Maktablar uchun eng zaruriy ehtiyojlar ro‘yxati tuzib chiqilganmi?
“OpenBudget” jarayoni juda ko‘p muammolarni ochib berdi aslida. Kuzatgan bo‘lsangiz, bir maktab shunchaki interaktiv doska yoki konditsioner uchun ovoz yig‘di, boshqa bir maktabda esa hatto hojatxona yo‘q, yoki maktab binosi avariya holatida.
Endi tasavvur qiling, eng og‘ir sharoitli maktab ovoz yig‘olmasa, lekin interaktiv doska yoki konditsioner uchun kurashgan maktab g‘olib bo‘lsa, byudjetdan ajratilgan pul to‘g‘ri sarf qilingan bo‘ladimi?
Nahotki, ta’limga mas’ul rahbarlarimiz maktablar uchun eng zaruriy ehtiyojlar ro‘yxatini tuzib chiqmagan? Albatta, maktabga interaktiv doska ham, konditsioner ham, eng zamonaviy jihozlar ham kerak. Lekin respublikada o‘ta og‘ir sharoitli maktablar turganda bu masala o‘z dolzarbligini yo‘qotadi.
2022-yilda sobiq Prezident ta’lim muassasalari agentligiga qarashli ixtisoslashtirilgan maktablarni ta’mirlash uchun bankdan kredit ajratib bo‘lsa-da, bu ishlar o‘z vaqtida amalga oshirilgan. Demak, bizga kerak bo‘lsa shunday imkoniyatni ham topar ekanmiz-ku.
Aslida maktablarni bunday tarzda tabaqalantirish ham noto‘g‘ri. Misol uchun, Prezident maktabi yoki yangidan tashkil etilgan ixtisoslashtirilgan maktablarni qanday ta’mirlanayotganini ko‘rsangiz, beixtiyor Finlyandiyami bu deb yuborasiz.
Bu kabi zamonaviy maktablar kerak emas demoqchi emasmiz. Faqat pullarni eng zaruriy ehtiyojlar uchun ishlatish kerakligini eslatib qo‘ymoqchimiz xolos. Hozirgi kunda maktablar bir-biridan yer bilan osmoncha farq qiladi. Afsuski, bizda tabaqalanish o‘ta kuchli.
Finlyandiyada 1960-yillardayoq tabaqalashgan ta’lim tizimidan voz kechilib, yaxshi sharoitlarda ta’lim olish kamchilik o‘quvchi uchun emas, har bir o‘quvchi uchun umumiy va ochiq qilib, umumta’lim maktablarini rivojlantirishga qaror qabul qilingan.
Bizning amaliyotda esa ko‘proq Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablariga zo‘r imkoniyat va sharoitlar yaratib berilib, umumta’lim maktablariga bunday imkoniyat kamdan-kam beriladi. Ya'ni, oddiy umumta'lim maktablari “OpenBudget”da ovoz yig‘ib, sarson bo‘lishga mahkum.
15-oktyabr soat 10:00 dan ovoz berish berish jarayoni boshlandi
13:44 / 15.10.2024
O‘qituvchilar “Tashabbusli budjet” uchun majburan ovoz yig‘ishga jalb qilgan
12:01 / 11.09.2024
O'qituvchilarga dars bermaslik qo‘rqituvi bilan ovoz yig‘ishga majburlash yuz bermoqda
14:21 / 28.08.2024
“OpenBudget” tugamaguncha o‘qituvchida halovat yo‘qmi?
Ayrim hududlarda pedagog xodim va o‘quvchilar ham ovoz yig‘ish ishlariga majburan jalb qilinayotganligi xabarlar tez-tez ijtimoiy tarmoqlarda tarqalib turibdi.

Is there a list of the most essential needs for schools?
In fact, the OpenBudget process revealed many problems. You see, one school is just collecting votes for an interactive whiteboard or an air conditioner. Another school does not even have a toilet, or the school building is in a state of disrepair.
Now imagine if the school with the worst conditions does not get a vote, but the school that fought for an interactive whiteboard or an air conditioner wins, will the money allocated from the budget be properly spent?
Didn't our leaders in charge of education make a list of the most essential needs for schools? Of course, the school needs an interactive whiteboard, air conditioning, and the most modern equipment. But when there are schools in the republic with very difficult conditions, this issue loses its relevance.
In 2022, a loan was allocated from the bank for the repair of specialized schools belonging to the former Presidential Educational Institutions Agency, but these works were carried out on time. If necessary, we will find such an opportunity.
In fact, it is wrong to classify schools in this way. For example, if you see how the President's School or the newly established specialized schools are being renovated, you will send it as Finland.
We do not want to say that such modern schools are not needed. We just want to remind you that money should be used for the most necessary needs. Nowadays, schools are very different from each other. Unfortunately, we are very divided.
In Finland, in the 1960s, a decision was made to abandon the stratified education system and to develop comprehensive schools, making education in good conditions general and open for every student, not just for disadvantaged students.
In our practice, excellent opportunities and conditions are created for presidential, creative and specialized schools, and general education schools are rarely given such an opportunity. And ordinary schools are doomed to wander by collecting votes in "OpenBudget".