qanday adabiyot, shpargalka yoki telekommunikatsiya va texnika vositalarini olib kirsa;
• sinov o‘tkazilayotgan vaqtda boshqa ishtirokchilar bilan muloqot qilsa;
• savollarni ko‘chirib olishga hamda sinov materiallarini auditoriyadan olib chiqishga harakat qilsa;
• sinov materiallarini boshqa talabgorlarga bersa, sinovni o‘tkazish jarayoniga xalaqit qilsa;
• sinov jarayoniga boshqa talabgorning o‘rniga kirganligi aniqlansa;
• sinovlar uchun ajratilgan vaqt tugagandan so‘ng sinov materiallarini topshirishdan bosh tortsa;
• sinovlar jarayonida videokuzatuvlar orqali talabgorning tartib va qoidalarga amal qilmaganligi aniqlansa.
Yuqoridagi qoidalarni buzmasangiz hech sizga hurmatsizlik qilolmaydi. Bilib qo‘ying, hech kimni o‘qituvchiga hurmatsizlik qilishga, test sinovi oldidan ularni asabiy holga keltirishga haqqi yo‘q. Shuning uchun xotirjam bo‘ling. Siz barchasini uddalaysiz. Barchangizga omad yor bo‘lsin!

Стоит ли бояться сертификации?
Известно, что с 15 апреля по всей нашей республике начнутся квалификационные (испытательные) испытания по аттестации педагогических кадров. Почему-то многие люди боятся этого процесса. Иногда некоторые «наблюдатели за аудиторией» плохо относятся к учителям, пришедшим на контрольную.
Как только учителя войдут в тестовую комнату, вы станете свидетелем того, как с ними обращаются как с преступниками. Их заставляют слышать грубые слова, такие как «садись быстрее», «не разговаривай», «не смотри по сторонам», «ты не можешь найти свое место», «если еще раз посмотришь на партнера». , мы тебя выгоним», «что ты за человек». На самом деле в этом виноват и сам учитель. Причина в том, что они не знают своих прав и обязанностей. Кажется, что если что-то сказать слишком много, они впадут в панику, как будто получат низкий результат на тесте. Но эти беспокойства совершенно напрасны.
Так что не бойтесь! Вы педагог, вы интеллигент, вы будущее этой области. Не позволяйте им обращаться с вами как с несовершеннолетним правонарушителем. Никому не сообщайте свою тайну. Возможно, вы набрали немного меньше баллов на тесте, но это не значит, что все кончено. Если у вас плохой результат, то вам просто нужно больше работать над собой. Но несмотря ни на что, не позволяйте им проявлять к вам неуважение.
Если вы знаете недостаточно, смело признайте это. Но никогда не сгибайте талию! Не позволяйте им неуважительно относиться к учителю и говорить, что он тоже учитель. Тщательно подготовьтесь к сертификации. Войдите в экзаменационную комнату с поднятым подбородком, чтобы с вами говорили внимательно и вежливо. Покажите, кто вы есть, впечатляющим ответом тому, кто задевает ваше эго, говорит грубо или не уважает вас. Если вы не хотите, чтобы вас не уважали в процессе сертификационного тестирования, никогда не нарушайте требования тестируемой аудитории.
Не забывайте, что ППС могут быть отстранены от квалификационных испытаний только в следующих случаях:
- приносит в аудиторию, где проводится тест, любую литературу, электронные таблицы или телекоммуникационное и техническое оборудование;
- общается с другими участниками во время теста;
- пытается копировать вопросы и вынимать из аудитории тестовые материалы;
- передает тестовые материалы другим заявителям, вмешивается в процесс тестирования;
- если будет установлено, что вместо другого претендента на тестирование поступил другой претендент;
- если он откажется сдать тестовые материалы после окончания времени, отведенного на тестирование;
- если будет установлено, что заявитель не соблюдал процедуры и правила посредством видеонаблюдения во время испытаний.
Пока вы не нарушаете вышеуказанные правила, он не будет давать вам чрезмерных указаний. Знайте, что никто не имеет права неуважительно относиться к учителю, заставлять его нервничать перед контрольной. Так что будьте спокойны. Вы можете сделать все это. Желаю вам всем удачи!