10:00 / 06.03.2024 6.89k
Birinchi usul: Mehnat kodeksining 13-moddasiga ko‘ra, mehnat haqidagi boshqa huquqiy hujjatlarda xodimlar uchun mehnat to‘g‘risidagi qonunchilikda belgilanganiga nisbatan qo‘shimcha huquqlar va kafolatlar nazarda tutilishi mumkin. Mehnat haqidagi boshqa huquqiy hujjatlarga nimalar kiradi?
Mehnat kodeksining 12-moddasiga ko‘ra, mehnat haqidagi boshqa huquqiy hujjatlar quyidagilardan iborat:
jamoa kelishuvlari;
jamoa shartnomalari;
ish beruvchi tomonidan kasaba uyushmasi qoʼmitasi bilan kelishuvga ko‘ra qabul qilinadigan ichki hujjatlar;
ichki hujjatlar, shu jumladan ish beruvchi o‘z vakolatlari doirasida yakka o‘zi qabul qiladigan yakka tartibdagi huquqiy hujjatlar.
Demak, mehnat haqidagi boshqa huquqiy hujjatlarda Ramazon oyida xodimlar uchun alohida kafolatlar nazarda tutilishi mumkin.
Agar tashkilotning jamoa kelishuvlarida yoxud jamoa shartnomasida Ramazon oyi uchun alohida kafolatlar nazarda tutilmagan bo‘lsachi?
Eʼtibor bering, mehnat haqidagi boshqa huquqiy hujjatlar jumlasiga, ish beruvchi o‘z vakolatlari doirasida yakka o‘zi qabul qiladigan yakka tartibdagi huquqiy hujjatlar ham kiritilmoqda.
Ya’ni jamoa kelishuvlarida yoxud jamoa shartnomasida ramazon oyida xodimlar uchun kafolatlar nazarda tutilmagan bo‘lsada, ish beruvchi o‘z vakolatlari doirasida yakka o‘zi qabul qiladigan yakka tartibdagi huquqiy hujjatlarda (buyruqlar, farmoyishlar, qarorlar) ham alohida kafolatlarni nazarda tutilishi mumkin.
Chunki yuqorida tahlil qilib o‘tganimizdek, ish beruvchi o‘z vakolatlari doirasida yakka o‘zi qabul qiladigan yakka tartibdagi huquqiy hujjatlar ham mehnat haqidagi boshqa huquqiy hujjatlar jumlasiga kiradi.
Ikkinchi usul: Mehnat kodeksining 204-moddasiga ko‘ra, ish kuni (smena) davomida xodimga dam olish va ovqatlanish uchun davomiyligi ko‘pi bilan 2 soat va kamida 30 daqiqa bo‘lgan, ish vaqtiga kiritilmaydigan tanaffus berilishi kerak. Ichki mehnat tartibi qoidalarida yoki mehnat shartnomasida, agar xodim uchun belgilangan kunlik ishning (smenaning) davomiyligi to‘rt soatdan oshmasa, unga mazkur tanaffus berilmasligi nazarda tutilishi mumkin.
Dam olish va ovqatlanish uchun tanaffus berish vaqti va uning aniq davomiyligi ichki mehnat tartibi qoidalarida yoki xodim va ish beruvchi o‘rtasidagi kelishuvga ko‘ra belgilanadi.
Demak, Ramazon oyida ro‘zador xodimlar uchun biz amaliyotda ko‘nikib qolganimiz dam olish va ovqatlanish uchun 1 soatlik tanaffus o‘rniga ularga dam olishi uchun 30 daqiqa berilsa, shunda ro‘zador xodimlar 30 minut vaqtliroq ketishlari mumkin bo‘ladi.
Uchinchi usul: Ramazon oyida xodimga to‘liqsiz ish vaqti belgilanishi ham mumkin. Bu Mehnat kodeksining 186-moddasida nazarda tutilgan.
To‘rtinchi usul: Ta’tildan foydalanishning jadvalda belgilangan vaqtidan oldin ham ta’til berish mumkin. Bu Mehnat kodeksining 228-moddasida nazarda tutilgan.

10:00 / 06.03.2024 6.94k
Greetings, may the coming month of Ramadan be blessed to all of you. I am the head of the organization. What relief can I give to our employees so that they can legally leave work early during Ramadan?
In order to provide relief to employees during Ramadan, we offer the following methods:
The first method: according to Article 13 of the Labor Code, other legal documents on labor may provide for additional rights and guarantees for employees compared to those established in the labor legislation.
What are other legal documents about labor?
According to Article 12 of the Labor Code, other legal documents on labor include:
collective agreements;
internal documents adopted by the employer in accordance with the agreement with the trade union committee;
internal documents, including individual legal documents that the employer adopts on his own within the scope of his authority.
Therefore, other legal documents on labor may provide for special guarantees for employees during Ramadan.
What if the organization's collective agreement or collective agreement does not provide special guarantees for the month of Ramadan?
Please note that the list of other legal documents on labor includes individual legal documents that the employer adopts on his own within the framework of his powers.
That is, although collective agreements or collective agreements do not provide for guarantees for employees during the month of Ramadan, individual legal documents (orders, orders, decisions) adopted by the employer within the framework of his powers may provide for separate guarantees.
Because, as we have analyzed above, individual legal documents that the employer adopts on his own within the framework of his powers are included in the list of other legal documents about labor.
The second method: according to Article 204 of the Labor Code, during the working day (shift), the employee must be given a break for rest and food, the duration of which is at most 2 hours and at least 30 minutes, and which is not included in the working time. In the rules of the internal labor procedure or in the labor contract, if the duration of the daily work (shift) set for the employee does not exceed four hours, it may be stipulated that he will not be given this break.
The time and exact duration of a break for rest and meals are determined by the rules of the internal labor procedure or according to the agreement between the employee and the employer.
Therefore, instead of the 1-hour break for rest and meals, which we are used to in practice, if we give them 30 minutes to rest, then the fasting employees will be able to leave 30 minutes earlier.
The third way: In Ramadan, part-time working hours can be assigned to an employee. This is stipulated in Article 186 of the Labor Code.
The fourth method: It is possible to give leave even before the time specified in the schedule. This is stipulated in Article 228 of the Labor Code.