Direktor o‘rinbosari xalqaro sertifikat olsa, unga ustama to‘lanadimi?
Maktabda ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari bo‘lib ishlayman. 2023-yil 26-dekabrda C1 sertifikatini oldim. Menga shu sertifikat uchun 50 foizlik ustama beriladimi?
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 11-maydagi PF–134-sonli farmoniga ko‘ra, 2022-yil 1-sentabrdan boshlab xalqaro tan olingan sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga – ularning tarif stavkasiga nisbatan 50 foiz miqdorida har oylik qo‘shimcha ustama to‘lab berish tizimi yo‘lga qo‘yilgan.
Ushbu farmonda esa o‘zi dars beradigan fani bo‘yicha tegishli darajadagi sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga ustamalar to‘lab berish nazarda tutilgan.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2023-yil 28-iyulda bir necha vazirliklar bilan imzolagan 25-sonli qo‘shma qarori bilan 2023-2024-o‘quv yili davomida umumta’lim maktablarining pedagoglariga 50 va 20 foiz ustama to‘lab beriladigan sertifikatlar ro‘yxati tasdiqlangan.
Ushbu hujjatda esa barcha sertifikatlar o‘zi dars beradigan fani bo‘yicha tegishli darajadagi sertifikatga ega umumta’lim maktablarda faoliyat yuritadigan, hatto soatbay va o‘rindosh, pedagog xodimlarga, shu jumladan, maktab direktori va o‘rinbosarlarga ham har oylik ustama to‘lash nazarda tutilgan.
Ya’ni, agar direktor o‘rinbosari o‘z mutaxassisligi bo‘yicha dars berayotgan bo‘lsa va shu mutaxassisligi bo‘yicha xalqaro sertifikatga ega bo‘lsa, uning dars soatlari uchun 50 foizlik ustama to‘lab beriladi.
Xulosa o‘rnida aytadigan bo‘lsak, 50 foizlik ustama direktor o‘rinbosari lavozimi uchun emas, u dars berayotgan fan uchungina to‘lab beriladi.

Если заместитель директора получит международный сертификат, ему выплатят премию?
Я работаю заместителем директора по духовно-просветительской работе в школе. Я получил сертификат C1 26 декабря 2023 года. Получу ли я бонус 50% за этот сертификат?
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан №ПФ-134 от 11 мая 2022 года, с 1 сентября 2022 года педагогические работники, имеющие сертификаты международного образца, будут получать ежемесячное пособие в размере 50 процентов тарифной ставки дополнительно. создана система премий.
Этот указ предусматривает выплату премий педагогам, имеющим сертификат соответствующего уровня по преподаваемому ими предмету.
Согласно совместному решению Министерства дошкольного и школьного образования № 25, подписанному рядом министерств 28 июля 2023 года, в 2023-2024 учебном году педагоги общеобразовательных школ получат 50- и 20-процентные надбавки. список подтвержден.
В этом документе все аттестаты предоставляются в общеобразовательных школах с соответствующим уровнем аттестатов по преподаваемому предмету, даже штатным и замещающим учителям, включая директоров школ и их заместителей, имеется в виду ежемесячная надбавка.
То есть, если заместитель директора преподает по своей специальности и имеет международный сертификат по этой специальности, за его преподавательские часы будет выплачена 50-процентная надбавка.
В итоге 50-процентная премия выплачивается только за предмет, который он преподает, а не за должность заместителя директора.