Direktor o‘rinbosari xalqaro sertifikat olsa, unga ustama to‘lanadimi?
Maktabda ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari bo‘lib ishlayman. 2023-yil 26-dekabrda C1 sertifikatini oldim. Menga shu sertifikat uchun 50 foizlik ustama beriladimi?
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 11-maydagi PF–134-sonli farmoniga ko‘ra, 2022-yil 1-sentabrdan boshlab xalqaro tan olingan sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga – ularning tarif stavkasiga nisbatan 50 foiz miqdorida har oylik qo‘shimcha ustama to‘lab berish tizimi yo‘lga qo‘yilgan.
Ushbu farmonda esa o‘zi dars beradigan fani bo‘yicha tegishli darajadagi sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga ustamalar to‘lab berish nazarda tutilgan.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2023-yil 28-iyulda bir necha vazirliklar bilan imzolagan 25-sonli qo‘shma qarori bilan 2023-2024-o‘quv yili davomida umumta’lim maktablarining pedagoglariga 50 va 20 foiz ustama to‘lab beriladigan sertifikatlar ro‘yxati tasdiqlangan.
Ushbu hujjatda esa barcha sertifikatlar o‘zi dars beradigan fani bo‘yicha tegishli darajadagi sertifikatga ega umumta’lim maktablarda faoliyat yuritadigan, hatto soatbay va o‘rindosh, pedagog xodimlarga, shu jumladan, maktab direktori va o‘rinbosarlarga ham har oylik ustama to‘lash nazarda tutilgan.
Ya’ni, agar direktor o‘rinbosari o‘z mutaxassisligi bo‘yicha dars berayotgan bo‘lsa va shu mutaxassisligi bo‘yicha xalqaro sertifikatga ega bo‘lsa, uning dars soatlari uchun 50 foizlik ustama to‘lab beriladi.
Xulosa o‘rnida aytadigan bo‘lsak, 50 foizlik ustama direktor o‘rinbosari lavozimi uchun emas, u dars berayotgan fan uchungina to‘lab beriladi.

If the deputy director receives an international certificate, will he be paid a bonus?
I work as the deputy director of spiritual and educational affairs at the school. I received my C1 certificate on December 26, 2023. Will I get a 50% bonus for this certificate?
According to the decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PF-134 of May 11, 2022, starting from September 1, 2022, pedagogic personnel with internationally recognized certificates will receive a monthly allowance of 50 percent of their tariff rate. additional premium payment system has been established.
This decree envisages paying bonuses to pedagogues who have a certificate of the appropriate level in the subject they teach.
According to the joint decision of the Ministry of Pre-School and School Education No. 25 signed by several ministries on July 28, 2023, during the 2023-2024 school year, pedagogues of general education schools will receive 50 and 20 percent bonuses. the list is confirmed.
In this document, all certificates are provided in the general education schools with the appropriate level of certificates in the subject they teach, even full-time and substitute teachers, including school principals and deputies, are paid a monthly bonus. lash is meant.
That is, if the deputy director is teaching in his specialty and has an international certificate in this specialty, a 50 percent bonus will be paid for his teaching hours.
In conclusion, the 50 percent bonus is paid only for the subject he teaches, not for the position of the deputy director.