O‘qituvchilarga chiqindilarni tashitgan direktorga 34 mln so‘m jarima solindi
Qalampir.uz nashri Andijon viloyatining Asaka tumanidagi 37-umumta’lim maktabi o‘qituvchi-pedagoglari majburiy mehnatga jalb qilingani aks etgan videoni e’lon qildi. Holat yuzasidan Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi ma’lumot berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, videodagi holat Davlat mehnat inspeksiyasi tomonidan o‘rganib chiqilgan. Maktab direktori o‘z ko‘rsatmasida, ta’lim muassasasida qurilish ishlari olib borilgani, shu sababli qurilishdan chiqqan chiqindilarni tozalash ishlariga 30 ga yaqin o‘qituvchi-pedagog va texnik xodimlarni majburan jalb qilgani, xodimlar ish stavkalari va dars soatlari qisqarib ketishidan xavotir olib ushbu ishlarni ko‘rsatmasi asosida bajarganini qayd etgan.
O‘rganish davomida direktorning Mehnat kodeksining 25-moddasi (Ish beruvchining majburiyatlari) hamda Vazirlar Mahkamasining 349-sonli qarori talablarini buzgani aniqlangan.
Maktab direktoriga Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 51-moddasi (Mehnatga ma’muriy tarzda majburlash) 2-qismiga asosan bazaviy hisoblash miqdorining 100 baravari (34 mln so‘m) miqdorida ma’muriy jarima jazosi qo‘llanilgan.
Eslatib o‘tamiz, bundan avval Namangan viloyati Pop tumani 43-maktab direktoriga ham xuddi shunday ayblov bilan 17 million so‘m jarima solingandi.

The director, who transported waste to teachers, was fined 34 million soums
Qalampir.uz published a video showing teachers of secondary school No. 37 in Asaka district of Andijan region being forced to work. The Ministry of Poverty Reduction and Employment provided information on the situation.
It turned out that the situation in the video was investigated by the State Labor Inspectorate. In his instruction, the school director noted that construction work was carried out at the educational institution, therefore, about 30 teachers and technical workers were forced to work on the cleaning of construction waste, and the employees were worried about the reduction of work rates and lessons.
During the investigation, it was found that the director violated the requirements of Article 25 of the Labor Code (Obligations of the Employer) and the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 349.
According to Part 2 of Article 51 (Administrative Compulsion to Labor) of the Administrative Responsibility Code, the school director was fined an administrative fine of 100 times the basic calculation amount (34 million soums).