“OpenBudget” tugamaguncha o‘qituvchida halovat yo‘qmi?
Yaqinda “OpenBudget” loyihasining navbatdagi mavsumi boshlangandi. Bu safar ovoz yig‘ish jarayonlari shiddat bilan ketmoqda.
Ammo ayrim hududlarda pedagog xodimlar ovoz yig‘ish ishlariga majburan jalb qilinayotganligi haqidagi xabarlar tez-tez ijtimoiy tarmoqlarda tarqalib turibdi.
“OpenBudget” loyihasining o‘tgan yilgi mavsumida ham o‘qituvchilarga ushbu loyihada ovoz yig‘ish uchun majburiy topshiriq berilayotgani, topshiriqni bajarishga beeʼtibor qarayotgan o‘qituvchilarga kerakli chora ko‘rish bilan tahdid qilinayotganligi to‘g‘risida xabarlar tarqalgandi.
Shundan so‘ng vazir Hilola Umarova “OpenBudget”da o‘qituvchilar majburiy tarzda ovoz yig‘ishga jalb qilinish holatini jiddiy o‘rganyotganini aytib, vaziyatni nazorat ostiga olgandi.
“Ijtimoiy tarmoqlar orqali joylarda ba’zi o‘qituvchilarga ushbu loyihada ovoz yig‘ish uchun majburiy topshiriq berilayotgani, topshiriqni bajarishga bee’tibor qarayotgan o‘qituvchilarga kerakli chora ko‘rish bilan tahdid qilinayotganligi to‘g‘risida xabarlar tarqalib, ular Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan jiddiy o‘rganilmoqda” - degandi vazir H.Umarova
Bu yildan boshlab ochiq byudjet jarayonlariga “bir fuqaro – bir ovoz” tamoyilini joriy qilingach, ovozlar narxi ham ancha “qimmatlashgan”. Masalan, ayrim joylarda 10 ta ovozga qo‘zichoq, 50 taga buzoqcha, 100 taga ot, 1000 tasiga mashina va’da qilinmoqda.
Bu esa pedagoglar orasida pul yig‘ish, ayrim hollarda esa maktabdagi darsi qolib ovoz yig‘ishga jalb qilinishiga sabab bo‘lishi mumkin.
Aslida “OpenBudget” loyihasini ko‘pchilik qo‘llab-quvvatlamagan. Chunki, ijtimoiy obyektlarni hukumat o‘zi shundoq ham ta’mirlab, jihozlab berishi kerak. Bu uning funksional vazifasi.
Xo‘sh, pedagoglarning o‘zi “OpenBudget” loyihasidan rozimi? Marhamat, izohlarda o‘z fikringizni yozib qoldiring.

Is the teacher bored until OpenBudget is over?
The next season of the "OpenBudget" project has recently started. This time, the voting process is going fast.
However, in some regions, there are frequent reports on social networks that teachers and students are forcibly involved in vote collection.
In the last year's season of the OpenBudget project, there were reports that teachers were given a mandatory task to collect votes in this project, and teachers who paid attention to the task were threatened with taking necessary measures.
After that, Minister Hilola Umarova took control of the situation by saying that she is seriously studying the situation of teachers being forced to vote in OpenBudget.
Since the introduction of the principle of "one citizen - one vote" to the open budget process, the price of votes has become more expensive. For example, in some places, a lamb is promised for 10 votes, a calf for 50, a horse for 100, and a car for 1000.
This may cause teachers to be involved in collecting money, and in some cases, absenteeism from school. In fact, not many people supported the "OpenBudget" project. Because the government itself should repair and equip social objects. This is its functional task.
So, do the pedagogues themselves agree with the OpenBudget project? Please leave your thoughts in the comments.