Chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani o‘qituvchilarining malakasini oshirish, ularga malaka toifasini va navbatdagi harbiy unvon berish tartibi qanday?
18:43 / 04.02.2024
922
Ta’lim muassasalari chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani o‘qituvchilarining malakasini oshirish, ularga malaka toifasini va navbatdagi harbiy unvon berish tartibi Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 8-noyabrdagi 591-son qarori bilan tasdiqlangan “Ta’lim muassasalarida chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlikni tashkil etish tartibi to‘g‘risida”gi nizom bilan tartibga solinadi.
Ta’lim muassasalaridagi chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani o‘qituvchilarining malakasini oshirish orqali ularning fanga oid bilim va malakalari mustahkamlanib, sohadagi yangiliklar yetkaziladi.
Chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani o‘qituvchilarining malakasini oshirish va ularni qayta tayyorlash oliy ta’lim muassasalarining “Chaqiriqqacha harbiy ta’lim” ta’lim yo‘nalishida mutaxassislar tayyorlovchi harbiy ta’lim fakultetlarida tashkil etiladi. Malaka oshirish davomida chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani o‘qituvchilari bilan tasdiqlangan dastur asosida umumkasbiy va mutaxassislik bo‘yicha fanlardan nazariy hamda uslubiy mashg‘ulotlar o‘tkaziladi.
Chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani o‘qituvchilarini malaka oshirishga bo‘lgan ehtiyojlari tizimida ta’lim muassasalari mavjud bo‘lgan vazirlik va idoralar tomonidan aniqlanadi hamda buyurtmalar shakllantiriladi. Chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani o‘qituvchilari har uch yilda kamida bir marta malaka oshirish kurslariga jalb etiladi.
Ilgari malaka oshirishdan o‘tmagan va ishga yangi qabul qilingan chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani o‘qituvchilariga yoki birinchi bor ishga kirgan ChQBT fani o‘qituvchilari kasbiy faoliyatiga uch yil to‘lgandan so‘ng malaka oshirishga jalb etiladi. Malaka oshirishdan o‘tgan chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik o‘qituvchilariga tizimida ta’lim muassasalari bo‘lgan vazirlik va idoralar tomonidan qonunchilikda belgilangan tartibda malaka toifalari beriladi.
Zaxiradagi va rezervdagi harbiy unvonga ega bo‘lgan chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani o‘qituvchilariga rezervdagi harbiy unvon O‘zbekiston Respublikasining “O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari rezervidagi xizmat to‘g‘risida”gi Qonuni va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan belgilanadigan tartibda beriladi.
Bu Mehnat kodeksining 121-moddasida nazarda tutilgan.
16:40 / 15.07.2024
Direktor o‘rinbosari xalqaro sertifikat olsa, unga ustama to‘lanadimi?
O‘zi dars beradigan fani bo‘yicha tegishli darajadagi sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga ustamalar to‘lab berish nazarda tutilgan.

Каков порядок повышения квалификации учителей начальных классов перед призывом, присвоения им квалификационной категории и очередного воинского звания?
18:43 / 04.02.2024 921
Порядок повышения квалификации педагогических кадров в образовательных учреждениях, присвоения им квалификационной категории и очередного воинского звания утвержден постановлением Кабинета Министров от 8 ноября 2023 года № 591 «Начальная допризывная подготовка в образовательных учреждений регулируется положением «О порядке организации обучения».
Повышая квалификацию будущих преподавателей в образовательных учреждениях, будут укрепляться их знания и навыки, а также будут доставляться новости в этой области. Повышение квалификации и переподготовка преподавателей предмета начальной подготовки до призыва организуется на военно-учебных факультетах высших учебных заведений, осуществляющих подготовку специалистов по образовательному направлению «Военное воспитание до призыва».
В ходе обучения проводятся теоретические и методические занятия по общепрофессиональным и специальным предметам на основе программы, утвержденной учителями начального образования. До созыва потребности в подготовке учителей начального образования определяются министерствами и ведомствами, имеющими в системе образовательные учреждения, и формируются приказы.
До созыва учителя начального образования не реже одного раза в три года привлекаются на курсы повышения квалификации. Педагоги дошкольного образования, ранее не проходившие профессиональную подготовку и вновь принятые на работу до призыва, или преподаватели, впервые работающие в сфере науки и техники, привлекаются к профессиональной подготовке после трех лет профессиональной деятельности.
От обучения до последнего звонка учителям начальной подготовки присваиваются квалификационные категории министерствами и ведомствами, имеющими в своей системе образовательные учреждения, в порядке, установленном законодательством. Резерв и запасное воинское звание учителям начальной подготовки перед призывом присваиваются в установленном порядке.