O‘qituvchilarga chiqindilarni tashitgan direktorga 34 mln so‘m jarima solindi
Qalampir.uz nashri Andijon viloyatining Asaka tumanidagi 37-umumta’lim maktabi o‘qituvchi-pedagoglari majburiy mehnatga jalb qilingani aks etgan videoni e’lon qildi. Holat yuzasidan Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi ma’lumot berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, videodagi holat Davlat mehnat inspeksiyasi tomonidan o‘rganib chiqilgan. Maktab direktori o‘z ko‘rsatmasida, ta’lim muassasasida qurilish ishlari olib borilgani, shu sababli qurilishdan chiqqan chiqindilarni tozalash ishlariga 30 ga yaqin o‘qituvchi-pedagog va texnik xodimlarni majburan jalb qilgani, xodimlar ish stavkalari va dars soatlari qisqarib ketishidan xavotir olib ushbu ishlarni ko‘rsatmasi asosida bajarganini qayd etgan.
O‘rganish davomida direktorning Mehnat kodeksining 25-moddasi (Ish beruvchining majburiyatlari) hamda Vazirlar Mahkamasining 349-sonli qarori talablarini buzgani aniqlangan.
Maktab direktoriga Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 51-moddasi (Mehnatga ma’muriy tarzda majburlash) 2-qismiga asosan bazaviy hisoblash miqdorining 100 baravari (34 mln so‘m) miqdorida ma’muriy jarima jazosi qo‘llanilgan.
Eslatib o‘tamiz, bundan avval Namangan viloyati Pop tumani 43-maktab direktoriga ham xuddi shunday ayblov bilan 17 million so‘m jarima solingandi.

Директор, перевезший мусор учителям, оштрафован на 34 млн сумов
Издание Qalampir.uz опубликовало видео, на котором показано, как учителей-педагогов общеобразовательной школы No37 Асакинского района Андижанской области привлекают к принудительному труду. Информацию о ситуации предоставило Министерство занятости и сокращения бедности.
Как выяснилось, ситуация на видео была изучена Государственной инспекцией труда. В своем указании директор школы отметил, что в образовательном учреждении проводились строительные работы, в связи с чем около 30 учителей-педагогов и технических работников были принудительно привлечены к работам по очистке строительных отходов, сотрудники выполняли эти работы на основании указаний, опасаясь сокращения ставок и часов занятий.
В ходе изучения было установлено, что директор нарушил требования статьи 25 Трудового кодекса (Обязанности работодателя) и постановления Кабинета Министров No 349.
В соответствии с частью 2 статьи 51 (Административное принуждение к труду) Кодекса об административной ответственности к директору школы применен административный штраф в размере 100 базовых расчетных величин (34 млн сумов).